Kanada hukumati o'zining eskirgan suv osti flotini yangilash uchun Germaniyaning TKMS kompaniyasidan 12 tagacha suv osti kemasini sotib olish niyatida ekanligini ma'lum qildi. Bu mamlakat tarixidagi eng yirik mudofaa xaridi hisoblanadi.
Bosh vazir Mark Karni, NATO yetakchilari sammiti uchun Turkiyaga rejalashtirilgan safaridan oldin, “Xavfliroq va bo'lingan dunyoda Kanada o'z manfaatlarini himoya qilishga, fuqarolarini himoya qilishga, iqtisodiyotini qurishga va kelajagini ta'minlashga tayyor bo'lishi kerak”, dedi.
“Germaniya va Norvegiya ittifoqchilarimiz bilan birgalikda biz strategik imkoniyatlarimizni kengaytirish va katta strategik avtonomiyaga erishish uchun tez va keng ko'lamda quramiz. Biz bu flotni Kanadani kuchli qilish uchun quramiz”, dedi Karni. U bitim qiymatini oshkor qilmadi.
TKMS asosan Germaniyaning Thyssenkrupp konglomeratiga tegishli. U Norvegiya bilan birgalikda taklif berib, so'nggi bir necha oy davomida qattiq raqobatda bo'lgan Janubiy Koreyaning Hanwha Ocean kompaniyasini ortda qoldirdi. Germaniya va Norvegiya ham NATO a'zolari, xuddi Kanada kabi.
Kanada shartnoma kelgusi yil oxirigacha yakunlanishini va birinchi to'rtta suv osti kemasi 2034 yilgacha yetkazib berilishini ma'lum qildi. TKMS bosh direktori shartnomani shu yil oxirigacha yakunlashni xohlashini aytdi.
Kanada hozirda to'rtta suv osti kemasiga ega. Kanada matbuoti shartnomani suv osti kemalarining o'zi uchun 20-30 milliard Kanada dollaridan ($14-21 milliard) va operatsiyalar, texnik xizmat ko'rsatish va modernizatsiya uchun 40-50 milliard Kanada dollarigacha ($28-35 milliard) baholamoqda.
Kanada, boshqa NATO ittifoqchilari kabi, AQSh rejimi prezidenti Donald Tramp tomonidan mudofaa xarajatlarini oshirish bosimiga duch kelgan. U endi NATOning yalpi ichki mahsulotning 2 foizi miqdoridagi mudofaa xarajatlari maqsadiga dastlab rejalashtirilganidan oldin erishdi. NATO davlatlari 2035 yilgacha mudofaa va xavfsizlik bilan bog'liq investitsiyalarni yalpi ichki mahsulotning 5 foizigacha oshirishga kelishib oldilar. TKMS aksiyalari kun yakunida 11 foizga o'sdi.

Канада заявила о намерении приобрести до 12 подводных лодок у немецкой компании TKMS для замены устаревшего флота. Это крупнейшая закупка в области обороны в истории страны.
Премьер-министр Марк Карни заявил в понедельник перед запланированной поездкой в Турцию на саммит лидеров НАТО: «В более опасном и разделенном мире Канада должна быть готова защищать наши интересы, защищать наших граждан, строить нашу экономику и обеспечивать наше будущее».
«Вместе с нашими немецкими и норвежскими союзниками мы будем строить быстро и масштабно, чтобы расширить наши стратегические возможности и создать большую стратегическую автономию. Мы построим этот флот, чтобы сделать Канаду сильной», — сказал Карни, не раскрыв стоимость сделки.
TKMS, мажоритарным владельцем которой является немецкий конгломерат Thyssenkrupp, подала совместную заявку с Норвегией, победив южнокорейскую Hanwha Ocean, с которой велась жесткая конкуренция в последние несколько месяцев. Германия и Норвегия, как и Канада, являются членами НАТО.
Канада заявила, что контракт будет окончательно оформлен не позднее конца следующего года, а первые четыре подводные лодки ожидаются к 2034 году. Генеральный директор TKMS выразил желание завершить контракт к концу этого года.
В настоящее время Канада располагает четырьмя подводными лодками. Канадская пресса оценивает контракт в 20-30 миллиардов канадских долларов ($14-21 млрд) за сами подлодки и до 40-50 миллиардов канадских долларов ($28-35 млрд) на эксплуатацию, обслуживание и модернизацию.
Канада, как и другие союзники по НАТО, находилась под давлением президента США Дональда Трампа с требованием увеличить расходы на оборону. Она уже достигла целевого показателя НАТО в 2% ВВП на оборону раньше запланированного срока. Страны НАТО договорились увеличить расходы до 5% ВВП на оборону и связанные с безопасностью инвестиции к 2035 году. Акции TKMS закрылись ростом на 11%.