Sinxua xabariga ko‘ra, sinov dushanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 12:01 da (Toshkent vaqti bilan 09:01) Janubiy Tinch okeanida amalga oshirilgan. Agentlik bu sinovni Xitoyning yillik harbiy mashg‘ulotlarining “odatiy tartibi” deb atab, hech qanday aniq nishonga qaratilmaganligini ta’kidlagan.
Avstraliya tashqi ishlar vaziri Penni Vong Xitoy hukumati Tinch okeaniga dengiz asosidagi raketa sinovi o‘tkazish rejalari haqida Avstraliyani xabardor qilganini tasdiqlagan. Biroq u bu harakatni mintaqa uchun “beqarorlashtiruvchi” deb atagan. “Avstraliya bu taklif qilinayotgan sinovni Xitoyning tez sur’atlarda harbiy quvvatini oshirishi kontekstida ko‘radi, bu esa mintaqa kutgan shaffoflik va niyatlar bo‘yicha ishonchga ega emas”, degan Vong Fidji poytaxti Suvadagi matbuot anjumanida.
Yaponiya hukumati raketa uchirilishi haqida xabardor qilinganini va Xitoyni qayta ko‘rib chiqishga chaqirganini ma’lum qilgan. “Biz Xitoy harbiylarining faolligi oshganidan jiddiy xavotirimizni bildirdik”, deyilgan hukumat bayonotida. Yaponiya qirg‘oq qo‘riqlash xizmati yakshanba kuni Xitoy rasmiylaridan Yaponiya eksklyuziv iqtisodiy zonasiga kosmik chiqindilar tushishi mumkinligi haqida ogohlantirish olgan.
Yangi Zelandiya hukumati rejalashtirilgan uchirish haqida amalga oshirilganidan bir necha soat ichida xabardor qilingan. Tashqi ishlar vaziri Uinston Piterlar bayonotida: “Yangi Zelandiya bu rivojlanishni nomaqbul va tashvishli deb hisoblaydi. Biz Tinch okeanidagi boshqa qo‘shnilarimiz kabi, Xitoyning Janubiy Tinch okeanini raketa qobiliyati uchun sinov maydoni sifatida ishlatishiga qiziqmaymiz”, degan.

Китайское государственное информационное агентство «Синьхуа» сообщило, что военно-морские силы Китая провели испытание баллистической ракеты большой дальности с атомной подводной лодки. Ракета упала в «назначенные воды» Тихого океана.
По данным «Синьхуа», испытание было проведено в понедельник в 12:01 по местному времени (04:01 GMT) в южной части Тихого океана. Агентство назвало испытание «плановым мероприятием» ежегодных военных учений Китая и подчеркнуло, что оно не было направлено против какой-либо конкретной цели.
Министр иностранных дел Австралии Пенни Вонг подтвердила, что Китай уведомил правительство о планах провести морское ракетное испытание в Тихом океане, но назвала эти действия «дестабилизирующими» для региона. «Австралия рассматривает это предлагаемое испытание в контексте быстрого наращивания военной мощи Китая, которому не хватает прозрачности и заверений в намерениях, которые ожидает регион», — заявила Вонг на пресс-конференции в столице Фиджи Суве.
Правительство Японии сообщило, что было уведомлено о запуске ракеты и призвало Китай пересмотреть свое решение. «Мы выразили серьезную обеспокоенность по поводу возросшей активности китайских военных», — заявило правительство, добавив, что береговая охрана Японии в воскресенье получила уведомление от китайских властей о возможном падении космического мусора в исключительной экономической зоне Японии.
Правительство Новой Зеландии заявило, что было проинформировано о запланированном запуске в течение нескольких часов после его проведения. «Новая Зеландия считает это нежелательным и вызывающим беспокойство развитием событий. Мы, как и наши соседи по Тихоокеанскому региону, не заинтересованы в том, чтобы Китай использовал южную часть Тихого океана в качестве испытательного полигона для ракетных возможностей», — говорится в заявлении министра иностранных дел Уинстона Питерса.