Germaniyaning Helsing kompaniyasi Ukrainaga HX-2 jangovar dronlarini yetkazib bermoqda. Ushbu dronlar sun'iy intellekt bilan jihozlangan va Germaniya hukumati tomonidan moliyalashtirilmoqda. Bundesverm ham yaqinda Helsing bilan ko'p million yevrolik shartnoma imzoladi.
Yil boshida G'arb ommaviy axborot vositalarida ushbu dronlar haqida tanqidiy maqolalar e'lon qilindi. Xususan, Die Welt gazetasining xabariga ko'ra, ko'plab dronlar parvozga tayyor emas edi yoki uchishdan so'ng qulab tushdi. Zarba berish ko'rsatkichi ham past edi.
Helsing kompaniyasi esa bu xabarlarni rad etdi. Kompaniya vakilining so'zlariga ko'ra, HX-2 dronlari frontda Ukrain harbiylari tomonidan sinovdan o'tkazilmoqda va dastlabki natijalar "rag'batlantiruvchi" deb baholanmoqda.
Ukrain harbiylari dronlarning bir qancha kamchiliklarini aniqlagan, ammo ularni oshkor qilishni istamaydi. Komandir Blackning so'zlariga ko'ra, ishlab chiqaruvchi vakillari tez orada kelib, muammolarni o'rganadi.
Sinov parvozi paytida dronning dvigateli ishga tushmadi, biroq texniklar uni qayta ishga tushirishga muvaffaq bo'lishdi. Keyingi safarda esa dron yuk mashinasini muvaffaqiyatli nishonga oldi.
Ukrain harbiylari HX-2 ni Rossiyaning Lancet droniga qaraganda ancha manevrli va tez deb baholamoqda. Ular Helsing bilan hamkorlikni davom ettirish niyatida.

Немецкая компания Helsing поставляет украинским военным боевые дроны HX-2, оснащенные искусственным интеллектом. Финансирование осуществляется правительством Германии. Бундесвер также недавно заключил с Helsing многомиллионный контракт.
В начале года в западных СМИ появились критические статьи о дронах. Согласно сообщению Die Welt, многие дроны были не готовы к полету или разбивались вскоре после взлета. Процент попаданий также был низким.
Производитель опроверг эти сообщения. Представитель Helsing заявил, что дроны HX-2 проходят испытания на фронте совместно с украинскими военными, и первые результаты "обнадеживают".
Украинские военные выявили ряд недостатков дронов, но не хотят их разглашать. По словам командира с позывным Блэк, представители производителя вскоре прибудут для изучения проблем.
Во время испытательного полета двигатель дрона не запустился, но техникам удалось его перезапустить. В следующий раз дрон успешно поразил грузовик.
Украинские военные высоко оценивают маневренность и скорость HX-2 по сравнению с российским дроном "Ланцет". Они намерены продолжить сотрудничество с Helsing.