Buyuk Britaniya dengiz savdosi operatsiyalari (UKMTO) seshanba kuni erta tongda Hormuz bo‘g‘ozida neft tankeri noma’lum snaryad bilan urilganini ma’lum qildi.
Hodisa Omanning Limah shahridan sharqda sodir bo‘lgan. Snaryad tankerning port tomoniga tegib, yong‘in chiqishiga sabab bo‘lgan, ammo qurbonlar yo‘q.
AQShning Axios nashri, AQSh rasmiysiga tayanib, Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari (IRGC) Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tayotgan ikkita tijorat kemasiga zarba berganini xabar qildi. Ikki kema jiddiy zarar ko‘rgan, ammo atrof-muhitga ta’sir qayd etilmagan.
Ushbu hodisa AQSh va Eron o‘rtasidagi sulh va urushni tugatish bo‘yicha muzokaralarga qaramay sodir bo‘ldi. Hormuz bo‘g‘ozi dunyodagi eng muhim dengiz savdo yo‘llaridan biri bo‘lib, asosan energiya sanoati uchun ahamiyatlidir.
Muzokaralar doirasida AQSh Eronni urushdan oldingi holatga qaytishga va kemalarning bo‘g‘ozdan erkin o‘tishiga ruxsat berishga undagan, ammo Tehron bu taklifni rad etgan. Buning o‘rniga Eron o‘z qirg‘oq chizig‘i bo‘ylab ruxsat etilmagan yo‘nalishlardan foydalanadigan kemalarga qarshi choralar ko‘rish bilan tahdid qilmoqda. Shuningdek, Eron bo‘g‘ozdan foydalanish uchun to‘lov tizimi joriy etishni xohlaydi, AQSh esa bunga qarshi.

Британские морские торговые операции (UKMTO) рано утром во вторник сообщили, что нефтяной танкер был поражен неизвестным снарядом в Ормузском проливе.
Инцидент произошел к востоку от Лимы, Оман. Снаряд попал в левый борт танкера, вызвав пожар, но жертв нет.
Американское издание Axios со ссылкой на американского чиновника сообщило, что Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) нанес удары по двум коммерческим судам, следовавшим через Ормузский пролив. Оба судна получили значительные повреждения, но воздействия на окружающую среду не зафиксировано.
Инцидент произошел, несмотря на прекращение огня между США и Ираном и переговоры о достижении соглашения о завершении войны между двумя странами. Ормузский пролив — один из важнейших морских торговых путей в мире, его значение в основном связано с энергетической промышленностью.
В рамках переговоров между двумя странами США пытались убедить Иран вернуться к довоенной ситуации, позволяющей судам свободно проходить через пролив, но Тегеран отверг это. Вместо этого Иран пригрозил принять меры против судов, использующих маршруты за пределами разрешенного коридора вдоль его побережья. Иран также хочет ввести систему сборов за использование пролива, чему США противятся.