Ukraina prokuraturasi Monakoda tadbirkor Vadim Yermolayevga qarshi uyushtirilgan portlashda gumon qilingan ayolning jasadi Kiyev yaqinida topilganini ma'lum qildi. Ayol Anastasiya Berezovskaya deb nomlangan bo'lib, 39 yoshda edi.
Prokuratura ma'lumotlariga ko'ra, ayol o'qdan o'ldirilgan. Ukraina harbiy razvedkasi (HUR) xodimi qo'lga olingan va u boshqa bir gumondor bilan birga ayolni o'ldirganini tan olgan. Ukrainska Pravda nashri ikkinchi gumondor sobiq huquq-tartibot xodimi ekanini xabar qildi.
Berezovskaya Monako prokuraturasi tomonidan Interpolning qizil bildirishnomasiga kiritilgan edi. Unga Monakoda sodir etilgan portlashda ishtirok etishda gumon qilingan. Portlashda Ukraina fuqarosi, Kipr fuqarosi Vadim Yermolayev, uning sherigi va o'g'li yaralangan.
Yermolayev 2023 yildan beri Kiyev rejimi tomonidan sanksiyalarga uchragan, chunki uning Rossiya tomonidan bosib olingan Qrimdagi biznes manfaatlari bor edi. Portlash Monako knyazi Albert II tomonidan "jirkanch harakat" deb atalgan.
Berezovskaya nemis tilida so'zlashgan va qo'lida tatuirovkasi bor edi. U Fransiyaga piyoda o'tgan, keyin Italiya orqali Germaniyaga mashinada ketgan deb taxmin qilingan. Germaniya hukumati uning Frankfurtda ijaraga olgan kvartirasini tintuv qilgan.

Генеральная прокуратура Украины сообщила, что тело женщины, подозреваемой в причастности к взрыву, направленному против бизнесмена Вадима Ермолаева в Монако, было найдено недалеко от Киева. Женщина была опознана как 39-летняя гражданка Украины Анастасия Березовская.
По данным прокуратуры, женщина была застрелена. Задержан сотрудник военной разведки Украины (ГУР), который признался, что убил ее вместе с другим подозреваемым. Украинская правда со ссылкой на источники в правоохранительных органах сообщила, что второй подозреваемый — бывший сотрудник правоохранительных органов.
Березовская была объявлена в международный розыск по красной карточке Интерпола по запросу властей Монако. Ее подозревали в причастности к взрыву, в котором пострадали Вадим Ермолаев (гражданин Кипра, уроженец Украины), его партнерша и сын.
Ермолаев с 2023 года находится под санкциями киевского режима из-за его деловых интересов в оккупированном Россией Крыму. Взрыв произошел на прошлой неделе и был назван князем Монако Альбером II "одиозным актом".
Березовская, как сообщается, говорила по-немецки и имела татуировку на руке. Предположительно, она пересекла границу Франции пешком, затем на машине через Италию и другие страны добралась до Германии. Немецкие власти обыскали ее арендованную квартиру во Франкфурте.