Germaniyaning o‘ng qanot populistik “Alternativa für Deutschland” (AfD) partiyasi saylovoldi dasturida ko‘mir va atom energetikasini qayta tiklash, Yevropa Ittifoqiga kirmagan davlatlardan immigratsiyani to‘xtatish va Rossiyaga qarshi energetik sanksiyalarni bekor qilishni taklif qilmoqda. Biroq, Sharqiy Germaniyadagi biznes vakillari bu siyosat mintaqa iqtisodiyotiga jiddiy zarar yetkazishi mumkinligidan ogohlantirmoqda.
AfDning birinchi to‘liq vaqtli meri Hannes Lot elektr mashina haydaydi va o‘z munitsipalitetida shamol turbinalari o‘rnatishni rejalashtirmoqda. U 2023-yildan beri Saksoniya-Anhalt shtatidagi Raguhn-Jeßnits shaharchasida mer bo‘lib ishlaydi va oltita yangi shamol turbinasi hamda batareya saqlash qurilmasini qurishni xohlaydi. Mahalliy CDU kengash a’zosi Tilo Hörtzsch bu rejalarni tasdiqladi va “bizga bu asosiy texnologiyalar kerak”, dedi.
AfDning Saksoniya-Anhaltdagi saylovoldi dasturida “ko‘mirni bosqichma-bosqich to‘xtatish, atom energetikasiga qaytish va Rossiyaga qarshi energetik sanksiyalarni bekor qilish” va’da qilingan. Partiya, shuningdek, yangi shamol turbinalariga moratoriy joriy etish va Yevropa Ittifoqiga kirmagan davlatlardan immigratsiyani to‘xtatishni talab qilmoqda. So‘nggi so‘rovlarga ko‘ra, AfD shtatda 41% ovoz bilan yetakchilik qilmoqda, CDU esa 26% bilan ikkinchi o‘rinda.
Saksoniya-Anhalt qayta tiklanuvchi energiya manbalari bo‘yicha Germaniyada yetakchi shtatlardan biri bo‘lib, 2025-yilda elektr energiyasining 57% qayta tiklanuvchi manbalardan olingan. Ammo aynan shu shtatda AfD eng katta yutuqlarga erishmoqda. So‘rovlar shuni ko‘rsatadiki, AfD tarafdorlari uchun energetika siyosati emas, balki immigrantlar va boshpana siyosati asosiy masala hisoblanadi.
Leyptsig universiteti tadqiqotchisi Yoxannes Kiesning fikricha, AfDning energetika siyosati “realistik emas” va “Saksoniya-Anhalt iqtisodiyoti va energetik xavfsizligiga jiddiy salbiy ta’sir ko‘rsatadi”. Biznes rahbarlari, jumladan Tesvolt kompaniyasi bosh direktori Daniel Hannemann, AfDning migratsiya siyosati “iqtisodiy zararli” ekanini ta’kidlab, “izolyatsiya muhiti” kadrlarni jalb qilish va xalqaro aloqalarni saqlashni qiyinlashtirishini aytdi.
Shtat premyeri Sven Shultse AfD raqibi Ulrich Zigmundga qarshi chiqib, ko‘plab va’dalar shtat darajasida hal qilinmasligini eslatdi: “CO2 solig‘ini bekor qilish, Parij iqlim kelishuvidan chiqish yoki atom energetikasiga qaytish uchun Bundesratda 35 ovoz kerak, Saksoniya-Anhaltda esa atigi 4 ovoz bor.” Ayni paytda AfD meri Lot o‘z loyihalarini amalga oshirishga shoshilmoqda.

Правая популистская партия «Альтернатива для Германии» (AfD) в своей предвыборной программе предлагает возобновить использование угля и атомной энергии, прекратить приём иммигрантов из стран, не входящих в ЕС, и отменить энергетические санкции против России. Однако бизнес в восточной Германии предупреждает, что такая политика может нанести серьёзный ущерб экономике региона.
Ганнес Лот, первый штатный бургомистр от AfD, ездит на электромобиле и планирует установить ветряные турбины в своём муниципалитете. С 2023 года он возглавляет город Рагун-Йесниц в Саксонии-Анхальт и намерен построить шесть новых ветряков и аккумуляторное хранилище. Местный депутат от ХДС Тило Хёрцш подтвердил планы, заявив: «Господин Лот не привносит идеологию во всё. Нам нужны эти ключевые технологии».
Предвыборная программа AfD в Саксонии-Анхальт обещает «остановить отказ от угля, вернуться к атомной энергии и отменить энергетические санкции против России». Партия также требует ввести мораторий на новые ветряные турбины и прекратить приём иммигрантов из стран, не входящих в ЕС. Согласно опросам, AfD лидирует в земле с 41% голосов, тогда как ХДС получает 26%.
Саксония-Анхальт — один из пионеров Германии в переходе на возобновляемую энергетику: в 2025 году 57% электроэнергии было получено из ВИЭ. Парадокс в том, что именно в восточных землях, лидирующих по «зелёной» энергетике, AfD добивается наибольших успехов. Опросы показывают, что для сторонников AfD важнее вопросы миграции и убежища, а не энергетическая политика.
Исследователь правого экстремизма Йоханнес Кис из Лейпцигского университета считает программу AfD «нереалистичной» и предупреждает о «серьёзных негативных последствиях для экономики и энергетической безопасности Саксонии-Анхальт». Глава компании Tesvolt Даниэль Ханнеманн назвал миграционную политику AfD «экономически вредной», отметив, что «климат изоляции» затруднит найм персонала и международные связи.
Премьер-министр земли Свен Шульце раскритиковал оппонента из AfD Ульриха Зигмунда, указав, что многие обещания не могут быть выполнены на уровне земли: «Отмена налога на CO2, выход из Парижского соглашения или возврат к атомной энергии требуют 35 голосов в Бундесрате, а у Саксонии-Анхальт — только четыре». Тем временем бургомистр Лот спешит получить одобрение на строительство ветряков до возможных политических изменений.