Germaniya Federal Oliy sudi (BGH) Iegova guvohlarining fashistlar tomonidan ta'qib qilinishini hujjatlashtiruvchi noyob arxiv bo'yicha nizoda ular foydasiga qisman qaror chiqardi. Ushbu arxivda fotosuratlar, xatlar, Gestapo hisobotlari, hibsga olish orderlari va o'lim hukmlari mavjud.
Iegova guvohlari natsistlar rejimi tomonidan Holokost davrida ta'qib qilingan guruhlardan biri edi. 1933-1945 yillarda 15 000 ga yaqin Iegova guvohi fashistlar bosib olgan Yevropada ta'qibga uchradi. Ulardan 4500 ga yaqini kontslagerlarga yuborilib, binafsha uchburchak taqishga majbur bo'ldi, 1800 dan ortig'i o'ldirildi.
Natsistlar tomonidan ta'qib qilingan Annemarie Kusserow o'zining shaxsiy arxivini Germaniyadagi Iegova guvohlari filialiga vasiyat qilgan edi. Biroq 2009 yilda uning akasi Hans-Verner 1000 dan ortiq hujjatni Bundesverning Harbiy tarix muzeyiga sotgan va o'zini qonuniy egasi deb da'vo qilgan. Iegova guvohlari arxivni qaytarish uchun yillar davomida sudda kurashib kelgan.
Sud qaroriga ko'ra, Hans-Verner arxivni ruxsatsiz egallab olgan va davlat bunday muhim arxivni sotib olishda tekshiruv o'tkazishi shart. Endi Kyoln oliy viloyat sudi Annemariening hujjatlarga yagona egalik qilganligi va akasining sotish huquqiga oid masalalarni ko'rib chiqadi.
Qaror Berlinda Iegova guvohlari qurbonlari uchun yangi yodgorlik ochilganidan ikki kun o'tib chiqdi. Ammo yodgorlik tanqidga uchradi: tarixchi Tim B. Myuller Iegova guvohlarining bugungi vakilligi noqonuniy deb hisoblasa, muallif Stefani de Velasko ularni "totalitar" sekta deb atadi.

Федеральный верховный суд Германии (BGH) вынес частичное решение в пользу Свидетелей Иеговы в споре об уникальном архиве, документирующем преследование общины нацистским режимом. Архив содержит фотографии, письма, отчеты гестапо, ордера на арест и смертные приговоры.
Свидетели Иеговы были одной из групп, преследуемых нацистами в период Холокоста. С 1933 по 1945 год около 15 000 Свидетелей Иеговы подверглись преследованиям на оккупированных нацистами территориях Европы. Около 4500 были отправлены в концлагеря, где их заставляли носить фиолетовые треугольники; более 1800 были убиты.
Аннемари Кусеров, сама жертва нацистских преследований, завещала свой частный архив филиалу Свидетелей Иеговы в Германии. Однако в 2009 году ее брат Ганс-Вернер продал более 1000 документов Военно-историческому музею Бундесвера в Дрездене, утверждая, что он законный владелец. Свидетели Иеговы вели многолетнюю судебную тяжбу за возвращение архива.
Суд постановил, что Ганс-Вернер завладел архивом без разрешения, и что государство обязано было проверить его право на продажу. Теперь Высший земельный суд Кёльна определит, была ли Аннемари единственным владельцем документов и были ли заданы достаточные вопросы о праве брата на продажу.
Решение было вынесено через два дня после открытия в Берлине нового мемориала жертвам-Свидетелям Иеговы. Однако мемориал подвергся критике: историк Тим Б. Мюллер считает, что современные Свидетели Иеговы не имеют законного представительства, а писательница Штефани де Веласко назвала общину "тоталитарной" сектой.
Преследование Свидетелей Иеговы не закончилось с окончанием Второй мировой войны. В советской оккупационной зоне и ГДР они снова подверглись репрессиям. 6740 человек были заключены в тюрьмы, 65 умерли в заключении, половина из них ранее были в нацистских лагерях.