Germaniyaning Turingiya shtatidagi Erfurt shahrida o‘ta o‘ngchi “Germaniya uchun muqobil” (AfD) partiyasining yillik konferensiyasi oldidan minglab odamlar yo‘llarni to‘sib, norozilik namoyishlarini o‘tkazdi.
Germaniya politsiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, shanba kuni Erfurtga taxminan 20 ming kishi yig‘ilgan. Kasaba uyushmalari, fuqarolik jamiyati guruhlari va so‘l partiyalar vakillari shahar markazida to‘plangan.
“Resist” (Qarshilik) koalitsiyasi vakili Georg Bekkerning aytishicha, ular fashizmning Germaniyada kuchayishiga yo‘l qo‘ymaslikni maqsad qilgan. Politsiya ko‘plab ko‘cha to‘siqlarini qayd etgan.
Konferensiyani himoya qilish uchun butun Germaniyadan kuchaytirilgan politsiya otryadlari jalb qilingan. Politsiya Erfurtga 200 dan ortiq avtobusda namoyishchilar kelganini xabar qilgan.
Namoyishchilar shaharga olib boruvchi yo‘llarni to‘sib, ba’zilari avtomagistral ko‘prigidan arqon bilan tushgan. Bir necha guruhlar shahar markazida o‘tirib namoyish o‘tkazgan. Ba’zi namoyishchilar maxsus kiyimdagi politsiya bilan to‘qnashgan.
Shunga qaramay, AfD delegatlarining aksariyati konferensiya markaziga yetib borgan va partiya vakillari qurultoy o‘z vaqtida boshlanganini ma’lum qilgan.
AfD o‘tgan yilgi saylovlarda ikkinchi o‘rinni egallab, Ikkinchi jahon urushidan beri o‘ta o‘ngchi partiya uchun eng yaxshi natijani qayd etgan. So‘rovlar partiyaning iqtisodiy turg‘unlik tufayli kansler Fridrix Mertsning konservatorlaridan ancha oldinda ekanini ko‘rsatmoqda.
AfD Saksoniya-Anhalt shtatida birinchi marta hokimiyatga kelishi mumkin. Barcha asosiy partiyalar AfD bilan hamkorlik qilishni rad etgan va uni “anti-demokratik” va “ekstremist” deb atagan.
Namoyishchilar AfDni taqiqlashni talab qilmoqda. “Resist” koalitsiyasi vakili Noa Sanderning so‘zlariga ko‘ra, AfD “ommaviy deportatsiya va etnik tozalash”ni xohlaydi va uni taqiqlash kerak.

Тысячи противников ультраправой партии «Альтернатива для Германии» (AfD) перекрыли дороги, ведущие к месту проведения ежегодной партийной конференции в преддверии региональных выборов.
По данным немецкой полиции, в субботу в Эрфурт (земля Тюрингия) прибыло около 20 000 человек. Протестующие из профсоюзов, гражданских организаций и левых партий собрались в центре города. Полиция также сообщила о нескольких уличных блокадах.
«Мы хотим ясно дать понять, что не потерпим этого, что фашизм поднимает голову в Германии», — заявил агентству Reuters Георг Беккер, представитель анти-AfD коалиции Widersetzen («Сопротивляйтесь»).
Для охраны конференции были задействованы крупные силы полиции, включая подкрепления со всей Германии. Полиция сообщила агентству dpa, что в Эрфурт прибыло более 200 автобусов с протестующими.
Протестующие блокировали въезды в город, некоторые спускались с моста на верёвках. Несколько групп устроили сидячие забастовки в центре города, сообщает AFP. Associated Press передаёт о столкновениях протестующих с полицией в защитном снаряжении.
Тем не менее, большинству делегатов AfD удалось добраться до конференц-центра, и представители партии заявили, что съезд начался вовремя, несмотря на протесты.
AfD стала второй по величине партией на выборах в прошлом году, показав лучший результат для ультраправой партии со времён Второй мировой войны. Опросы общественного мнения свидетельствуют, что партия значительно опережает консерваторов канцлера Фридриха Мерца, отчасти из-за многолетней экономической стагнации.
AfD, вероятно, впервые придёт к власти на уровне земли в восточной Саксонии-Анхальт, что проложит путь к дальнейшим успехам на национальном уровне. Все основные партии отказались от сотрудничества с AfD из-за «антидемократических» и «экстремистских» взглядов.
Протестующие в Эрфурте требуют запрета партии. «AfD хочет массовых депортаций и этнических чисток», — заявила AFP Ноа Сандер, представитель альянса протестующих Resist, имея в виду требования партии о «ремиграции». «Её следует запретить. Мы намерены сделать это, блокируя их партийную конференцию и вставая на пути AfD, её политики и членов везде, где они появляются», — добавила Сандер.