Uttar-Pradesh shtatidagi Kongress partiyasi rahbari Ajay Rai, u Ayodhya shahridagi mehmonxonada politsiya tomonidan ushlab turilganini da'vo qildi. U Ram ibodatxonasiga tashrif buyurmoqchi bo'lgan, ammo ma'badda o'g'irlik mojarosi fonida bu amalga oshmagan.
Rai o'zining X ijtimoiy tarmog'idagi sahifasida: "BJP hukumati diktaturasi eng yuqori cho'qqiga chiqdi!" deb yozdi. U Bosh vazir Narendra Modi boshchiligidagi Bharatiya Janata partiyasini hibsga olishda aybladi.
"Men Ayodhyaga yetib kelganimda, BJP hukumati shunchalik qo'rqib ketdiki, politsiya meni mehmonxonadan hibsga oldi va o'z mashinasida olib ketmoqda", dedi Rai.
Hukumat Rai da'volariga darhol izoh bermadi. Rai xotini kechqurun video bayonot berib, erining xavfsizligidan qo'rqishini aytdi.
Kongress delegatsiyasi seshanba kuni Ram ibodatxonasiga tashrif buyurishi kerak edi, ammo bu tashrif noma'lum bo'lib qoldi. Ma'badda xayriya mablag'larini o'g'irlash bo'yicha tergov davom etmoqda.
Shri Ram Janmabxumi Mandir 2024 yil yanvar oyida Modi tomonidan ochilgan bo'lib, u hind millatchi hukumatining muvaffaqiyat ramzi hisoblanadi. Ma'bad 1992 yilda vayron qilingan Babri masjidi o'rnida qurilgan.
Ma'bad tresti Ichki ishlar vazirligi tomonidan tuzilgan bo'lib, uning ishonchli shaxslari orasida Modi va uning hukumati yaqinlari bor. Muxolifat Modi hukumatini o'g'irlik bilan bog'lashga harakat qilmoqda.

Глава Конгресса в штате Уттар-Прадеш Аджай Рай заявил, что был задержан полицией в отеле в городе Айодхья, когда пытался посетить храм Рам Джанмабхуми на фоне скандала о хищениях.
«Диктатура правительства БДП достигла своего пика!» — написал Рай в соцсети X, обвинив партию премьер-министра Нарендры Моди в «аресте».
«Я только прибыл в Айодхью, как правительство БДП так испугалось, что полиция арестовала меня в отеле и увозит в джипе», — говорится в его посте.
Правительство пока не прокомментировало заявления Рая. Его жена поздно вечером в понедельник опубликовала видеообращение, в котором выразила опасения за его безопасность.
Делегация Конгресса планировала посетить храм во вторник, но визит оказался под вопросом. Расследование хищений пожертвований в храме продолжается.
Храм Рам Джанмабхуми, открытый Моди в январе 2024 года, является символом успеха индуистского националистического правительства. Он построен на месте мечети Бабри, разрушенной в 1992 году.
Трастовый фонд храма был создан по указу Министерства внутренних дел, а его попечители — близкие к Моди лица. Оппозиция пытается связать правительство Моди с хищениями.
Власти штата Уттар-Прадеш расследуют обвинения в коррупции. В понедельник местный суд отправил всех обвиняемых в мошенничестве с пожертвованиями под двухнедельный арест.