Isroil harbiy kuchlari tomonidan bosib olingan G‘arbiy Sohil va G‘azo sektorida ikki falastinlik otib o‘ldirildi.
Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi bayonotiga ko‘ra, 32 yoshli Mustafo Toha Mustafo al-Xatib “tongda Isroil bosqinchi kuchlari tomonidan Salfitda otib o‘ldirilgan”.
Mahalliy manbalarga ko‘ra, al-Xatib o‘z uyiga bostirib kirgan Isroil askarlari tomonidan otib o‘ldirilgan. Uning oilasi Anadolu agentligiga aytishicha, al-Xatib ikki yil oldin Iordaniyadan qaytib kelgan va hech qanday xavfsizlik yoki qurolli guruhga aloqador bo‘lmagan.
Amakisi Yosin Xatib bu qotillikni “sovuq qonli qatl” deb atadi: “Singan eshik va xonaning shikastlangan jihozlaridan ko‘rinib turibdiki, ular [Isroil kuchlari] al-Xatibga eshikni ochishga yoki kiyinishga ham vaqt bermasdan majburan kirgan.”
Qarindoshlarining aytishicha, Isroil askarlari tez yordam mashinalarini al-Xatibga yetib borishiga ikki soatga yaqin to‘sqinlik qilgan. Falastin mahbuslar jamiyati Isroil kuchlari uning jasadini uyni talon-taroj qilgandan keyin ichkarida qoldirganini ma’lum qildi.
Isroil harbiylari AFP agentligiga askarlar reyd paytida “narsalarni uloqtirgan” bir kishiga qarata o‘q uzganini aytdi.
Bu qotillik Halhulda (Xevron shimolida) ko‘chmanchilar zo‘ravonligi bilan bir vaqtda sodir bo‘ldi. Mahalliy aholi Isroil ko‘chmanchilari yaqin atrofdagi post buzib tashlanganidan keyin falastinliklarning uylariga tosh otganini aytdi.
Bir kun oldin yana bir falastinlik, Muhammad Nozim Zoid, Jenin g‘arbidagi Yobodda Isroil maxfiy agentlari uyni qamal qilib, ichkarida otib o‘ldirilgan edi.
Shu bilan birga, G‘azoda oktyabr oyida kelishilgan “sulh”ga qaramay, Isroil hujumlari to‘xtamadi. Shimoliy G‘azoda bir falastinlik Isroil askarlari tomonidan otib o‘ldirildi. Alohida dron hujumi G‘azo shahrida ikki kishini yaraladi.
G‘azo Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil 10-oktyabrdan beri Isroil sulhni buzishi natijasida 1031 falastinlik o‘ldirilgan va 3309 kishi yaralangan. 2023-yil oktyabridan beri davom etgan urushda G‘azoda 73 000 dan ortiq falastinlik halok bo‘lgan.
G‘arbiy Sohilda zo‘ravonlik keskin oshgan. Falastin Sog‘liqni saqlash vazirligi al-Xatibning o‘limi bilan yil boshidan beri G‘arbiy Sohilda o‘ldirilgan falastinliklar soni 72 nafarga yetganini ma’lum qildi, shulardan 17 nafari bolalar, 5 nafari ayollar va 2 nafari keksalar.

Израильские военные убили по меньшей мере двух палестинцев в результате отдельных инцидентов со стрельбой на оккупированном Западном берегу и в секторе Газа.
В заявлении в четверг министерство здравоохранения Палестины сообщило о смерти 32-летнего Мустафы Тахи Мустафы аль-Хатиба, который был застрелен израильскими оккупационными силами в Сальфите.
По данным местных источников, аль-Хатиб был убит после того, как израильские силы ворвались в его дом и застрелили его. Его семья сообщила агентству Anadolu, что аль-Хатиб вернулся из Иордании два года назад для работы и не имел известной принадлежности к каким-либо службам безопасности или вооруженным группам.
Его дядя Ясин Хатиб назвал убийство «хладнокровной казнью»: «По сломанной двери и поврежденному содержимому комнаты было очевидно, что они [израильские силы] ворвались силой, не дав [аль-Хатибу] времени даже открыть дверь или одеться».
Родственники заявили, что израильские солдаты почти два часа не подпускали машины скорой помощи к аль-Хатибу. Палестинское общество заключенных сообщило, что израильские силы оставили его тело внутри дома после обыска.
Израильские военные сообщили агентству AFP, что их солдаты открыли огонь по человеку, который «бросал предметы» в солдат во время рейда в этом районе.
Убийство произошло одновременно с насилием поселенцев в Хальхуле к северу от Хеврона, где жители заявили, что израильские поселенцы забросали камнями палестинские дома после демонтажа близлежащего форпоста.
Днем ранее еще один палестинец, Мухаммад Назем Заид, был убит в Ябаде к западу от Дженина после того, как израильские агенты под прикрытием осадили дом и застрелили его внутри.
В то же время израильские атаки не прекратились в Газе, несмотря на так называемое «перемирие», согласованное в октябре. На севере Газы один палестинец был убит после того, как израильские солдаты открыли огонь в районе аль-Ататра в Бейт-Лахии. Отдельный удар дрона ранил двух человек в городе Газа.
Министерство здравоохранения Газы заявляет, что израильские нарушения перемирия, вступившего в силу 10 октября 2025 года, уже убили 1031 палестинца и ранили 3309 человек. В целом с начала геноцидной войны Израиля в октябре 2023 года в Газе убито более 73 000 палестинцев.
Насилие против палестинцев на Западном берегу резко усилилось. Министерство здравоохранения Палестины сообщило, что смерть аль-Хатиба довела число убитых на Западном берегу с начала года до 72, включая 17 детей, 5 женщин и 2 пожилых людей.