Ushbu orden 1998-yilda ta’sis etilgan bo‘lib, xorijiy davlatlar va xalqaro tashkilotlar bilan aloqalarni mustahkamlash, shuningdek, gruzin madaniyati, fani va san’atini ommalashtirishdagi alohida xizmatlari uchun beriladi.
Mirziyoyev ushbu mukofotga O‘zbekiston va Gruziya o‘rtasidagi munosabatlarni chuqurlashtirishga qo‘shgan hissasi uchun loyiq ko‘rilgan.
Ilgari ushbu orden bilan Yelizaveta II, Iordaniya qiroli Abdulla II, Germaniya kansleri Gerxard Shreder, Turkiya Prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘an, Ozarbayjon Prezidenti Haydar Aliyev va boshqalar taqdirlangan edi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев удостоен ордена «Золотое руно» – высшей государственной награды Грузии. Награду лично вручил президент Грузии Михаил Кавелашвили в Тбилиси.
Орден учрежден в 1998 году и вручается за особые заслуги в укреплении связей с иностранными государствами и международными организациями, а также за популяризацию грузинской культуры, науки и искусства.
Мирзиёев награжден за вклад в углубление узбекско-грузинских отношений.
Ранее этой награды удостаивались Елизавета II, король Иордании Абдалла II, канцлер Германии Герхард Шредер, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, президент Азербайджана Гейдар Алиев и другие.