Ukraina rasmiylarining ma’lum qilishicha, Rossiya qo‘shinlari tomonidan amalga oshirilgan raketa va dron hujumlari natijasida kamida sakkiz kishi halok bo‘lib, 34 kishi yaralangan. Prezident Volodimir Zelenskiy ushbu “dahshatli hujumlar”ni qattiq qoraladi.
Zelenskiyning aytishicha, Dnepr shahriga uyushtirilgan raketa hujumida kamida besh kishi halok bo‘lgan, 28 kishi yaralangan. Dnepr front chizig‘idan taxminan 100 km uzoqlikda joylashgan sanoat markazi bo‘lib, Rossiya kuchlari tomonidan muntazam nishonga olinadi.
Viloyat gubernatori Oleksandr Xanzha Telegram’dagi xabarida qurbonlardan biri 13 yoshli qiz ekanligini ma’lum qildi. U singan oynalari bo‘lgan bino va zinapoya yonida yotgan jasadning loyqa suratini joylashtirdi. “Odamlarda bosh miya jarohatlari, shrapnel yaralari, sinishlar va portlash travmalari bor”, dedi u.
Zaporojyega qilingan dron hujumida kamida uch kishi halok bo‘lib, olti kishi, jumladan bir bola yaralangan. Bu shahar front chizig‘idan 30 km uzoqlikda va Rossiya o‘ziga qo‘shib olingan deb da’vo qilgan, ammo to‘liq nazorat qilmaydigan mintaqaning ma’muriy markazidir.
Ukraina prezidenti, shuningdek, Sumi, Odessa, Chernigov, Xerson va Xarkov viloyatlarida ham Rossiya hujumlari amalga oshirilganini aytdi.
Kremlning ma’lum qilishicha, Rossiyaning tinchlik kelishuvi bo‘yicha pozitsiyasi 2024 yildan beri o‘zgarmagan. O‘shanda prezident Vladimir Putin Kiyev kuchlari Rossiya o‘ziga tegishli deb hisoblaydigan to‘rt viloyatdan chiqib ketishi va NATOga qo‘shilish rejalaridan ochiq voz kechishi kerakligini aytgan edi.
Putin hafta oxirida bergan televizion intervyusida Rossiya ushbu hududlarni to‘liq nazorat qilish maqsadini davom ettirishini aytdi va Ukraina tomonidan janglarni qisqartirish bo‘yicha taklif qilingan yangi taklifni rad etdi. Putin Kiyev uzoq masofali zarbalarni o‘zaro to‘xtatishni va jangovar harakatlarni to‘rt viloyat – Donetsk, Lugansk, Xerson va Zaporojye bilan cheklashni taklif qilganini aytdi.

По данным украинских властей, в результате ракетных и беспилотных ударов российских войск погибли по меньшей мере восемь человек, 34 получили ранения. Президент Владимир Зеленский решительно осудил эти «ужасающие атаки».
Зеленский заявил, что в результате ракетного удара по Днепру, промышленному центру примерно в 100 км от линии фронта, который регулярно подвергается атакам российских сил, погибли не менее пяти человек, 28 ранены.
Глава областной администрации Александр Ханжа в сообщении в Telegram сообщил, что одной из жертв стала 13-летняя девочка. Он опубликовал фотографии здания с выбитыми стеклами и размытое фото тела, лежащего у лестничной клетки. «У людей черепно-мозговые травмы, осколочные ранения, переломы и баротравмы», — написал он.
По словам Зеленского, в результате атаки беспилотников на Запорожье погибли не менее трех человек, шестеро ранены, включая ребенка. Город находится примерно в 30 км от линии фронта и является административным центром региона, который Россия считает аннексированным, но не контролирует полностью.
Украинский президент также сообщил об ударах в Сумской, Одесской, Черниговской, Херсонской и Харьковской областях.
В Кремле заявили, что позиция России по мирному соглашению не изменилась с 2024 года, когда президент Владимир Путин потребовал вывода украинских войск из четырех регионов, которые Москва считает своими, и отказа Киева от планов вступления в НАТО.
В телеинтервью в выходные Путин заявил, что Россия продолжит добиваться полного контроля над этими регионами, отвергнув новое украинское предложение о сокращении масштабов боевых действий. По словам Путина, Киев предложил взаимное прекращение ударов дальнего радиуса действия и ограничение боев четырьмя регионами: Донецкой, Луганской, Херсонской и Запорожской областями.