Urushdan keyingi davrda Buyuk Britaniya uzoq muddat hokimiyatda qoladigan bosh vazirlari bilan mashhur edi. Margaret Tetcher va Toni Bler kabi rahbarlar o‘n yil davomida hokimiyatni saqlab qolishgan. Biroq so‘nggi o‘n yillikda mamlakatda yettinchi bosh vazir almashishi kutilmoqda.
Teriza Mey va Boris Jonson har biri uch yildan ortiq hokimiyatda turdi. Liz Truss esa bor-yo‘g‘i 49 kun bosh vazir bo‘ldi. 2024-yilda Leyboristlar partiyasining yirik g‘alabasidan so‘ng hokimiyatga kelgan Kir Starmer ham ikki yildan kam vaqt ichida iste’foga chiqdi.
Mutaxassislarning fikricha, bu beqarorlikning bir qancha sabablari bor. Ijtimoiy tarmoqlar siyosiy bo‘linishlarni kuchaytirgan bo‘lishi mumkin. Brexit mamlakatni boshqarishni qiyinlashtirgan va siyosiy identifikatsiyalarni chuqurlashtirgan.
Yana bir muhim omil – bosh vazirlar va parlament a’zolari o‘rtasidagi munosabatlarning yomonlashuvi. 1970-yillardan beri deputatlar o‘z partiyalariga qarshi isyon ko‘tarish, rahbarlarni tanqid qilish va hatto ularni hokimiyatdan chetlashtirishga tayyor bo‘lib qolgan.
Saylovchilarning xatti-harakatlari ham o‘zgargan. Buyuk Britaniya endi kuchli ikki partiyali tizim emas. Saylovchilar bir nechta partiyalar o‘rtasida bo‘linib ketgan, bu esa bosh vazirlar va deputatlarning ishini yanada qiyinlashtirmoqda.
Endi yangi bosh vazir Endi Byornhem bu tsiklni buzishga harakat qiladi. U Buyuk Manchester meri sifatida tanilgan va oddiy tilda siyosat yuritishi bilan ajralib turadi. Biroq uning muvaffaqiyat qozonishi hali noma’lum.

В послевоенную эпоху Великобритания славилась премьер-министрами, которые оставались у власти надолго. Маргарет Тэтчер и Тони Блэр правили по десять лет. Однако сейчас страна движется к седьмому премьер-министру за десятилетие.
Тереза Мэй и Борис Джонсон продержались чуть более трёх лет каждый. Лиз Трасс управляла всего 49 дней. Кир Стармер, пришедший к власти после убедительной победы лейбористов в 2024 году, также покидает пост спустя менее двух лет.
Эксперты указывают на несколько причин нестабильности. Социальные сети, вероятно, усилили политические разногласия. Brexit сделал страну менее управляемой, углубив политические идентичности и создав новые конфликты.
Ключевой фактор – ухудшение отношений между премьер-министрами и депутатами. С 1970-х годов парламентарии всё чаще бунтуют против своих партий, бросают вызов лидерам и при необходимости помогают их сместить.
Изменилось и поведение избирателей. Британия больше не является страной с устойчивой двухпартийной системой. Избиратели распределяются между несколькими партиями, что создаёт дополнительные трудности для премьеров и депутатов.
Новый премьер-министр Энди Бернем, бывший мэр Большого Манчестера, пытается разорвать этот порочный круг. Однако его успех остаётся под вопросом, учитывая накопившиеся проблемы.