Keyin esa Folarin Balogun bilan bog‘liq voqea yuz berdi. Amerikalik hujumchining 1/16 final doirasidagi AQSh va Bosniya va Gersegovina o‘rtasidagi uchrashuvda olgan qizil kartochkasi shundoq ham aniq ko‘rinib turgan edi, biroq Belgiya bilan o‘yinga bir necha kun qolganda jazo kutilmaganda “bir yilga kechiktirildi”. Vaziyatga hatto AQSh prezidenti Donald Tramp ham aralashib, hujumchi Belgiyaga qarshi o‘ynay olishi uchun FIFA prezidenti Janni Infantino bilan shaxsan bog‘langanini ma’lum qildi.
Ammo bu “yaxshi niyatlar”ning AQSh terma jamoasi uchun foydasi bo‘lmadi. Jamoaning butun jozibasi xuddi sug‘urib olingadek edi. Muhabbatdan nafratgacha — birgina o‘yin. Unda mezbonlar haqqoniy favoritdan butun tarmoqdagi umumiy nafrat obyektiga aylandi, hatto bukmekerlik idoralari ham ularning g‘alabasiga shubha qilib, Belgiya terma jamoasining imkoniyatlarini yuqori baholay boshladi. “Qizil iblislar” esa bu imkoniyatdan unumli foydalandi.
Belgiya jamoasi atigi bir necha kun avval Senegalga qarshi o‘yinda o‘z futboli girdobiga botib qolgan va so‘nggi daqiqalarda kutilmaganda 1/8 finalga yo‘llanma olgach, o‘zi ham ikkilanishlar ichida edi.
Ammo yangi bahsning ilk daqiqalaridanoq ular Jahon chempionatida qolishga munosib ekanini isbotlashga kirishib ketdi. Yuri Tilemans va Timoti Kastan ketma-ket AQSh darvozaboni Mett Frizni o‘z darvozasini qutqarishga majbur qildi, so‘ngra burchak to‘pidan keyin Sharl de Ketelare havodagi kurashda g‘olib chiqdi va Kastanning uzatmasini gol bilan yakunlashiga hech kim xalaqit bermadi — 1:0.
Amerikaliklar faqat suv ichish uchun berilgan tanaffusdan keyingina o‘ziga keldi. Pressing paydo bo‘ldi, Balogun xavfli jarima to‘pini ishladi, Malik Tilmanning zarbasi esa Hans Vanakenga tegib, rikoshet bo‘lgach, nihoyat mezbonlarga umid bag‘ishladi — 1:1. Ammo bu umid bor-yo‘g‘i bir necha daqiqa yashadi, xolos.
Leandro Trossard to‘pni havolatib uzatdi, de Ketelare yana hammadan chaqqonroq chiqib, gol urdi — 2:1. Translyatsiya rejissyori esa shu payt butun oqshomning eng zo‘r kadrini muhrladi: Pochettino g‘azab ustida ichimliklar qutisini xuddi bugungi oqshom dahshatini undan urib chiqarib yubormoqchidek ayovsiz tepardi.
Ikkinchi bo‘limda AQSh yana o‘yinga qaytishga harakat qildi. Ular o‘yinni hatto raqibga qaraganda faolroq boshladi. Biroq futbol o‘z ishonchini yo‘qotib bo‘lganlarga nisbatan o‘ta shafqatsizdir. Hal qiluvchi vaziyat esa ramziy ma’no kasb etdi: Mett Friz juda oddiy to‘pga yugurib chiqdi, ammo qoqilib, joyida qotib qoldi va de Ketelarega to‘pni oldirib qo‘ydi, Vanaken esa to‘pni bo‘sh qolgan darvozaga xotirjamlik bilan yo‘lladi — 3:1.
Shundan so‘ng, garchi final hushtagi chalinishiga qariyb yarim soat vaqt qolgan bo‘lsa-da, o‘yin amalda tugadi. Hakam tomonidan qo‘shib berilgan vaqtda Romelu Lukaku hisobni sharmandali 4:1 ko‘rinishiga olib keldi. Atigi bir necha kun avval og‘ir va harakatsiz tuyilgan Belgiya kutilmaganda chempionlik uchun eng xavfli da’vogarlardan biriga aylandi va endi 11-iyul kuni chorak finalda Ispaniya bilan to‘qnashish uchun yo‘l olmoqda.
Bu yerdagi paradoks shundaki, mag‘lubiyat de Ketelarening birinchi golidan yoki Frizning xatosidan boshlangani yo‘q. Hammasi ancha ertaroq boshlangan edi. Futbol ko‘pincha bir oddiy haqiqatni takrorlaydi: stavkalar juda baland bo‘lib ketganda, siyosat o‘yinga aralashishni yaxshi ko‘radi. Ammo futbolning o‘zi bunga doim bir xil javob qaytaradi — u hamma narsani shafqatsizlarcha yana maydonning o‘ziga qaytaradi. U yerda esa hech qanday qo‘ng‘iroqlar, jarangdor familiyalar va imtiyozlar ish bermaydi.

До вчерашнего вечера сборная США была одной из самых привлекательных команд чемпионата мира. Аргентинский тренер Маурисио Почеттино сумел создать настолько яркую команду, что футболисты прессинговали, бегали без остановки, ошибались, но каждый раз выпрямлялись и стремились вперёд. Они напоминали лондонский «Тоттенхэм», которым Почеттино руководил десятилетие назад: немного бесшабашные, порой скучные, но абсолютно живые.
Затем произошёл инцидент с Фоларином Балогуном. Красная карточка американского нападающего в матче 1/16 финала между США и Боснией и Герцеговиной была очевидной, однако за несколько дней до игры с Бельгией наказание неожиданно «отложили на год». В ситуацию якобы вмешался даже президент США Дональд Трамп, который, как утверждается, лично связался с президентом ФИФА Джанни Инфантино, чтобы Балогун мог сыграть против Бельгии.
Однако эти «благие намерения» не помогли сборной США. Всё очарование команды исчезло. От любви до ненависти — одна игра. Хозяева из явных фаворитов превратились во всеобщий объект ненависти, и даже букмекеры усомнились в их победе, оценивая шансы Бельгии выше. «Красные дьяволы» воспользовались этим шансом.
Всего несколько дней назад Бельгия увязла в игре с Сенегалом и лишь в последние минуты неожиданно пробилась в 1/8 финала, сама пребывая в сомнениях.
Но с первых минут нового матча они доказывали, что достойны остаться на чемпионате мира. Юри Тилеманс и Тимоти Кастан заставили вратаря США Мэтта Фрица спасать свои ворота, а затем после углового Шарль де Кетеларе выиграл верховую борьбу, и Кастан беспрепятственно завершил передачу голом — 1:0.
Американцы пришли в себя только после перерыва на водопой. Появился прессинг, Балогун исполнил опасный штрафной, а удар Малика Тильмана рикошетом от Ханса Ванакена наконец подарил хозяевам надежду — 1:1. Но эта надежда прожила всего несколько минут.
Леандро Троссард навесил, де Кетеларе снова оказался быстрее всех и забил — 2:1. Режиссёр трансляции запечатлел лучший кадр вечера: Почеттино в ярости пинал ящик с напитками, словно пытаясь выбить из него весь ужас этого вечера.
Во втором тайме США снова попытались вернуться в игру. Они даже начали активнее соперника. Но футбол безжалостен к тем, кто потерял уверенность. Решающий момент стал символичным: Мэтт Фриц выбежал за простым мячом, но споткнулся и застыл на месте, позволив де Кетеларе перехватить мяч, а Ванакен спокойно отправил его в пустые ворота — 3:1.
После этого, хотя до финального свистка оставалось почти полчаса, игра фактически закончилась. В добавленное время Ромелу Лукаку довёл счёт до унизительного 4:1. Всего несколько дней назад казавшаяся тяжёлой и неповоротливой Бельгия неожиданно стала одним из самых опасных претендентов на титул и теперь 11 июля встретится в четвертьфинале с Испанией.
Парадокс в том, что поражение началось не с первого гола де Кетеларе или ошибки Фрица. Всё началось гораздо раньше. Футбол часто повторяет простую истину: когда ставки слишком высоки, политика любит вмешиваться в игру. Но футбол всегда отвечает одинаково — он безжалостно возвращает всё на поле. А там никакие звонки, громкие фамилии и привилегии не работают.