Hindistonning Nayara Energy neft kompaniyasi Rossiyaga kamida 60 000 tonna benzin jo‘natgani ma’lum bo‘ldi. Reuters agentligi manbalarga tayanib, ikki tankerda 30-40 ming tonnadan yuk jo‘natilganini xabar qildi.
Nayara Energy tomonidan ishlab chiqarilgan benzin xalqaro treyderlar orqali Rossiyaga yetkazilgan. Hindiston neft vaziri Xardip Singx Puri kompaniyalar to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotmayotganini, ammo vositachilar orqali xarid qilish mumkinligini tan oldi.
Ukraina harbiy kuchlari so‘nggi oylarda Rossiyaning neft obyektlariga 50 dan ortiq hujum uyushtirgan. Bu hujumlar natijasida Rossiyada yoqilg‘i tanqisligi yuzaga kelgan, ayrim hududlarda ratsion joriy qilingan.
Rossiya prezidenti Vladimir Putin yoqilg‘i muammosini “vaqtinchalik” deb atagan bo‘lsa, Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy “neft davlati endi gaz bilan bog‘liq muammolarga duch kelmoqda” deb izoh berdi.
Nayara Energy 2015-yilda Rosneft va Rossiya aktivlarini boshqarish kompaniyasi tomonidan sotib olingan. Hozirda uning 49% ulushi Rosneftga, yana 49% esa United Capital Partnersga tegishli.
Yevropa Ittifoqi 2023-yil iyulida Nayaraga qarshi sanksiyalar joriy qilgan, bu kompaniyaning Yevropaga neft mahsulotlarini eksport qilishini cheklagan. Shundan so‘ng Nayara faqat Rossiya neftini qayta ishlashga o‘tgan.

По данным Reuters, индийская нефтяная компания Nayara Energy отправила в Россию не менее 60 000 тонн бензина. Два танкера с грузом по 30-40 тысяч тонн каждый уже покинули порты.
Министр нефти Индии Хардип Сингх Пури заявил, что индийские компании не продают топливо напрямую России, но не исключил, что российская сторона могла приобрести индийское топливо через международных трейдеров.
За последние месяцы украинские силы атаковали более 50 российских нефтяных объектов, что привело к дефициту топлива в России. В ряде регионов введено нормирование.
Президент России Владимир Путин назвал нехватку топлива «временной» и «некритичной», тогда как президент Украины Владимир Зеленский отметил, что «нефтяное государство столкнулось с нехваткой газа».
Nayara Energy принадлежит российским структурам: 49% акций контролирует «Роснефть», еще 49% — компания United Capital Partners. Предприятие было приобретено в 2015 году при участии премьер-министра Индии Нарендры Моди и президента России Владимира Путина.
Евросоюз ввел санкции против Nayara в июле 2023 года, запретив импорт нефтепродуктов, произведенных из российской нефти, и ограничив доступ к страховым и финансовым услугам ЕС.