Buyuk Britaniya Madaniyat, Media va Sport vaziri Liza Nandi X ijtimoiy tarmog'ini tark etishini e'lon qildi. U platformani "noto'g'ri ma'lumot va suiiste'molni mazmunli munozaradan ustun qo'yishda" aybladi. Nandi avvalroq onlayn xavfsizlik va dezinformatsiya tarqalishi haqida xavotir bildirgan edi.
Payshanba kuni X’dagi postida Nandi o'z departamenti ham platformani tark etishini ma'lum qildi. Uning so'zlariga ko'ra, X "demokratiyamiz va jamoalarimiz uchun sog'lom emas". X dan zudlik bilan izoh olinmadi.
DCMS X’ni tark etgan ikkinchi Buyuk Britaniya hukumati departamentidir. Avvalroq Bosh prokuror idorasi o'tgan oy platformadan foydalanishni to'xtatgan edi. Bosh prokuror qarorini parlament a'zolariga izohlab, X "doimiy ravishda irqchilik va ayollarga nisbatan nafratga tushib ketishini" aytgan.
Nandi Facebook, Instagram va LinkedIn’da faol qolishini bildirdi. Buyuk Britaniya, AQSh va boshqa mamlakatlardagi tanqidchilar X egasi Ilon Maskni noto'g'ri ma'lumot, kamsitish va ta'qibning oldini olish choralarini olib tashlashda ayblamoqda. Ba'zilarning fikricha, Mask 2022-yilda Twitter’ni sotib olib, uni X’ga aylantirganidan beri platforma ekstremistik materiallar va "zaharlī" onlayn madaniyatni targ'ib qilmoqda.
Bu ko'plab nashrlar, mashhurlar va tashkilotlarning X’ni tark etishiga sabab bo'ldi. Nandining e'loni X onlayn xavfsizlik, noto'g'ri ma'lumot va sun'iy intellekt yaratilgan kontent bo'yicha kuchayib borayotgan tartibga solish bosimi va siyosiy bosimga duch kelayotgan bir paytda yuz berdi.
Yanvar oyida Buyuk Britaniya media regulyatori Ofcom X’ning Grok AI chatboti noqonuniy roziliksiz intim tasvirlarni yaratish va tarqatishda foydalanilgani haqida tergov boshlagan edi. Bosh vazir Keyr Starmer ba'zi tasvirlarni "jirkanch" va "noqonuniy" deb atadi, vazirlar esa platformalar foydalanuvchilarni zararli kontentdan himoya qilish majburiyatiga ega ekanligini ta'kidladi.
O'tgan oy Starmer 16 yoshgacha bo'lganlar uchun ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni taqiqlashni e'lon qildi va bu yoshlarga bolaligini qaytarib berishini aytdi. Mask esa Buyuk Britaniyaning onlayn tartibga solish yondashuvini tanqid qilib, 2023-yil oktabrida qabul qilingan Onlayn Xavfsizlik Qonuni kabi choralar so'z erkinligini cheklash xavfini keltirishini ta'kidlamoqda.

Министр культуры, СМИ и спорта Великобритании Лиза Нэнди объявила об уходе из социальной сети X, обвинив платформу в продвижении "злоупотреблений и дезинформации вместо содержательных дебатов". Ранее Нэнди выражала обеспокоенность по поводу онлайн-безопасности и распространения ложной информации.
В своем посте на X в четверг она сообщила, что ее министерство также покинет платформу, которая, по ее словам, "нездорова для нашей демократии и наших сообществ". Со стороны X немедленных комментариев не последовало.
DCMS стало вторым правительственным департаментом Великобритании, прекратившим использование X, после того как в прошлом месяце это сделала канцелярия генерального прокурора. Генеральный прокурор объяснил свое решение запретить публикации на X тем, что платформа "постоянно скатывается к расизму и женоненавистничеству".
Нэнди заявила, что останется активной в Facebook, Instagram и LinkedIn. Критики в Великобритании, США и других странах обвиняют владельца X Илона Маска в удалении мер, предназначенных для предотвращения дезинформации, дискриминации и преследований. Некоторые утверждают, что с тех пор, как Маск приобрел Twitter в 2022 году и переименовал его в X, платформа продвигает экстремистские материалы и "токсичную" онлайн-культуру, разжигающую "разделение".
Это привело к тому, что многие СМИ, знаменитости и организации покинули X. Объявление Нэнди прозвучало на фоне усиливающегося регуляторного и политического давления на платформу Маска в Великобритании и других странах в связи с опасениями по поводу онлайн-безопасности, дезинформации и контента, созданного ИИ.
В январе британский медиарегулятор Ofcom начал расследование в отношении X из-за опасений, что его чат-бот Grok AI использовался для создания и распространения незаконных изображений интимного характера без согласия, включая контент с участием несовершеннолетних. Премьер-министр Кир Стармер назвал некоторые изображения "отвратительными" и "незаконными", а министры заявили, что платформы обязаны защищать пользователей от вредоносного контента.
В прошлом месяце Стармер объявил о запрете социальных сетей для детей до 16 лет, который, по его словам, вернет молодежи детство. Маск неоднократно критиковал подход Великобритании к онлайн-регулированию, утверждая, что такие меры, как Закон об онлайн-безопасности, принятый в октябре 2023 года, рискуют ограничить свободу слова.