Germaniya kansleri Fridrix Merts bu hafta mamlakatda kasallik ta'tillari sonining ko'payishiga qarshi kurashni e'lon qildi. Ushbu qadam Berlinning IGES instituti tomonidan yanvar oyida e'lon qilingan tadqiqotdan so'ng amalga oshirildi, unda nemis ishchilari yiliga o'rtacha 19,5 ish kunini kasallik ta'tili sifatida olishi aniqlangan. Bu ko'rsatkich 2018 yildagi 13 kundan sezilarli darajada oshgan.
Mertsning taklifiga ko'ra, kelasi yilning yanvar oyidan boshlab ishchilar telefon orqali kasallik varaqasi ololmaydi. Ular shifokorga shaxsan tashrif buyurishi va kasallikning birinchi kunida buni qilishlari kerak. Mertsning so'zlariga ko'ra, yuqori darajadagi ishdan bo'shatish Germaniya iqtisodiyotiga zarar yetkazmoqda: "Biz ishdan uzoq vaqt bo'lish natijasida yuzaga keladigan raqobatdosh ustunlikni endi ko'tara olmaymiz."
Germaniya dunyodagi eng saxovatli kasallik ta'tili tizimlaridan biriga ega. Ishchilar ish beruvchi tomonidan to'lanadigan olti haftagacha kasallik ta'tilida 100% ish haqini olish huquqiga ega. Olti haftadan so'ng, davlat sog'liqni sug'urtasi 78 haftagacha yalpi ish haqining 70% ini to'laydi. Bu tizim ishchilarni daromad yo'qotishdan himoya qiladi va to'liq tiklanishni rag'batlantiradi.
Tanqidchilar Mertsning islohotlari haqiqiy kasalliklarni stigmatizatsiya qilish va mamlakatning iqtisodiy muammolari uchun aybni keksa ishchilar zimmasiga yuklash xavfini tug'dirayotganini ta'kidlamoqda. IGES tadqiqotiga ko'ra, kasallik ta'tilining o'sishining asosiy sabablaridan biri yangi elektron tizim (eAU) tufayli yaxshiroq hisobot berishdir. COVID-19 pandemiyasidan keyin odamlar shamollash yoki gripp bilan uyda qolishga ko'proq moyil bo'lib, bu qayd etilgan kasallik kunlarini oshirdi.
OECD ma'lumotlariga ko'ra, Germaniya o'tgan yili o'rtacha 3,5 hafta (24,5 kun) kasallik ta'tiliga ega bo'lib, bu Norvegiya, Ispaniya va Sloveniya kabi mamlakatlardan past. Finlyandiya (4,8 hafta), Fransiya (4,1), Portugaliya (4,0) va Belgiya (3,9) ham Germaniyadan yuqori ko'rsatkichlarga ega. AQShda esa 2024 yilda o'rtacha 1,1 hafta kasallik ta'tili qayd etilgan.

Канцлер Германии Фридрих Мерц на этой неделе объявил о борьбе с высоким уровнем больничных в стране. Это решение последовало за исследованием Берлинского института IGES, опубликованным в январе, которое показало, что немецкие работники берут в среднем 19,5 рабочих дней больничного в год. Этот показатель заметно вырос с примерно 13 дней в 2018 году.
Согласно предложениям Мерца, с января следующего года работники больше не смогут получать больничный лист по телефону. Они должны лично посетить врача в первый день болезни. Мерц заявил, что высокий уровень отсутствия на работе вредит экономике Германии: «Мы больше не можем позволить себе это конкурентное преимущество, вызванное длительным отсутствием на работе».
Германия имеет одну из самых щедрых систем больничных в мире. Работники имеют право на 100% зарплаты в течение шести недель больничного, оплачиваемого работодателем. После шести недель государственное медицинское страхование выплачивает около 70% gross зарплаты в течение до 78 недель. Система также поощряет надлежащее восстановление, чтобы предотвратить распространение инфекций на работе.
Критики реформ Мерца утверждают, что борьба с больничными рискует стигматизировать законные болезни и переложить вину за экономические проблемы страны на стареющее население работников. IGES отмечает, что одной из основных причин роста больничных является улучшение отчетности благодаря новой электронной системе больничных листов (eAU), которая вступила в полную силу в 2023 году. Также изменилось поведение после пандемии COVID-19: люди стали чаще оставаться дома при простуде или гриппе.
По данным ОЭСР, Германия достигла в среднем 3,5 недель (24,5 дней) больничного в прошлом году, что ниже, чем в Норвегии, Испании и Словении, где этот показатель превышает пять недель. Финляндия (4,8 недели), Франция (4,1), Португалия (4,0) и Бельгия (3,9) также имеют более высокие показатели, чем Германия. В США средний показатель составил 1,1 недели в 2024 году.