Toshkent, O‘zbekiston – Podrobno.uz. Portugaliya terma jamoasi hujumchisi Kristianu Ronaldu 2026 yilgi jahon chempionati uning futbolchi sifatidagi so‘nggi mundial bo‘lishini ma’lum qildi. 41 yoshli futbolchi bu haqda Portugaliya – Ispaniya 1/8 final o‘yini oldidan o‘tkazilgan matbuot anjumanida gapirdi.
Ronaldu hozircha klubdagi faoliyatini yakunlamasligini ta’kidladi. “Men hozir har bir o‘yindan zavqlanishni xohlayman, faoliyatimni tugatish haqida doimiy o‘ylashni emas”, dedi u.
Ronaldu o‘zining oltinchi jahon chempionatini o‘tkazmoqda. 2026 yilgi mundialda u uchta gol urdi: O‘zbekistonga qarshi o‘yinda dubl qayd etdi, so‘ngra Xorvatiyaga qarshi 1/16 final uchrashuvida penaltidan gol urdi. Shundan so‘ng u olti xil mundialda gol urgan birinchi futbolchiga aylandi.
Ronalduning jahon chempionatlaridagi gollari soni 11 taga yetdi. Ushbu turnir uning faoliyatida hali qo‘lga kiritmagan kubokni olish uchun so‘nggi imkoniyatlardan biri bo‘lib qolmoqda. Portugaliyaning u bilan erishgan eng yaxshi natijasi – 2006 yil Germaniyadagi yarim final.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Нападающий сборной Португалии Криштиану Роналду заявил, что чемпионат мира 2026 года станет его последним мундиалем в качестве игрока. 41-летний футболист сделал это заявление на пресс-конференции перед матчем 1/8 финала Португалия – Испания.
Роналду подчеркнул, что пока не намерен завершать клубную карьеру. «Сейчас я хочу получать удовольствие от каждого матча на поле, а не постоянно думать о завершении карьеры», – отметил он.
Роналду проводит уже шестой чемпионат мира. На ЧМ-2026 он забил три мяча: оформил дубль в игре против Узбекистана, а затем отличился с пенальти в матче 1/16 финала против Хорватии. После этого португалец стал первым игроком, забивавшим на шести разных мундиалях.
Всего на чемпионатах мира у Роналду теперь 11 голов. Нынешний турнир остается для него одной из последних возможностей выиграть трофей, который он не завоевал в своей карьере. Лучший результат Португалии при нем на ЧМ – полуфинал 2006 года в Германии.