AQSh Oliy sudi Federal saylov komissiyasiga (FEC) qarshi Milliy Respublikachilar Senatorlik Qo‘mitasi (NRSC) ishi bo‘yicha qaror qabul qilib, 50 yildan ortiq vaqt davomida amalda bo‘lgan federal saylov qonunini bekor qildi. Ushbu qonun siyosiy partiyalar va ularning nomzodlari o‘rtasidagi muvofiqlashtirilgan xarajatlarni cheklab kelgan edi.
Sud 6-3 ovoz bilan NRSC foydasiga qaror chiqardi. Olti konservativ sudya NRSC argumentini qo‘llab-quvvatlagan bo‘lsa, uch liberal sudya qarshi chiqdi. Sud qaroriga ko‘ra, xarajatlarni cheklash so‘z erkinligini buzish hisoblanadi va AQSh Konstitutsiyasining Birinchi tuzatishiga zid keladi.
FEC 2022-yilda ishni sudga berganida, muvofiqlashtirilgan xarajatlar kampaniyaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xayriya qilish bilan bir xil ekanligini ta’kidlagan edi. Agentlikning fikricha, cheklovlar boy donorlarning partiya qo‘mitalari orqali nomzodlarga cheksiz mablag‘ yo‘naltirishiga yo‘l qo‘ymaslik orqali korrupsiyaning oldini olishga yordam beradi.
Qarorga tanqidiy munosabat bildirgan Vashingtondagi “Citizens for Responsibility and Ethics” tashkiloti prezidenti Donald Sherman: “Bu qaror, Citizens Uniteddan beri qabul qilingan boshqa saylov moliyasi qarorlari kabi, hukumatni maxsus manfaatlarga nisbatan sezgirroq va amerikaliklarning talablariga befarq qiladi”, dedi.
NRSC o‘z bayonotida: “Ushbu konstitutsiyaviy cheklovlarni bekor qilish orqali Sud asosiy siyosiy nutqni tiklab, partiyalarning teng sharoitlarda raqobat qilishini ta’minladi. Biz 2026 va undan keyingi saylovlarda nomzodlarimizni to‘liq qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz”, deb bildirdi.
Garchi partiyalar va qo‘mitalarga xayriya qilishda qonuniy cheklovlar saqlanib qolsa-da, endi ular nomzod kampaniyasi bilan muvofiqlashtirilgan holda cheksiz miqdorda mablag‘ sarflashi mumkin. Mutaxassislarning fikricha, bu o‘zgarishlar siyosatchilarni maxsus manfaatlarga ko‘proq xizmat qilishga undashi mumkin.

Верховный суд США вынес решение по делу Федеральной избирательной комиссии (FEC) против Национального республиканского сенатского комитета (NRSC), отменив более чем 50-летний федеральный закон о выборах, который ограничивал скоординированные расходы между политическими партиями и их кандидатами.
Суд проголосовал 6-3 в пользу NRSC: шесть судей-консерваторов поддержали аргументы комитета, трое либералов выступили против. Суд постановил, что ограничение расходов является нарушением свободы слова, гарантированной Первой поправкой к Конституции США.
В 2022 году FEC утверждала, что скоординированные расходы фактически равны прямым пожертвованиям кампании, и ограничения помогают предотвратить коррупцию, не позволяя богатым донорам направлять неограниченные средства через партийные комитеты.
Президент вашингтонской наблюдательной организации Citizens for Responsibility and Ethics Дональд Шерман заявил: «Это решение, как и другие решения по финансированию кампаний после Citizens United, неизбежно сделает правительство более восприимчивым к особым интересам и безразличным к требованиям американского народа».
NRSC в заявлении отметил: «Отменив эти неконституционные ограничения на скоординированные расходы, Суд восстановил основную политическую речь и обеспечил партиям равные условия для конкуренции. Мы готовы полностью поддержать наших кандидатов и обеспечить им наилучшие позиции для победы в 2026 году и далее».
Хотя пожертвования партиям и комитетам по-прежнему ограничены, теперь они могут тратить неограниченные суммы в координации с кампанией кандидата. Эксперты полагают, что эти изменения могут усилить стимулы для политиков угождать особым интересам.