Albaniya poytaxti Tiranada minglab odamlar bir oydan ortiq vaqtdan beri Bosh vazir Edi Ramaning isteʼfosini talab qilib, kundalik namoyishlar oʻtkazmoqda. Namoyishchilar hukumatni korrupsiya va yaqinlarni ishga joylashtirishda ayblab, qarorlar fuqarolar manfaatlariga emas, balki hokimiyatni saqlab qolish uchun qabul qilinayotganini taʼkidlamoqda.
Noroziliklar asosan Vjose-Narta qoʻriqxonasi hududida hashamatli kurortlar qurilishi rejasiga qarshi. Bu yerda noyob tabiat, flamingolar va Oʻrta yer dengizi muhrlari yashaydi. Loyiha 4 milliard yevrodan ortiq sarmoyani jalb qilishi kutilgan va investorlar orasida AQSh prezidenti Donald Trampning kuyovi Jared Kushner ham bor.
Rama esa noroziliklarni demokratiyaning goʻzal namunasi deb atab, xorijiy sarmoyalarni himoya qilishni davom ettirmoqda. U jamoat joylarini xususiylashtirish yoʻqligini, ayblovlar yolgʻon ekanini taʼkidlaydi. Biroq tanqidchilar 2024-yil fevralda qabul qilingan qonun oʻzgartirishi tabiatni muhofaza qilish qoidalarini chetlab oʻtish imkonini berganini aytadi.
Yevropa Komissiyasi ham bu qonun Albaniyada tabiatni muhofaza qilishni yomonlashtirgani haqida ogohlantirgan. Rama esa qonun Yevropa standartlariga zid emasligini va Yevropa Ittifoqiga aʼzolik muzokaralarida qayta koʻrib chiqilishini aytadi.
Rama xorijdan kelayotgan tanqidlarni Tramppga qarshi kuchlarning Albaniyani sahna sifatida ishlatishi bilan bogʻlaydi. Shu bilan birga, u uydagi namoyishchilarni tinglash muhimligini tan oladi.

В Тиране уже более месяца тысячи албанцев ежедневно выходят на улицы, требуя отставки премьер-министра Эди Рамы. Протестующие обвиняют правительство в кумовстве и коррупции, утверждая, что решения принимаются не в интересах граждан, а для удержания власти.
Поводом для протестов стал план строительства роскошных курортов в заповедной зоне Вьосе-Нарта, где обитают фламинго и средиземноморские тюлени. Проект предполагает привлечение более 4 миллиардов евро инвестиций, а среди инвесторов — зять президента США Дональда Трампа Джаред Кушнер.
Рама, однако, называет протесты прекрасным примером демократии и продолжает защищать иностранные инвестиции. Он отрицает приватизацию общественных пространств, называя обвинения ложью. Критики указывают на поправку к закону об охраняемых территориях, принятую в феврале 2024 года, которая позволяет обходить природоохранные нормы.
Европейская комиссия предупредила, что эта поправка ухудшила охрану природы в Албании. Рама же настаивает, что закон не противоречит европейским стандартам и будет пересмотрен в рамках переговоров о вступлении в ЕС.
Премьер связывает критику из-за рубежа с противостоянием Трампу, но признаёт важность прислушиваться к протестующим внутри страны.