Britaniya sudyasi seshanba kuni shahzoda Garri Associated Newspapers Limited (ANL) nashriyotining uning shaxsiy hayotiga tajovuz qilganini isbotlay olmaganligi haqida qaror chiqardi. Bu qirollik oilasi a'zosining Britaniya tabloidlariga qarshi so'nggi da'vosi edi.
Garri Daily Mail tabloidini o'zi va rafiqasi Meggining shaxsiy hayoti haqida noqonuniy ma'lumot to'plashda ayblagan edi. Sudya Metyu Niklinning ta'kidlashicha, "gumon, hatto tushunarli bo'lsa ham" qonuniy huquqbuzarlikni isbotlamaydi va ANLga qarshi aniq dalillar yetishmaydi.
Sudya, jurnalistlar bahsli maqolalar va hodisalarning manbalari uchun "qonuniy tushuntirishlar" berganini qayd etdi. ANL vakili seshanba kungi qarorni Daily Mail uchun "oqllanish" deb atadi.
Garri bilan birga musiqachi Elton Jon, aktrisalar Elizabet Xarli va Sadi Frost kabi olti nafar jamoat arbobi ham da'voga qo'shilgan edi. Ular katta miqdorda tovon puli talab qilgan edi. Ba'zi holatlarda sudya, da'vo qilingan huquqbuzarliklardan keyin juda ko'p vaqt o'tganini ta'kidladi.
Bu Garri Buyuk Britaniya ommaviy axborot vositalariga qarshi ochgan uchta da'voning so'nggisi edi. U matbuotni telefonlarni buzish va shaxsiy detektivlarni yollashda ayblagan. Rupert Merdokga tegishli The Sun gazetasiga qarshi bahsli ish o'tgan yili kelishuv bilan yakunlangan edi. 2024 yilda esa sudya telefon tinglash ishida qisman uning foydasiga qaror chiqargan edi.

Британский судья во вторник постановил, что принц Гарри не смог доказать, что Associated Newspapers Limited (ANL) нарушила его частную жизнь, отклонив последний иск королевской особы к британским таблоидам.
Гарри обвинял таблоид Daily Mail в незаконном получении информации о его личной жизни и жизни его жены Меган. Судья Мэттью Никлин заявил, что «подозрение, даже если оно понятно», не доказывает юридического правонарушения, и что вещественных доказательств против ANL недостаточно.
Судья отметил, что журналисты представили «законные объяснения источников спорных статей и инцидентов». Представитель ANL назвал решение вторника «оправданием» для Daily Mail.
Вместе с Гарри иск подали еще шесть публичных лиц, включая музыканта Элтона Джона и актрис Элизабет Херли и Сэди Фрост. Они требовали значительной компенсации. В некоторых случаях судья указал, что с момента предполагаемых правонарушений прошло слишком много времени для судебного преследования.
Это был последний из трех исков Гарри против британских СМИ, которые он обвинял во взломе телефонов и найме частных детективов для слежки. Спорное дело против газеты The Sun, принадлежащей Руперту Мердоку, закончилось мировым соглашением в прошлом году. В 2024 году судья частично вынес решение в его пользу по делу о прослушивании телефонов.