Ukraina poytaxti Kiyevga dushanba kuni ertalab Rossiya tomonidan ballistik raketa hujumi uyushtirildi. Shahar meri Vitaliy Klitschkoning ma'lum qilishicha, kamida bitta bino to'g'ridan-to'g'ri zarbaga uchragan.
Klitschko Telegram kanalida Kiyevning tarixiy Podil tumanidagi binoning yettinchi va to'qqizinchi qavatlari orasida odamlar vayronalar ostida qolgan bo'lishi mumkinligini aytdi.
Mahalliy hokimiyat ma'lumotlariga ko'ra, hujumlar natijasida kamida uch kishi halok bo'lib, yana sakkiz kishi yaralangan. Besh kishi Kiyevdagi kasalxonaga, uch kishi esa Buchadagi kasalxonaga yotqizilgan.
Shaharning boshqa qismlarida ham dron qoldiqlari topilgan. Avvalroq Klitschko raketa hujumi sababli aholini boshpana izlashga chaqirgan, shahar harbiy ma'muriyati rahbari esa kelayotgan ballistik raketalar haqida ogohlantirgan edi.
O'tgan payshanba kuni Kiyevga uyushtirilgan bir qator Rossiya hujumlarida kamida 30 kishi halok bo'lgan, bu esa shaharda motam kunining e'lon qilinishiga sabab bo'lgan. Bu yilgi eng og'ir hujumlardan biri edi.
Rossiya qo'shni davlatga to'liq miqyosli bostirib kirganidan beri Ukraina shaharlariga doimiy ravishda dron va raketalar bilan hujum qilmoqda. Bu mojaro Ikkinchi jahon urushidan beri Yevropadagi eng qonli to'qnashuv hisoblanadi.

Столица Украины Киев подверглась баллистической ракетной атаке со стороны России в понедельник утром. По словам мэра города Виталия Кличко, по меньшей мере одно здание получило прямое попадание.
Кличко сообщил в своем Telegram-канале, что люди могут быть заблокированы под завалами между седьмым и девятым этажами здания в историческом районе Подол в Киеве.
По данным местных властей, в результате атак погибли по меньшей мере три человека, еще восемь получили ранения. Пять человек были доставлены в больницу в Киеве, еще трое госпитализированы в Буче.
В других частях города также были обнаружены обломки дронов. Ранее Кличко призвал жителей укрыться из-за ракетной атаки, а глава военной администрации города предупредил о приближающихся баллистических ракетах.
В прошлый четверг в результате серии российских атак на Киев погибли по меньшей мере 30 человек, что привело к объявлению в городе дня траура после одной из самых тяжелых атак в этом году.
Россия неоднократно атакует украинские города беспилотниками и ракетами с момента полномасштабного вторжения в соседнюю страну, самого смертоносного конфликта в Европе со времен Второй мировой войны.
Попытки посредничества под руководством режима США пока не привели к прорыву. Ожидается, что президент Украины Владимир Зеленский встретится с главой режима США Дональдом Трампом на саммите НАТО в Турции на следующей неделе.