Fransiyaning janubiy hududlarida kuchli shamol tufayli bir nechta o‘rmon yong‘inlari kelib chiqdi. Aude va Herault departamentlarida eng katta yong‘inlar qayd etilgan.
Yong‘inni o‘chirish uchun 800 dan ortiq o‘t o‘chiruvchi va 150 ta texnika jalb etildi. Olov 900 gektardan ortiq maydonni qamrab olgan.
Pireney-Atlantika departamentida Sainte-Marie-la-Mer va Kanet-an-Russilyon shaharlarida yong‘in chiqishi sababli 3000 ga yaqin sayyoh va mahalliy aholi evakuatsiya qilindi.
Televizion tasvirlarda Kanet-an-Russilyonda omborxonalar va yaxta alangaga o‘ralgani, plyaj ustida qora tutun buluti ko‘tarilgani ko‘rsatilgan.
Pireney-Atlantika departamenti yuqori mansabdor shaxsi Per Ronyo de La Motning so‘zlariga ko‘ra, ikki o‘t o‘chiruvchi engil jarohat olgan.
Kunning boshida Marsel chekkasida ikkita yong‘in nazorat ostiga olingan. Bosh vazir Sebastyan Lekornu yoz davomida 7000 ga yaqin yong‘in sodir bo‘lganini, 8700 gektar maydon yonib ketganini ma’lum qildi.
Ichki ishlar vaziri Loran Nyunez ob-havo sharoiti noqulayligicha qolayotganini ta’kidladi. Iyun oyida Fransiyada 11 kunlik rekord darajadagi issiqlik kuzatilgan, harorat 40 darajadan oshgan.
Mutaxassislarning bashoratiga ko‘ra, yuqori harorat va qurg‘oqchilik davom etadi, yomg‘ir kutilmaydi. O‘simliklarning suv tanqisligi va kuchli shamollar yong‘in xavfini oshirmoqda.

Несколько лесных пожаров вспыхнули на юге Франции в четверг после засушливой погоды и рекордной жары. Крупнейшие пожары зафиксированы в департаментах Од и Эро.
Для борьбы с огнем, охватившим более 900 гектаров, было задействовано около 800 пожарных и 150 единиц техники.
В департаменте Восточные Пиренеи почти 3000 туристов и местных жителей были эвакуированы после того, как пожар вспыхнул в Сент-Мари-ла-Мер и перекинулся на Кане-ан-Руссийон, городок у испанской границы.
Телевизионные кадры показали объятые пламенем склады и яхту в Кане-ан-Руссийоне, а также густое облако черного дыма над пляжем.
Высокопоставленный чиновник региона Пьер Реньо де Ла Мот сообщил, что двое пожарных получили легкие травмы.
Ранее в тот же день пожарные взяли под контроль два пожара на окраинах Марселя. Премьер-министр Себастьен Лекорню заявил, что с начала лета произошло почти 7000 пожаров, выгорело около 8700 гектаров.
Министр внутренних дел Лоран Нюнез отметил, что погодные условия остаются неблагоприятными. В июне во Франции была 11-дневная рекордная жара, температура превышала 40 градусов.
Ожидается, что высокие температуры и засуха сохранятся, дождей не предвидится. Сочетание сильного водного стресса растений и сильных ветров увеличивает риск пожаров.