Hindistonning G'arbiy Bengal shtati hukumati barcha davlat maktablaridagi tushlik dasturidan tuxumni chiqarib tashlashga qaror qildi. Bu qaror siyosiy va ovqatlanish masalalari bo'yicha munozaralarni keltirib chiqardi.
Bosh vazir Narendra Modi boshchiligidagi Hindiston xalq partiyasi (BJP) hukumati tushlik dasturi bo'yicha shartnomani hind diniy tashkiloti Xalqaro Krishna ong jamiyati (ISKCON) ga topshirdi. Tashkilot esa menyudan tuxumni olib tashladi.
BJP, milliy miqyosda hukmronlik qiluvchi partiya, may oyida 100 milliondan ortiq aholiga ega bo'lgan G'arbiy Bengaldagi saylovda birinchi marta g'alaba qozondi. ISKCON vakilining ta'kidlashicha, tuxum oqsilga boy bo'lsa-da, soya yoki pishloq bir xil miqdorda ko'proq oqsil beradi.
Mutaxassislarning fikricha, tuxum organizmga zarur bo'lgan barcha to'qqiz muhim aminokislotani o'z ichiga oladi. Tuxumni o'simlik asosidagi alternativalar bilan almashtirish oson emas. Soya, yasmiq va pishloq kabi mahsulotlarning sifati va miqdorini standartlashtirish qiyin.
Muxolifat partiyalari hukumatni "vegetarianlikni majburlashda" ayblamoqda. TMC rahbari Derek O'Brayenning so'zlariga ko'ra, yangi BJP hukumati bolalarni ovqatlanishdan mahrum qilmoqda. Shu bilan birga, Hindistonning taxminan 70 foiz aholisi go'sht, baliq va tuxum iste'mol qiladi.

Правительство восточного индийского штата Западная Бенгалия решило исключить яйца из программы школьных обедов, охватывающей все государственные школы. Это решение вызвало дискуссии о политике и питании.
Правительство, возглавляемое партией БДП премьер-министра Нарендры Моди, передало контракт на программу полуденного питания индуистской религиозной организации Международное общество сознания Кришны (ISKCON). Организация объявила меню без яиц.
БДП, правящая на национальном уровне, впервые пришла к власти в Западной Бенгалии, штате с населением более 100 миллионов человек, в мае. Представитель ISKCON утверждает, что яйца богаты белком, но соя или творог содержат еще больше белка.
Эксперты отмечают, что яйца содержат все девять незаменимых аминокислот, необходимых организму. Заменить их растительными альтернативами непросто, так как качество и количество сои, чечевицы и творога трудно стандартизировать.
Оппозиционные политики обвиняют правительство в "навязывании вегетарианства". Лидер TMC Дерек О'Брайен заявил, что новое правительство БДП лишает детей питания. Около 70% индийцев употребляют мясо, рыбу и яйца, согласно официальным данным.