Shveytsariyaning UBS banki tomonidan e'lon qilingan yangi hisobotga ko‘ra, dunyodagi milliarderlar soni rekord darajaga – 3 302 kishiga yetdi. Bu o‘tgan yilga nisbatan 383 kishiga yoki qariyb 13 foizga ko‘p.
Hisobot 2025-yil aprelidan 2026-yil apreligacha bo‘lgan davrni qamrab oladi va 47 ta bozorni o‘z ichiga oladi. Eng ko‘p milliarderlar AQShda istiqomat qiladi – 1 000 dan ortiq kishi. Undan keyin Xitoy (562), Hindiston (211), Germaniya (193) va Rossiya (122) turadi. Bu davlatlar ro‘yxatdagi milliarderlar soni 100 dan oshgan so‘nggi mamlakatlardir.
Shuningdek, aksariyat milliarderlar boyligi 50 milliard dollardan kam bo‘lgan guruhga kiradi. Avvalroq Ilon Mask dunyodagi birinchi trillioner bo‘lgani, uning boyligining asosiy qismi SpaceX kompaniyasiga to‘g‘ri kelishi xabar qilingan edi.

Согласно новому отчету швейцарского банка UBS, количество миллиардеров в мире выросло до рекордных 3 302 человек. За год их число увеличилось на 383 человека, или почти на 13%.
Данные охватывают период с апреля 2025 года по апрель 2026 года и включают 47 рынков. Больше всего миллиардеров проживает в США – более 1 000 человек. Далее следуют Китай (562), Индия (211), Германия (193) и Россия (122). Это последние страны в списке, где число миллиардеров превышает 100 человек.
При этом большинство миллиардеров владеют состоянием менее 50 миллиардов долларов. Ранее сообщалось, что Илон Маск стал первым в мире долларовым триллионером, причем основная часть его богатства теперь приходится на SpaceX.