Yevropa Komissiyasi Ukrainadagi harbiy yoshdagi erkaklar uchun vaqtinchalik himoya maqomini bekor qilishni taklif qildi. Bu taklif bir qator Yevropa Ittifoqi davlatlari va Kiyev tomonidan qo'llab-quvvatlanmoqda.
Yevropa ichki ishlar va migratsiya komissari Magnus Brunner Lyuksemburgdagi YI ichki ishlar vazirlari yig'ilishida yangi taklifni e'lon qildi. Unga ko'ra, harbiy majburiyatlari tufayli Ukrainani tark etishga ruxsat berilmagan shaxslarga vaqtinchalik himoya berilmasligi kerak.
Ukrainlik qochqinlar 2022-yil martidan beri YI davlatlarida vaqtinchalik himoya maqomiga ega. Bu maqom 2027-yil martida tugaydi va uni uzaytirish kerak. Yevrostat ma'lumotlariga ko'ra, 31-mart holatiga ko'ra, YI davlatlarida 4,33 million ukrainlik vaqtinchalik himoya ostida yashaydi, shundan 1,3 millioni Germaniyada, 950 mingi Polshada va 380 mingi Chexiyada.
Taklif gender-neytral shaklda tuzilgan bo'lsa-da, asosan 23 yoshdan 60 yoshgacha bo'lgan erkaklarga ta'sir qilishi kutilmoqda. Yangi qoidalar faqat YI davlatlariga yangi kelganlarga nisbatan qo'llaniladi va Yevropa Kengashi tomonidan rasman tasdiqlangandan keyin kuchga kiradi.
Yevropa Kengashining inson huquqlari bo'yicha komissari Maykl O'Flaherty bu taklifni tanqid qilib, vaqtinchalik himoyani muddatidan oldin tugatishga urinishlardan xavotir bildirdi. U hozirgi paytda ko'proq birdamlik kerakligini ta'kidladi.
Germaniya ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt harbiy yoshdagi ukrainlik erkaklar uchun himoya maqomini bekor qilishni qo'llab-quvvatladi, ammo ularga boshpana so'rash imkoniyatini saqlab qolish kerakligini aytdi. Avstriya ichki ishlar vaziri Gerxard Karner ham bu taklifni kuchli qo'llab-quvvatladi. Estoniya ichki ishlar vaziri Igor Taro esa hozirgi tizimni o'zgartirmasdan uzaytirishni ma'qul ko'rdi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy harbiy yoshdagi erkaklarning qaytishi Ukraina armiyasi manfaatlariga mos kelishini va bu adolat masalasi ekanini ta'kidladi. Taklif YI davlatlari tomonidan ma'qullanishi kerak.

Европейская комиссия предложила отменить временную защиту для военнообязанных украинских мужчин. Это предложение поддерживается рядом стран ЕС и Киевом.
Комиссар ЕС по внутренним делам и миграции Магнус Бруннер объявил об этом на встрече министров внутренних дел ЕС в Люксембурге. Согласно предложению, лица, которым запрещено покидать Украину из-за военных обязательств, не должны получать временную защиту.
Украинские беженцы пользуются временной защитой в странах ЕС с марта 2022 года. Этот статус истекает в марте 2027 года и требует продления. По данным Евростата, на 31 марта в ЕС проживали 4,33 миллиона украинцев под временной защитой, из них 1,3 миллиона в Германии, 950 тысяч в Польше и 380 тысяч в Чехии.
Хотя предложение сформулировано в гендерно-нейтральных терминах, оно в первую очередь затронет мужчин в возрасте от 23 до 60 лет. Новые правила будут применяться только к вновь прибывающим в ЕС и вступят в силу после официального одобрения Советом Европы.
Комиссар Совета Европы по правам человека Майкл О'Флаэрти раскритиковал это предложение, выразив обеспокоенность по поводу «растущего давления с целью преждевременного прекращения временной защиты». Он призвал к большей солидарности.
Министр внутренних дел Германии Александр Добриндт поддержал отмену защиты для военнообязанных украинцев, но предложил разрешить им подавать заявления о предоставлении убежища. Министр внутренних дел Австрии Герхард Карнер также решительно поддержал это предложение. Министр внутренних дел Эстонии Игорь Таро, напротив, высказался за продление текущей системы без изменений.
Президент Украины Владимир Зеленский подчеркнул, что возвращение военнообязанных мужчин отвечает интересам украинской армии и является вопросом справедливости. Предложение должно быть одобрено большинством стран ЕС.