Tehron, Eron – Eron va AQSh o‘rtasida imzolangan anglashuv memorandumi (MoU) dastlabki bir necha og‘ir kunlardan omon qoldi va AQSh va Isroil tomonidan boshlangan urushni uzoq muddatli hal qilish yo‘l xaritasini yaratdi.
Biroq, oldinda oylar davom etadigan qattiq siyosiy va texnik muhokamalar turibdi. Eronliklar vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda, optimizm esa cheklanganligicha qolmoqda.
Tehron markazida yashovchi Ehsan Al Jazeeraga shunday dedi: “Biz kundalik bombardimondan AQShdan makkajo‘xori sotib olish haqida gapirishga o‘tdik. Bu yaxshi o‘zgarish, ammo hayot sifatimiz kundan-kunga yomonlashmoqda.”
U Eron muzlatilgan mablag‘larining bir qismini gumanitar yuklar, jumladan oziq-ovqat va dori-darmon sotib olish uchun ishlata olishiga ishora qildi. Eron Markaziy banki rahbari Abdolnaser Hemmati seshanba kuni videomurojaatida Eron AQShdan makkajo‘xori, bug‘doy va boshqa qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini sotib olishi mumkinligini aytdi, ammo kelishuv matni buni majburiy qilmaydi.
AQSh Moliya vazirligi MoU doirasida 21 avgustgacha Eron nefti, neft-kimyo va neft mahsulotlarini ishlab chiqarish, yetkazib berish va sotishga ruxsat beruvchi umumiy litsenziya chiqardi. Bu Eronning neftni yashirin chegirmalar va murakkab to‘lov yo‘llarisiz sotish imkonini beradi. Biroq, bu ta’sir to‘g‘ridan-to‘g‘ri va darhol eronliklar tomonidan sezilmaydi, chunki ular oziq-ovqat va dori-darmon uchun yuqori inflyatsiyaga duch kelmoqda.
Milliy valyuta iyun o‘rtalarida 1,53 million rial/dollar kursiga mustahkamlangan bo‘lsa, may oyi boshida 1,9 million atrofida edi. Chorshanba kuni Tehron ochiq bozorida kurs 1,64 millionni tashkil etdi.
Eron hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, neft bilan birga, Eronning janubiy portlari orqali an’anaviy dengiz savdosi, ayniqsa BAA portlarida qolib ketgan muhim yuklar uchun tiklandi. Biroq, ko‘plab tovarlar reeksport qilinadigan asosiy qo‘shni bozor urushdan keyin eronlik savdogarlar uchun to‘liq ochilmagan.
Tehronning Jomhuri biznes tumanidagi elektr cho‘tkalar va boshqa shaxsiy parvarish vositalari sotuvchisi: “Umid qilamanki, ular bu safar haqiqiy kelishuvga erishadilar, bu bizga normal hayot va biznes yuritish imkonini beradi. So‘nggi oylarda biz BAAda yangi buyurtmalar ro‘yxatdan o‘tkazib, ularni Omondan kelgan yo‘lovchilar orqali olib kelib ishni davom ettirdik. Ammo bu biznes uchun barqaror emas”, dedi.
So‘nggi kunlarda eronliklar bank tizimidagi keng ko‘lamli uzilishlardan aziyat chekdi, bu bir necha yirik kreditorlarning shaxsiy va onlayn xizmatlariga ta’sir ko‘rsatdi. Seshanba kuni ko‘pchilik karta xizmatlari uzildi, rasmiylar buni katta kiberhujum deb atadi. Odamlar yoqilg‘i quyish shoxobchalari va oziq-ovqat do‘konlarida naqd pul ishlatishga majbur bo‘ldi. Ko‘p muammolar chorshanba kuni hal qilindi.
Ba’zilar MoUdan norozi bo‘lgan Isroil kiberhujumlar ortida turishi mumkinligini taxmin qildi, chunki u ilgari ham shunday harakatlarda gumon qilingan. O‘tgan yili Isroil bilan 12 kunlik urush paytida bir necha yirik banklar va mamlakatning eng yirik kriptovalyuta birjasi ham zarba berilgan edi. Biroq, rasmiylar hozircha aybni hech kimga yuklamagan.
Islom respublikasining qattiq tarafdorlari orasida norozilik yuqori bo‘lib, ular urushning birinchi kunida Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiyni o‘ldirish uchun qasos olishni va Vashingtonga hech qanday imtiyoz berishdan qochishni talab qilmoqda. Ular yangi oliy rahbar Mujtaba Xomeneiyga tegishli yozma xabardagi izohlarni AQSh bilan muzokaralarni to‘xtatish va prezident Donald Tramp ma’muriyatidan ko‘proq narsa olish uchun asos sifatida keltirmoqda.
Davlat televideniyesining 2-kanalida seshanba kuni kechqurun boshlovchi Mohsen Azadi Markaziy bank rahbariga Eron AQShdan oziq-ovqat sotib olishi mumkinligini aytgani uchun hujum qildi: “Siz bundan haqoratlangan bo‘lishingiz kerak. Hali to‘rt oy bo‘lmadi [Xomeneiyning o‘ldirilishiga]. Siz eronliklar och ekanligini aytgan yaramas prezidentdan sotib olmoqchimisiz?”
Erondagi 50 dan ortiq qattiq tarafdor deputatlar yakshanba kuni parlament binosi oldida yig‘ilib, harbiy hujumlar tugaganiga qaramay, majlis yopiqligiga norozilik bildirishni rejalashtirmoqda. Ular, shuningdek, bir necha oy davomida vazirlarni impichment qila olmaganliklariga norozilik bildirmoqda.
Tabnak davlat axborot saytida o‘tkazilgan onlayn so‘rovnomada ishtirok etganlarning 80 foizdan ortig‘i MoUni Eron uchun zararli deb hisoblagan. So‘rov sahifasi hafta boshida hech qanday izohsiz o‘chirildi.
Hukumat va muzokaralarni boshqarayotgan rasmiylar taqdim etgan rivoyatga ko‘ra, Eron kuchli mavqedan muzokaralarni davom ettirmoqda va “majburiyat evaziga majburiyat” tamoyiliga amal qiladi. Bosh muzokarachi va spiker Muhammad Bag‘ir G‘olibaf Ozarbayjonning Boku shahrida Islom hamkorlik tashkiloti yig‘ilishida: “Bizning qarshiligimiz iymondan kelib chiqadi va dushmanni maqsadlariga erishishda umidsizlikka uchratib, jang va muzokaralar maydonlarida taslim bo‘lishga majbur qildi”, dedi.

Тегеран, Иран – Меморандум о взаимопонимании (MoU), подписанный между Ираном и США, пережил первые несколько трудных дней, создав дорожную карту для потенциального долгосрочного урегулирования войны, начатой США и Израилем почти четыре месяца назад.
Однако впереди еще месяцы напряженных политических и технических переговоров. Иранцы внимательно следят за ситуацией, но оптимизм остается сдержанным.
Эхсан, живущий в центре Тегерана, сказал Al Jazeera: «Мы перешли от ежедневных бомбардировок к разговорам о покупке кукурузы у США. Это хорошее изменение, но качество нашей жизни с каждым днем ухудшается».
Он имел в виду новость о том, что Иран сможет покупать гуманитарные товары, включая продукты питания и лекарства, используя часть своих замороженных средств, которые предположительно будут разблокированы в рамках соглашения. Глава Центрального банка Ирана Абдолнасер Хеммати во вторник в видеосообщении заявил, что Тегеран может покупать кукурузу, пшеницу и другие сельскохозяйственные продукты у США, если их цена и качество будут приемлемыми, но текст соглашения не обязывает его это делать.
Министерство финансов США также выдало генеральную лицензию в рамках MoU, разрешающую производство, поставку и продажу сырой нефти, нефтехимической продукции и нефтепродуктов иранского происхождения до 21 августа. Это позволит стране продавать нефть с меньшей необходимостью в скрытых скидках и сложных платежных маршрутах. Однако эффект не будет ощущаться иранцами напрямую или немедленно, поскольку они продолжают сталкиваться с одними из самых высоких уровней инфляции в мире, особенно на продукты питания и лекарства.
Национальная валюта укрепилась до курса 1,53 миллиона риалов за доллар к середине июня, тогда как в начале мая он составлял около 1,9 миллиона. На открытом рынке Тегерана в среду курс составил 1,64 миллиона.
По данным иранских властей, наряду с нефтью, частично восстановлена традиционная морская торговля через южные порты Ирана, особенно для товаров первой необходимости, застрявших в портах ОАЭ. Однако основной соседний рынок, откуда многие товары реэкспортировались в Иран, после войны не был полностью открыт для иранских торговцев.
Торговец, продающий импортные электрические зубные щетки и другие средства личной гигиены в деловом районе Джомхури в Тегеране, сказал Al Jazeera: «Я надеюсь, что на этот раз они достигнут реального соглашения, которое позволит нам вести нормальную жизнь и бизнес. За последние несколько месяцев мы поддерживали работу, регистрируя новые заказы в ОАЭ и доставляя их пассажирами из Омана. Но это неустойчиво для бизнеса».
В последние дни иранцы также пострадали от масштабного сбоя в банковской системе страны, который затронул личные и онлайн-услуги нескольких крупных кредиторов. Во вторник большинство карточных сервисов были отключены, власти назвали это крупной кибератакой. Людям приходилось использовать наличные на заправках и в продуктовых магазинах. Большинство проблем было решено к среде.
Некоторые предположили, что за кибератаками может стоять Израиль, недовольный MoU, поскольку он подозревается в подобных действиях и ранее. Во время 12-дневной войны с Израилем в прошлом году также были атакованы несколько крупных банков и крупнейшая криптобиржа страны. Однако власти официально никого не обвинили.
Среди ярых сторонников Исламской республики растет недовольство: они требуют отомстить за убийство верховного лидера аятоллы Али Хаменеи в первый день войны и избегать любых уступок Вашингтону. Они ссылаются на оговорки в письменном сообщении, приписываемом новому верховному лидеру Моджтабе Хаменеи, как на основание для прекращения переговоров с США и получения большего от администрации президента Дональда Трампа.
Выступая на государственном телеканале «Канал 2» во вторник вечером, ведущий Мохсен Азади напал на главу Центробанка за заявление о возможности покупки продовольствия у США: «Вы должны быть оскорблены этим. Еще не прошло четырех месяцев [после убийства Хаменеи]. Вы хотите покупать у подлого президента, который только что сказал, что иранцы голодны?»
Более 50 ярых противников в парламенте Ирана, недовольных любой сделкой, заявили, что соберутся перед зданием парламента в воскресенье, чтобы выразить протест против того, что собрание остается закрытым, несмотря на прекращение военных атак. Они также протестуют против того, что не могут объявить импичмент министрам в течение нескольких месяцев.
На государственном новостном сайте Tabnak более 80% участников онлайн-опроса сочли MoU вредным для Ирана. Страница опроса была удалена в начале недели без объяснения причин.
Однако нарратив, представленный правительством и официальными лицами, ведущими переговоры, заключается в том, что Иран продолжает переговоры с позиции силы и будет следовать принципу «обязательство за обязательство». Главный переговорщик и спикер Мохаммад Багер Галибаф заявил делегациям, собравшимся в Баку, Азербайджан, на заседании Организации исламского сотрудничества: «Наше сопротивление проистекает из веры и стало причиной разочарования врага в достижении его целей и принуждения его к капитуляции на полях сражений и переговоров».