Birlashgan Millatlar Tashkilotining inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Folker Turk Jenevada Inson Huquqlari Kengashining navbatdan tashqari majlisida so‘zga chiqib, Sudanning el-Obeid shahrida yana bir inson huquqlari falokati yuz berayotgani haqida ogohlantirdi.
Turk dunyo yetakchilarini tez orada kutilayotgan paramilitar hujum oldidan vahshiyatlarning oldini olishga chaqirdi. “El-Obeiddan kelayotgan signallar aniq va shubhasiz: Sudanda yana bir inson huquqlari falokati yuz bermoqda, bu safar Shimoliy Kordofan shtatining poytaxtida”, dedi u.
Uning so‘zlariga ko‘ra, tinch aholi 18 oy davomida qamal sharoitida yashab, doimiy dron hujumlariga duchor bo‘lmoqda. “Bu mashq emas. Bu qizil signal bo‘lib, butun dunyo davlat rahbarlarining stollariga tushishi kerak”, dedi Turk.
Sudan mojarosi 2023-yil aprelida Sudan armiyasi va Tezkor Qo‘llab-quvvatlash Kuchlari (RSF) o‘rtasida boshlangan. Kordofan neft konlari va RSFning eng kuchli ittifoqchilari joylashgan asosiy jang maydoni bo‘lib qolmoqda.
Yarim million aholiga ega va 100 000 ga yaqin qochqinni qabul qilgan el-Obeid so‘nggi haftalarda RSFning eng kuchli hujumlariga duch keldi. Hujumlar elektr stansiyasi va yoqilg‘i omborlariga zarar yetkazib, suv ta’minotini uzdi.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, 6-iyundan 28-iyungacha el-Obeid va uning atrofida 15 ta dron hujumida kamida 45 kishi halok bo‘lgan, 41 kishi yaralangan. Yevropa davlatlari Inson Huquqlari Kengashiga rezolyutsiya loyihasini taqdim etishni rejalashtirmoqda.

Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк выступил на экстренных дебатах Совета по правам человека в Женеве, предупредив о надвигающейся гуманитарной катастрофе в суданском городе Эль-Обейд.
Тюрк призвал мировых лидеров принять меры до ожидаемого штурма города военизированными формированиями. «Сигналы из Эль-Обейда ясны и недвусмысленны: в Судане разворачивается очередная катастрофа в области прав человека, на этот раз в столице стратегического штата Северный Кордофан», — заявил он.
По его словам, гражданское население находится в условиях осады в течение 18 месяцев, подвергаясь беспрерывным атакам с использованием дронов. «Это не учения. Это красный сигнал тревоги, который должен попасть на столы глав государств и правительств по всему миру», — подчеркнул Тюрк.
Конфликт в Судане начался в апреле 2023 года между армией и Силами быстрой поддержки (RSF). Кордофан, где находятся нефтяные месторождения и самые мощные союзники RSF, остается ключевым полем боя.
Эль-Обейд с населением в полмиллиона человек, принявший около 100 000 беженцев, в последние недели подвергся самым интенсивным атакам RSF. Удары вывели из строя электростанцию и топливные склады, оставив районы без света и воды.
По данным ООН, с 6 по 28 июня в результате 15 атак дронов в Эль-Обейде и окрестностях погибли 45 человек, 41 ранен. Европейские страны планируют представить проект резолюции Совету по правам человека.