Eron Qatardagi muzlatilgan 6 milliard dollardan foydalanish bo‘yicha kelishuvga erishganini ma’lum qildi. Bu haqda “Podrobno.uz” xabar berdi.
OAV ma’lumotlariga ko‘ra, masala Doha shahrida Eron, Qatar va Pokiston ishtirokidagi maslahatlashuvlarda muhokama qilingan. Eron tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Kozim G‘aribobodiyning ta’kidlashicha, pulni to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘tkazish emas, balki Eronga zarur tovarlarni xarid qilish uchun yo‘naltirish nazarda tutilgan.
U, shuningdek, Dohada Eron, Qatar va Pokiston delegatsiyalari o‘rtasida uch tomonlama muzokaralar bo‘lib o‘tganini bildirdi. Tomonlar Islomobod memorandumining bajarilishini, jumladan, AQSh majburiyatlarining mumkin bo‘lgan buzilishlarini muhokama qilgan.
Maslahatlashuvlar yakunida memorandum ijrosini nazorat qilish uchun ishchi guruh tuzishga kelishib olindi. Shuningdek, tomonlar kelishuvlarning mumkin bo‘lgan buzilishlarini qayd etish va muhokama qilish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa kanali ishga tushirilishi kerak.
Avvalroq, Panama tankeriga hujum AQSh va Eron o‘rtasida urushning yangi bosqichini qo‘zg‘atgani xabar qilingandi. Hodisadan so‘ng amerikalik harbiylar Eron hududidagi bir qancha nishonlarga zarba bergan, Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi esa AQSh armiyasi ob’ektlariga javob hujumlari uyushtirganini e’lon qilgan.

Иран заявил о достижении договоренностей по использованию части замороженных 6 миллиардов долларов, которые находятся в Катаре. Об этом сообщает Podrobno.uz.
По данным СМИ, вопрос обсуждался в Дохе на консультациях с участием Ирана, Катара и Пакистана. Заместитель министра иностранных дел Ирана по правовым и международным вопросам Казем Гарибабади уточнил, что речь идет не о прямом перечислении денег. По его словам, средства должны быть направлены на закупку товаров, необходимых Ирану.
Он также сообщил, что в Дохе прошли трехсторонние переговоры делегаций Ирана, Катара и Пакистана. Стороны обсудили выполнение Исламабадского меморандума, включая возможные нарушения обязательств США.
По итогам консультаций договорились создать рабочую группу для контроля за исполнением меморандума. Кроме того, должен быть запущен прямой канал связи, через который стороны будут фиксировать и обсуждать возможные нарушения договоренностей.
Ранее сообщалось, что атака на панамский танкер спровоцировала новый виток войны между США и Ираном. После инцидента американские военные нанесли удары по нескольким целям на территории Ирана, а КСИР заявил об ответных атаках по объектам армии США.