Nagelsmann 2028 yilgi Yevropa chempionatigacha mo'ljallangan shartnomaga ega edi, biroq to'rt kun oldin Germaniya jahon chempionatida Paragvayga penaltilar seriyasida 4:3 hisobida mag'lub bo'lganidan so'ng lavozimidan ketishga majbur bo'ldi.
DFB prezidenti Bernd Noyendorf bayonotida: "Germaniya futbol assotsiatsiyasi Yulian Nagelsmannga 2023 yil sentyabridan beri qilgan ishi uchun minnatdorchilik bildiradi. U yuqori darajadagi sadoqat va favqulodda ambitsiya bilan ajralib turadi", dedi.
Bild gazetasining xabariga ko'ra, Nagelsmann payshanba kuni DFB shtab-kvartirasida uch soatlik uchrashuvda qatnashgan va unga yetti million yevro miqdorida kompensatsiya taklif qilingan.
Nagelsmann Germaniya tarixida iste'foga chiqarilgan ikkinchi milliy murabbiy bo'ldi. Undan oldin 2023 yilda Hansi Flik ham shunday taqdirga uchragan edi.
Nagelsmann: "Qaror men uchun hech qanday oson bo'lmadi. Mening eng asosiy ustuvorligim har doim jamoaning muvaffaqiyati bo'lgan. Bunday achchiq umidsizlikdan so'ng, jamoa yangi boshlanish imkoniyatiga loyiqdir", dedi.
Germaniyaning Paragvayga mag'lubiyati ketma-ket uchinchi jahon chempionatidagi muvaffaqiyatsizlik bo'ldi. To'rt karra jahon chempionlari 2018 va 2022 yillarda guruh bosqichidan chiqib ketishgan edi.
Nagelsmannning ketishi bilan Germaniya terma jamoasiga sobiq "Liverpul" murabbiyi Yurgen Klopp kelishi mumkin. DFB uning bilan muzokaralarni boshlaganini ma'lum qildi.

Немецкий футбольный союз (DFB) в пятницу объявил, что главный тренер сборной Юлиан Нагельсманн был вынужден покинуть свой пост после переговоров с руководством.
38-летний специалист, контракт которого был рассчитан до чемпионата Европы 2028 года, уходит через четыре дня после сенсационного поражения Германии от Парагвая в серии пенальти (4:3) в 1/8 финала чемпионата мира.
Президент DFB Бернд Нойендорф заявил: "Немецкий футбольный союз выражает благодарность Юлиану Нагельсманну за его работу с сентября 2023 года. Он отличается высоким уровнем самоотдачи и исключительным стремлением к успеху".
По данным таблоида Bild, Нагельсманн участвовал в трехчасовой встрече в штаб-квартире DFB в четверг, где ему предложили выходное пособие в размере семи миллионов евро.
Нагельсманн стал лишь вторым тренером в истории Германии, отправленным в отставку, после Ханси Флика в 2023 году.
"Решение было для меня непростым. Моим главным приоритетом всегда был успех команды. После такого горького разочарования она заслуживает шанса на новое начало", — сказал Нагельсманн.
Поражение от Парагвая стало третьим подряд провалом на чемпионатах мира. Четырехкратные чемпионы мира вылетали на стадии группового этапа в 2018 и 2022 годах.
Уход Нагельсманна открывает дорогу бывшему тренеру "Ливерпуля" Юргену Клоппу, который является предпочтительным кандидатом DFB. Сообщается, что переговоры с ним уже начались.