57 yoshli Milliy Birlik (RN) partiyasi rahbari so‘nggi so‘rovlarga ko‘ra, Fransiyaning navbatdagi davlat rahbari bo‘lishga eng yaqin nomzod sifatida ko‘rilmoqda. Biroq, agar Parij apellyatsiya sudi o‘tgan yilgi Yevropa parlamenti mablag‘larini noto‘g‘ri ishlatganlik bo‘yicha chiqarilgan dastlabki hukmni tasdiqlasa, Le Pen davlat lavozimiga saylanish huquqidan mahrum bo‘lib, uning siyosiy umidlari barbod bo‘lishi mumkin.
RNning aprel-may oylaridagi saylovdagi nomzodi avtomatik ravishda Le Penning ancha yosh hamkasbi, 30 yoshli Jordan Bardellaga o‘tadi. Hozirgi so‘rovlar Bardellani ham favorit sifatida ko‘rsatmoqda, biroq uning yoshligi va tajribasizligi saylov kampaniyasi boshlangach namoyon bo‘lishi mumkin.
Le Penning advokati Rudolphe Bosselut fevral oyidagi yakuniy so‘zida sudga: “Prezidentlik saylovi tufayli siz chiqaradigan qaror hayratlanarli darajada muhim”, deb murojaat qilgan edi. To‘rt oylik muhokamadan so‘ng sud 2025 yil mart oyida Le Penga nisbatan chiqarilgan hukm va jazoni tasdiqlash, bekor qilish yoki o‘zgartirish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Dastlabki sud jarayonida RN rahbari Parijdagi RN xodimlarini Bryussel va Strasburgdagi Yevroparlament yordamchilari sifatida ko‘rsatib, Yevropa Ittifoqi mablag‘laridan to‘lanishi tizimini bilgan holda boshqargani aniqlangan edi. O‘sha paytda partiya surunkali ravishda mablag‘ tanqisligidan aziyat chekardi.
Agar sud davlat advokatining talabiga amal qilsa, Le Pen prezidentlik poygasidan chetlashtiriladi. Agar u oqlansa, poygada qatnashishi mumkin. Eng murakkab stsenariy - sud ikki yillik saylanish huquqidan mahrum qilish kabi oraliq jazo tayinlashi. Bu nazariy jihatdan unga saylovda qatnashish imkonini beradi, chunki ikki yillik muddat 2027 yil 31 martda tugaydi - saylovning birinchi bosqichidan ikki hafta oldin.
Le Penning o‘zi elektron bilakuzuk taqishga majbur bo‘lsa, nomzodlikni imkonsiz deb hisoblaydi: “Nomzodga to‘liq harakat erkinligi kerak. Har safar yig‘ilish yoki bozorga borish uchun ruxsat so‘rashni tasavvur qila olasizmi?”
Hukumat doiralarida tarqalgan bir talqinga ko‘ra, sudyalar o‘z qarorining siyosiy ahamiyatidan bexabar emas va shuning uchun Le Pen kabi mashhur nomzodni saylovchilardan mahrum qilishni istamaydi. Biroq, hech kim hukm qanday bo‘lishini aniq bilmaydi.
Le Pen va Bardella turli saylovchilarni jalb qiladi: Le Pen “na chap, na o‘ng” deb o‘zini e’lon qilgan va uning ta’siri eski ishchilar sinfi orasida kuchli, Bardella esa an’anaviy o‘ngning iqtisodiy liberalizmiga yaqinroq. Partiya ichkilari ularni “bir-birini to‘ldiruvchi” deb ataydi, ammo tajribali Le Pendan tajribasiz Bardellaga hokimiyat o‘tishi noma’lum sari qadam bo‘ladi.

Франция находится в состоянии нервного возбуждения в ожидании вердикта апелляционного суда Парижа, который определит, сможет ли лидер националистов Марин Ле Пен участвовать в президентских выборах следующего года. Редко когда судебное решение во Франции имело столь высокие политические ставки.
Согласно последним опросам общественного мнения, 57-летняя лидер партии «Национальное объединение» (RN) имеет хорошие шансы стать следующим главой французского государства. Однако если апелляционный суд подтвердит первоначальный приговор по делу о нецелевом использовании средств Европейского парламента, Ле Пен будет признана неспособной занимать государственные должности, и её политические надежды рухнут.
Кандидатом от RN на апрельско-майских выборах автоматически станет гораздо более молодой коллега Ле Пен, 30-летний Жордан Барделла. Опросы показывают, что он также будет фаворитом на выборах, но его молодость и неопытность могут проявиться по мере развёртывания кампании.
Адвокат Ле Пен Рудольф Босселю в своей заключительной речи в феврале заявил суду: «Из-за президентских выборов решение, которое вы должны вынести, имеет головокружительное значение». После четырёх месяцев обсуждения суд решит, подтвердить, отменить или изменить приговор, вынесенный Ле Пен в марте 2025 года.
На первом процессе было установлено, что лидер RN сознательно руководила системой, в которой сотрудники RN в Париже выдавали себя за помощников депутатов Европарламента в Брюсселе и Страсбурге, чтобы получать оплату из средств ЕС. В то время партия хронически испытывала нехватку денег.
Если суд последует за гособвинителем, Ле Пен будет отстранена от президентской гонки. В случае оправдания она сможет участвовать. Наиболее сложный сценарий — промежуточный приговор, например, двухлетнее лишение права избираться. Теоретически это позволило бы ей баллотироваться, так как двухлетний срок истекает 31 марта 2027 года — за две недели до первого тура выборов.
Сама Ле Пен заявила, что ношение электронного браслета сделало бы её кандидатуру невозможной: «Кандидату нужна полная свобода передвижения. Можете ли вы представить, что каждый раз нужно просить разрешения пойти на встречу или рынок?»
Согласно интерпретации, распространённой в правительственных кругах, судьи не могут игнорировать политическую важность своего решения и поэтому не захотят лишать избирателей такого популярного кандидата, как Ле Пен. Однако никто не знает, каким будет вердикт.
Ле Пен и Барделла представляют разные чувствительности в националистическом лагере: Ле Пен всегда заявляла, что она «ни левая, ни правая», и её привлекательность сильна среди старого рабочего класса, в то время как Барделла склоняется к экономическому либерализму традиционных правых. Переход власти от опытного, знакомого, вдохновляющего на лояльность воина Марин Ле Пен к неопытному оруженосцу Жордану Барделле станет шагом в неизвестность.