Isroil Bosh vaziri Benjamin Netanyahu AQSh prezidenti Donald Trump bilan munosabatlari 'yaxshi' ekanini aytib, ikki rahbar o'rtasida Eron bilan sulh va Livandagi hujumlar bo'yicha kelishmovchiliklar haqidagi xabarlarni rad etdi.
Fox News telekanaliga bergan intervyusida Netanyahu AQSh va Trumpni maqtadi: 'Amerika buyuk kuch bo'lib kelgan va Amerikasiz dunyoda demokratiya bo'lmaydi, erkinlik ham bo'lmaydi', dedi u.
Isroil Bosh vaziri qo'shimcha qildiki, u va Trump 'deyarli hamma narsada' bir xil fikrda. Uning so'zlari Isroil kabinetining ba'zi a'zolari AQSh va Eron o'rtasidagi o'zaro anglashuv memorandumini tanqid qilgan bir paytda aytildi.
Isroil Livandan chiqishni rad etib, 'tahdidlar'ga javoban istalgan vaqtda mamlakatni bombardimon qilish huquqiga ega ekanini ta'kidlamoqda. Yakshanba kuni Livandagi isroil zarbasi to'rt fuqaroni, jumladan bir o'qituvchini o'ldirdi.
Netanyahu AQSh va Isroil o'rtasida farqlar bo'lishi mumkin, ammo ikki davlat 'namunali ittifoqchilar' ekanini aytdi. U tez orada AQShga yana tashrif buyurishini tasdiqladi, ammo sana hali belgilanmagan.
Tashrif davomida u Turkiyaga qarshi chiqishini, F-35 qiruvchi samolyotlarining Anqaraga berilishiga qarshi lobbi qilishini aytdi. 'Men ularga F-35 yoki qiruvchi samolyotlarining dvigatellari berilmasligi kerak deb o'ylayman, chunki bu Yaqin Sharqdagi kuchlar muvozanatini buzadi', dedi u.
Turkiya AQShning NATO ittifoqchisi bo'lib, Isroilning G'azodagi genotsid urushini keskin tanqid qilgan. Trump shu hafta oxirida NATO sammiti uchun Anqaraga tashrif buyurishi kutilmoqda.
Netanyahu Isroil va Turkiya o'rtasida farqni ko'rsatishga urinib, 'Ular Eronda sizga yordam berish uchun barmog'ini ham qimirlatmadi. Biz yordam berdik', dedi. U AQShni Eronga hujum qilishga chaqirib kelgan, bu esa amerikalik saylovchilar orasida mashhur bo'lmagan.
Ba'zi isroil sharhlovchilari va siyosatchilari Turkiyaga qarshi retorikani kuchaytirib, mamlakatni Erondan keyingi mintaqaviy raqib va nishon sifatida ko'rsatmoqda. Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog'an shanba kuni Isroilning AQSh-Eron kelishuvini buzish harakatlariga qarshi ogohlantirdi.

Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что его отношения с президентом США Дональдом Трампом «хорошие», опровергая сообщения о разногласиях между лидерами по поводу перемирия с Ираном и израильских атак в Ливане.
В интервью Fox News в понедельник Нетаньяху высоко оценил США и Трампа: «Америка была огромной силой добра, и без Америки не будет ни демократии в мире, ни свободы», — сказал он.
Израильский премьер добавил, что он и Трамп сходятся во мнениях «почти по всему». Его комментарии прозвучали на фоне критики со стороны некоторых членов израильского кабинета меморандума о взаимопонимании между США и Ираном, который призывает к региональному перемирию, включая Ливан.
Израиль отказался выводить войска из Ливана, настаивая на праве бомбить страну в любое время в ответ на «угрозы». Израильский удар в южном Ливане в понедельник убил четырех мирных жителей, включая учителя.
Нетаньяху сказал, что между США и Израилем могут быть разногласия, но две страны являются «образцовыми союзниками». Он подтвердил, что скоро снова посетит США, но дата поездки еще не назначена.
Отвечая на вопрос о повестке визита, Нетаньяху нацелился на Турцию, заявив, что будет лоббировать против передачи F-35 Анкаре. «Я не думаю, что им следует давать F-35 или двигатели для их истребителей, потому что это нарушит баланс сил на Ближнем Востоке, который в конечном итоге гарантируется израильским воздушным превосходством», — сказал он.
Турция, союзник США по НАТО, была ярым критиком геноцидной войны Израиля в Газе. Ожидается, что Трамп посетит Анкару позже на этой неделе для саммита НАТО.
Нетаньяху попытался провести различие между Израилем и Турцией: «Они и пальцем не пошевелили, чтобы помочь вам в Иране. Мы помогли», — сказал он Fox News. Он десятилетиями призывал США атаковать Иран, что привело к американо-израильской войне против Ирана, начавшейся 28 февраля, которая оказалась крайне непопулярной среди американских избирателей.
Некоторые израильские комментаторы и политики усиливают риторику против Турции, предполагая, что страна является следующим региональным соперником и целью после Ирана. Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в субботу предупредил о попытках Израиля подорвать американо-иранское соглашение.