Pokistonning janubi-g‘arbiy qismidagi Baluchiston viloyatida joylashgan to‘g‘on loyihasida politsiya postiga uyushtirilgan hujumda kamida to‘qqiz nafar politsiyachi halok bo‘ldi. Mahalliy politsiya rasmiysi Zohur Ahmadning ma’lum qilishicha, hujum oqibatida ikki ofitser ham qurbonlar orasida.
Hujumchilar tomonidan sakkiz nafar politsiyachi o‘g‘irlab ketilgan, biroq keyinchalik xavfsizlik kuchlari tomonidan ularning barchasi qutqarilgan. Bu haqda Baluchiston hukumati matbuot kotibi Shohid Rind ma’lum qildi.
Rindning so‘zlariga ko‘ra, harbiylashtirilgan kuchlar, politsiya va terrorga qarshi bo‘lim xodimlari “qo‘shma tozalash operatsiyalarini muvaffaqiyatli amalga oshirib”, 15 nafar hujumchini yo‘q qilgan.
Hujum uchun javobgarlikni hozircha hech kim o‘z zimmasiga olmagan. Biroq, Rind hech qanday dalil keltirmagan holda, Pokiston Toliboni (TTP) aybdor deb hisoblayotganini bildirdi.
Pokiston yillar davomida davlat kuchlari, xorijiy investitsiyalar va infratuzilma loyihalariga qarshi qurolli guruhlar bilan kurashmoqda. Ayniqsa, Afg‘oniston va Eron bilan chegaradosh boy mineral resurslarga ega viloyatda vaziyat keskin.
TTP Afg‘oniston Tolibonidan alohida harakat bo‘lib, Baluchistonda kuchli ta’sirga ega va Islomobod hukumatini ag‘darish uchun yillar davomida kurash olib bormoqda.

По меньшей мере девять полицейских, включая двух офицеров, были убиты в результате нападения на полицейский пост на плотине в юго-западной пакистанской провинции Белуджистан. Об этом сообщил местный полицейский чиновник Захур Ахмад.
Нападавшие также похитили восемь полицейских, но позже все они были освобождены силами безопасности, заявил представитель правительства Белуджистана Шахид Ринд.
По словам Ринда, военизированные подразделения, полиция и контртеррористические силы «успешно провели совместные зачистки» против боевиков, ликвидировав 15 нападавших.
Ответственность за атаку пока никто не взял. Однако Ринд без предоставления доказательств заявил, что виновен пакистанский «Талибан» (ТТП).
Пакистан годами борется с вооруженными группировками, атакующими государственные силы, иностранные инвестиции и инфраструктурные проекты в богатой полезными ископаемыми провинции, граничащей с Афганистаном и Ираном.
ТТП, отдельное от афганских талибов движение, также имеет сильное присутствие в Белуджистане и годами борется за свержение правительства в Исламабаде.