Toshkent, O‘zbekiston – Podrobno.uz. DR Kongo terma jamoasining bosh murabbiyi Sebastyen Desabrega otasining vafoti haqida Angliyaga qarshi Jahon chempionati-2026 o‘yinidan so‘ng matbuot anjumanida xabar berildi.
Voqea jahon chempionatining 1/16 final uchrashuvidan so‘ng yuz berdi. Unda DR Kongo Angliyaga 1:2 hisobida imkoniyatni boy berdi. Matbuot anjumani oxirida jamoa vakili jurnalistlarga Desabraning otasi vafot etganini e’lon qilib, hamdardlik bildirdi.
Shundan so‘ng murabbiy hozir bo‘lganlarga minnatdorchilik bildirib, zalni tark etdi. Undan oldin u jamoasining turnirdagi o‘yinini muhokama qilib, DR Kongo musobaqadan chiqib ketganiga qaramay, “futbolining yaxshi obrazini qoldirganini” ta’kidlagan edi.
Avvalroq Garri Keyn DR Kongoga qarshi o‘yinda natijani o‘zgartirib, Angliyani JCH-2026 1/8 finaliga olib chiqqani xabar qilingan edi.

Ташкент, Узбекистан – АН Podrobno.uz. Главному тренеру сборной ДР Конго Себастьену Десабру сообщили о смерти отца во время пресс-конференции после поражения от Англии на ЧМ-2026.
Инцидент произошел после матча 1/16 финала чемпионата мира, в котором ДР Конго уступила Англии со счетом 1:2. В конце пресс-конференции представитель команды объявил журналистам, что отец Десабра умер, и выразил соболезнования.
После этого тренер поблагодарил присутствующих и покинул зал. До этого он говорил о выступлении своей команды на турнире и отметил, что ДР Конго, несмотря на вылет, "оставила хороший образ" своего футбола.