Yevropaning sharqiy qismida kuzatilayotgan halokatli jazirama issiq yangi rekordlarni o‘rnatdi. Chexiya va Slovakiyada o‘z tarixidagi eng yuqori harorat qayd etilgan bo‘lsa, Ukraina elektr energiyasini tejash maqsadida uzilishlar joriy qildi.
Slovakiyada 41 daraja Selsiy (105,8 daraja Farengeyt) harorat dushanba kuni mamlakatning ikkinchi yirik shahri Kosicedan janubi-g‘arbda joylashgan Turna nad Bodvou qishlog‘ida qayd etildi.
Chexiya gidrometeorologiya instituti ma’lumotlariga ko‘ra, yakshanba kuni kechqurun mamlakat shimoli-g‘arbidagi Doksany shahrida 41,9 daraja Selsiy (107,42 daraja Farengeyt) qayd etilgan. Avvalgi rekord 2021 yilda 40,4 daraja Selsiy edi. Institut bu ko‘rsatkichni “mutlaqo misli ko‘rilmagan” deb atadi va issiq to‘lqinining davomiyligi ham favqulodda ekanligini ta’kidladi.
Vengriyada dushanba kuni mamlakat markazida harorat 41,8 daraja Selsiyga yetdi, bu 2007 yil iyulidagi eng yuqori rekorddan (41,9 daraja) biroz pastroq. Bosh vazir Peter Magyar ogohlantirishiga ko‘ra, “issiq to‘lqinining eng og‘ir ikki kuni kelmoqda”. Davlat sektori xodimlariga masofadan ishlash buyurilgan, boshqa ish beruvchilar ham shunday qilishga chaqirilgan.
AFP xabariga ko‘ra, dushanba kuni Markaziy va Sharqiy Yevropada kamida 130 million kishi 35 darajadan yuqori haroratni boshdan kechirgan. Italiyada 22 shahar qizil issiqlik ogohlantirishiga kiritilgan, Xorvatiyaning bir qancha hududlarida ham xuddi shunday holat kuzatilgan. Bolqon yarim orolida ham haddan tashqari issiqlik saqlanmoqda. Xorvatiya, Albaniya hamda Bosniya va Gersegovinada o‘rmon yong‘inlari qayd etilgan.
O‘tgan hafta G‘arbiy Yevropada boshlangan jazirama issiq qit’ada qayd etilgan eng og‘ir issiq to‘lqini bo‘ldi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) ma’lumotlariga ko‘ra, 21 iyundan beri 1300 dan ortiq qo‘shimcha o‘lim holatlari qayd etilgan. G‘arbiy Yevropada harorat pasayayotgan bo‘lsa-da, yoz davomida yana issiq to‘lqinlari kutilmoqda. Italiya harbiy-havo kuchlari meteorologi Daniele Mochio 5 iyuldan boshlab Fransiya, Ispaniya, Germaniya, Italiya, Shveytsariya va Buyuk Britaniyaning ayrim qismlarida issiq havo to‘lqini kutilayotganini aytdi.
JSST rahbari Tedros Adhanom Gebreyesusning so‘zlariga ko‘ra, “Yevropa Yer yuzidagi eng tez isiydigan qit’a bo‘lib, global o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar tez isimoqda”. U “issiqlik stressi ko‘pincha ‘sokin qotil’ deb ataladi – va Yevropadagi uylar, ish joylari va maktablar bunday haroratlarga moslashtirilmagan”, deb ta’kidladi.
Ukrainada favqulodda elektr uzilishlari joriy qilindi, chunki harorat 35-38 daraja Selsiy atrofida bo‘lishi kutilmoqda. Jahon ob-havo atributsiyasi guruhi olimlari bu issiq to‘lqini “ayniqsa e’tiborga loyiq, chunki iyun tarixan G‘arbiy Yevropada eng issiq oy emas”. “Bu yoz shuni ko‘rsatadiki, 1,4 daraja global isishda haddan tashqari issiqlik jamiyatlarning bardosh berish chegarasiga yetmoqda”, deydi ular.

Смертельная жара в Европе побила рекорды на востоке континента: Чехия и Словакия зафиксировали самые высокие температуры в своей истории, а Украина ввела веерные отключения электроэнергии для снижения нагрузки.
В Словакии в понедельник была зафиксирована температура 41 градус Цельсия (105,8 градуса по Фаренгейту) в деревне Турна-над-Бодвоу к юго-западу от второго по величине города страны Кошице.
Чехия достигла 41,9 градуса Цельсия (107,42 градуса по Фаренгейту) в Доксанах на северо-западе страны в воскресенье вечером, сообщил Чешский гидрометеорологический институт. Предыдущий рекорд составлял 40,4 градуса Цельсия (104,72 градуса по Фаренгейту) в 2021 году. Институт назвал это «абсолютно беспрецедентным», отметив, что «продолжительность жары также исключительна».
В Венгрии в понедельник температура достигла 41,8 градуса Цельсия (107,24 градуса по Фаренгейту) в центре страны, немного не дотянув до рекорда 2007 года (41,9 градуса). Премьер-министр Петер Мадьяр предупредил, что «наступают два самых тяжелых дня жары». Госслужащим предписано работать удаленно, другим работодателям также рекомендовано это сделать.
По данным агентства AFP, в понедельник не менее 130 миллионов человек в Центральной и Восточной Европе испытали температуру выше 35 градусов Цельсия. В Италии 22 города были объявлены в «красной» зоне жары, как и несколько регионов Хорватии, а на Балканах также сохраняется экстремальная жара. Лесные пожары зафиксированы в Хорватии, Албании, Боснии и Герцеговине.
Волна жары, начавшаяся на прошлой неделе в Западной Европе, стала самой сильной за всю историю наблюдений на континенте. По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), с 21 июня зарегистрировано более 1300 избыточных смертей. Хотя в Западной Европе температура снижается, летом ожидаются новые волны жары. Метеоролог итальянских ВВС Даниэле Мочо сообщил, что с 5 июля ожидается surge жары во Франции, Испании, Германии, Италии, Швейцарии и некоторых частях Великобритании.
Глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус предупредил: «Европа — самый быстро нагревающийся континент на Земле, нагревающийся вдвое быстрее глобального среднего показателя». Он назвал тепловой стресс «тихим убийцей», отметив, что «европейские дома, рабочие места и школы не построены для таких температур».
На Украине введены аварийные отключения электроэнергии из-за сильной жары, прогнозируется температура 35-38 градусов Цельсия. Ученые группы World Weather Attribution заявили, что эта волна жары «особенно примечательна, учитывая, что июнь исторически не является самым жарким месяцем в Западной Европе». «Это лето показывает, что при глобальном потеплении на 1,4 градуса экстремальная жара уже достигает пределов способности наших обществ справляться», — отметили они.