Hindiston va AQSh o'rtasidagi savdo kelishuvining birinchi bosqichi "yakuniy bosqichda" ekani va bitimning "oxirgi 1%" qolgani haqida AQSh elchisi Serxio Gor ma'lum qildi. U kelishuv tez orada yakunlanishiga ishonch bildirdi.
Ikkala tomon ham so'nggi ikki oy ichida shunday optimistik bayonotlar bergan. Iyun oyi boshida Hindiston savdo vaziri Piyush Goyal ham muzokaralarning 99% yakunlanganini aytgan edi. Biroq, AQSh savdo delegatsiyasi va vakili Jeymison Greerning Hindistonga tashrifidan keyin hech qanday muhim yutuq e'lon qilinmadi.
Prezident Donald Tramp va Bosh vazir Narendra Modi 2025-yil fevralida Hindiston-AQSh ikki tomonlama savdo kelishuvi (BTA) bo'yicha muzokaralarni boshlagan edi. Biroq, munosabatlardagi keskinlik va global mojarolar muzokaralarni kechiktirdi.
Mutaxassislarning fikricha, kelishuvga erishish uchun ikkala tomon ham bir qancha muhim kafolatlarni olishi kerak. Asosiy muammolar bozor kirishi, tariflar va hech kim birinchi bo'lib yon berishni xohlamasligi bilan bog'liq.
Pokiston hukumati Hindiston bilan suv shartnomasi bo'yicha o'z huquqlarini muhokama qilish uchun seminarda qatnashdi. Pokiston axborot vaziri Attaulloh Taror xalqaro qo'llab-quvvatlashga ishora qildi va shartnomani bekor qilish mumkin emasligini ta'kidladi.
Uttar-Pradesh Kongress rahbari Ajay Ray Ayodxyadagi mehmonxonada politsiya tomonidan hibsga olinganini da'vo qildi. U BJP hukumati qo'rquv tufayli uni ushlab ketayotganini aytdi. Hukumat bu masalaga hali izoh bermagan.

Первый этап знаковой торговой сделки между Индией и США находится на "финальных шагах", остался лишь "последний 1%", заявил посол США в Индии Серхио Гор. Он выразил уверенность, что соглашение будет скоро заключено.
Обе стороны делали подобные оптимистичные заявления в последние два месяца. В начале июня министр торговли Индии Пиюш Гоял также утверждал, что 99% переговоров завершены. Однако после визитов американской делегации и торгового представителя Джеймисона Грира в Индию никаких прорывов объявлено не было.
Президент Дональд Трамп и премьер-министр Нарендра Моди объявили о переговорах по двустороннему торговому соглашению (BTA) в феврале 2025 года. Однако напряженные отношения и глобальные конфликты задержали переговоры.
Эксперты полагают, что сделка маловероятна до получения обеими сторонами критических гарантий. Основные разногласия касаются доступа на рынки, тарифов и нежелания уступать.
Правительство Пакистана провело семинар по соглашению о водах Инда, обсуждая свои права. Министр информации Аттаулла Тарар заявил о международной поддержке и невозможности одностороннего расторжения договора.
Глава Конгресса Уттар-Прадеша Аджай Рай заявил, что был задержан полицией в отеле в Айодхье. Он утверждает, что правительство BJP испугалось его визита. Официальных комментариев пока нет.