AQSh Oliy sudi Roundup gerbitsidi ishlab chiqaruvchisi Bayer kompaniyasini qo‘llab-quvvatlovchi qaror chiqardi. Ushbu qaror mahsulot saratonga olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirmaganlik da’volari bilan bog‘liq minglab sud ishlarini to‘sishi kutilmoqda.
Sudya, 7-2 ovoz bilan, federal qoidalar saraton bilan bog‘liqlikni ehtimoldan yiroq deb topgani va ogohlantirish yorlig‘ini talab qilmagani sababli kompaniya shtat sudlarida ogohlantirish bermaganlik da’volariga duch kelmasligini aniqladi.
Bu qaror Missuri shtatidagi sudlov hay’ati tomonidan Roundup ta’sirida non-Xodgkin limfomasi tashxisi qo‘yilgan Jon Durnellga 1,25 million dollar to‘lash haqidagi hukmni bekor qildi. Sudya Brett Kavanaugh, EPA glifosat saratonga olib kelmasligini aniqlaganini va Roundupda saraton haqida ogohlantirish talab qilinmaganini ta’kidladi.
Bayer aksiyalari qarordan keyin 18 foizga oshdi. Trump ma’muriyati Bayer tomonida turgan edi. Biroq, bu qaror siyosiy jihatdan qiyin bo‘lishi mumkin, chunki “Amerikani yana sog‘lom qilish” harakatidagi ittifoqchilar pestitsidlardan foydalanishni cheklashni xohlaydi.
Liberaldan sudya Ketanji Braun Jekson, konservativ sudya Nil Gorsuch qo‘shilgan norozilikda, qarorni “ajoyib va afsuslanarli” deb atadi va u “shtat tort da’vogarlari uchun sud eshiklarini nohaq yopadi” dedi.
Bayer 2018 yilda Monsantoni 63 milliard dollarga sotib olgan. 100 000 dan ortiq da’vogar saraton aloqasini da’vo qilgan. Bayer qaror Roundup bo‘yicha sud jarayonlarini sezilarli darajada tugatishi mumkinligini aytdi.
Ekologik faollar qarorni tanqid qildi. “Yana bir bor Oliy sud katta biznesni odamlar va atrof-muhitdan ustun qo‘ydi”, dedi Food and Water Watch yuridik direktori Tarah Xaynzen.
Qaror FIFRA deb nomlanuvchi federal qonunga asoslanadi, u pestitsidlarni sotish va etiketkalashni tartibga soladi va shtatlarga turli yoki qo‘shimcha talablar qo‘yishni taqiqlaydi.
Union Investment fond menejeri Markus Manns qarorni Bayer uchun muhim bosqich deb atadi. “Monsanto sotib olinganidan o‘n yil o‘tib, kompaniya ‘yangi davrga’ kirmoqda”, dedi u.

Верховный суд США вынес решение в пользу компании Bayer, производителя гербицида Roundup, что, как ожидается, заблокирует тысячи исков, утверждающих, что компания не предупредила о возможной канцерогенности продукта.
Суд 7 голосами против 2 постановил, что компания не может быть привлечена к ответственности за непредупреждение в судах штатов, поскольку федеральные правила сочли связь с раком маловероятной и не требуют предупреждающей надписи.
Решение отменяет вердикт присяжных в Миссури, который обязал выплатить 1,25 миллиона долларов Джону Дурнеллу, у которого диагностировали неходжкинскую лимфому после многолетнего воздействия глифосата в Roundup. Судья Бретт Кавано отметил, что EPA пришло к выводу, что глифосат не вызывает рак.
Акции Bayer взлетели почти на 18% после решения. Администрация Трампа поддержала Bayer в этом деле. Однако решение может быть политически сложным, так как союзники в движении «Сделаем Америку снова здоровой» хотят ограничить использование пестицидов.
Либеральный судья Кетанджи Браун Джексон в особом мнении, к которому присоединился консерватор Нил Горсач, назвала решение «замечательным и прискорбным», заявив, что оно «несправедливо закрывает двери суда для истцов по деликтным искам штатов».
Bayer приобрела Monsanto в 2018 году за 63 миллиарда долларов. Более 100 000 истцов подали иски, утверждая о связи с раком. Bayer заявила, что решение может в значительной степени положить конец судебным разбирательствам по Roundup.
Экологические активисты раскритиковали решение. «Верховный суд снова встал на сторону большого бизнеса в ущерб людям и окружающей среде», — заявила Тара Хайнцен, юридический директор Food and Water Watch.
Решение основано на федеральном законе FIFRA, который регулирует продажу и маркировку пестицидов и запрещает штатам вводить различные или дополнительные требования.
Управляющий фондом Union Investment Маркус Маннс назвал решение важной вехой для Bayer, отметив, что через десять лет после приобретения Monsanto компания «вступает в новую эру».