Bir necha oy davomida Ukraina kuchlari Rossiya hududlari va noqonuniy anneksiya qilingan Qrimdagi energetika infratuzilmasiga muntazam hujumlar uyushtirmoqda. Iyun oyida Moskva, Nijnekamsk, Tyumen va Volgograddagi neftni qayta ishlash zavodlari nishonga olingan. May oyida esa jami 16 ta zavod hujumga uchragan.
Natijada Rossiyada benzin ishlab chiqarish 25% ga kamaygan. Reuters ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda kuniga atigi 85 ming tonna benzin ishlab chiqarilmoqda, yozgi talab esa 110 ming tonnani tashkil etadi. AQShning Energy Intelligence tahlil markazi ekspertlari bu yoz Rossiya tarixidagi eng yomon yoqilg‘i inqiroziga duch kelishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin 28 iyun kuni birinchi marta “ma’lum yoqilg‘i tanqisligi”ni tan oldi. U davlat televideniyesiga bergan intervyusida “ba’zi zararlar bor”, ammo muammo tanqidiy emasligini aytdi. Finlandiya Xalqaro munosabatlar instituti siyosatshunosi Zavadskayaning so‘zlariga ko‘ra, Putin muammo mavjudligini ochiq tan olishga majbur bo‘lgan va eng muhimi, uning sababini – Ukraina dron hujumlarini ko‘rsatgan.
RBC ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiyaning 40 ta hududi yoqilg‘i sotishda cheklovlar joriy qilgan. Mustaqil nashr Vyorstka esa 78 tagacha hudud ta’sirlangan bo‘lishi mumkinligini xabar qilmoqda. Ko‘plab shaharlarda yoqilg‘i quyish shoxobchalarida uzun navbatlar paydo bo‘lgan.
Urushni o‘rganish instituti (ISW) eksperti Kristina Xarvordning ta’kidlashicha, Ukraina dronlarining miqdori va sifatini sezilarli darajada oshirgan, ularning masofasini yaxshilagan va Rossiya havo hujumidan mudofaa tizimlarini yo‘q qilishga harakat qilmoqda. Shu bilan birga, Ukraina kuchlari front yaqinidagi Rossiya harbiy ta’minot yo‘llarini buzishga urinmoqda.
Britaniyalik tarixchi Mark Galeottining fikricha, Ukraina Qrimni Rossiyaning asosiy zaif nuqtalaridan biri sifatida belgilagan. “Qrimni ta’minlash juda qiyin. U yerda yoqilg‘i, elektr energiyasi, suv va boshqa zarur narsalar bilan ta’minlash mushkul. Ukrainaning maqsadi – Qrimdagi vaziyatni keskinlashtirib, Putinni muzokaralarga majbur qilish”, deydi u.
Shu bilan birga, Galeotti bu kampaniya Putinni mojaroni kuchaytirishga undashi mumkinligini ham tan oladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Putin zaxirachilarni safarbar qilish, muddatli harbiy xizmatchilarni frontga jo‘natish kabi variantlarga ega, ammo ularning barchasi o‘ziga zarar keltiradi. Yadro qurolidan foydalanish esa “juda dargumon” stsenariy deb baholanmoqda.
Umuman olganda, ekspertlar Rossiya iqtisodiyoti qulashi yoki ommaviy qo‘zg‘olonlar bo‘lishiga hozircha asos yo‘qligini, ammo urushni hozirgi intensivlikda uzoq davom ettirish Rossiya uchun juda qimmatga tushishini ta’kidlamoqda. Shu sababli, muqobil variantlar haqida o‘ylash zarurati paydo bo‘lmoqda.

На протяжении нескольких месяцев украинские силы наносят удары по энергетической инфраструктуре в российских регионах и на незаконно аннексированном Крымском полуострове. В июне были атакованы НПЗ в Москве, Нижнекамске, Тюмени и Волгограде. В мае под удары попали в общей сложности 16 заводов.
В результате производство бензина в России сократилось на 25%. По данным Reuters, страна производит лишь 85 тыс. тонн бензина в сутки, тогда как летний спрос составляет 110 тыс. тонн. Эксперты американского аналитического центра Energy Intelligence заявили, что этим летом Россия может столкнуться с худшим топливным кризисом в своей истории.
Президент РФ Владимир Путин 28 июня впервые публично признал «определённый дефицит топлива». В интервью государственному телевидению он заявил, что «есть некоторые повреждения», но проблема не является критической. Политолог из Финского института международных отношений Завадская отметила, что Путин был вынужден открыто признать существование проблемы и, что важнее, назвал её причину — украинские атаки дронов.
По оценкам РБК, 40 российских регионов уже ввели ограничения на продажу топлива. По данным независимого издания «Вёрстка», пострадать могли до 78 регионов. Во многих городах образовались длинные очереди на заправках.
Кристина Харвард, эксперт из Института изучения войны (ISW) в Вашингтоне, отметила, что Украина значительно увеличила количество и качество своих дронов, улучшила их дальность и предпринимает усилия по уничтожению российских систем ПВО. Одновременно украинские силы пытаются нарушить линии снабжения российских войск вблизи линии фронта.
Британский историк Марк Галеотти считает, что Украина определила Крым как одно из ключевых уязвимых мест России. «Крым очень трудно снабжать. Там сложно поддерживать запасы топлива, электроэнергии, воды и всего необходимого. Украина надеется, что, закручивая гайки в Крыму, она заставит Путина начать серьёзно рассматривать мирные переговоры на их условиях», — сказал он.
В то же время Галеотти признаёт, что эта кампания может подтолкнуть Путина к эскалации конфликта. По его словам, у Путина есть ряд вариантов, включая мобилизацию резервистов и отправку на фронт срочников, но все они наносят ущерб ему самому. Применение тактического ядерного оружия он назвал «крайне маловероятным».
В целом эксперты сходятся во мнении, что пока нет оснований ожидать краха экономики или массовых протестов, однако вести войну с нынешней интенсивностью Россия сможет недолго. Ущерб экономике становится слишком велик, что заставляет задуматься об альтернативах.