Qaror Rossiyaning ittifoqchisi Belarus sportchilariga nisbatan cheklovlar olib tashlanganidan ikki oy o‘tib qabul qilindi. Belarusiyaliklar endi hech qanday cheklovlarsiz va milliy ramzlari bilan musobaqalarda ishtirok etishi mumkin.
Rossiya 2022-yilda Ukrainaga bostirib kirganidan beri xalqaro sport musobaqalaridan chetlashtirilgan edi. 2023-yilda XOQ Rossiya Olimpiya Qo‘mitasini to‘xtatib qo‘ygan, chunki Rossiya Ukrainaning to‘rt viloyatidagi mintaqaviy sport tashkilotlarini bir tomonlama tan olgan edi.
Rossiyalik sportchilar 2024-yilgi Parij Olimpiadasida va 2026-yilgi Milano-Kortina qishki o‘yinlarida neytral sportchilar sifatida qatnasha olgan, ammo urushni qo‘llab-quvvatlamasliklari va Rossiya harbiy yoki xavfsizlik kuchlari bilan aloqasi yo‘qligini isbotlashlari shart edi.
XOQ bayonotiga ko‘ra, uning Huquqiy Komissiyasi tomonidan o‘tkazilgan tahlil Rossiya Olimpiya Qo‘mitasi (ROQ) endi Ukraina Milliy Olimpiya Qo‘mitasi yurisdiktsiyasidagi hududlardan hech qanday mintaqaviy sport tashkilotini a’zo sifatida kiritmasligini aniqladi.
XOQ prezidenti Kirsti Koventining so‘zlariga ko‘ra, qo‘mita “har qanday zo‘ravonlik va urushga qarshi” va Ukrainani qo‘llab-quvvatlashda davom etadi, biroq sportchilar “buning uchun javob bermasligi kerak”.
Rossiya sport vaziri Mixail Degtyarev XOQ qarorini olqishlab, bu rossiyalik sportchilarning xalqaro sport maydoniga to‘liq qaytishiga yo‘l ochishini aytdi. “Mamlakatimizning Olimpiya oilasiga qaytishi xalqaro federatsiyalar uchun barcha sportchilarimizni tiklash uchun yashil chiroqdir”, dedi u.
Biroq XOQ rossiyaliklar hali ham qat’iy antidoping tekshiruvlaridan o‘tishini ta’kidladi. Shuningdek, XOQ Rossiyada tadbirlar o‘tkazmaydi va Rossiya hukumati yoki davlat amaldorlarini o‘z tadbirlariga taklif qilmaydi. Rossiya madhiyasi va bayrog‘ini ishlatish taqiqi ham saqlanib qolmoqda.

Международный олимпийский комитет (МОК) во вторник объявил о снятии ограничений для российских спортсменов, разрешив им участвовать в командных соревнованиях и квалификационных турнирах к Олимпийским играм 2028 года в Лос-Анджелесе.
Это решение принято спустя два месяца после того, как МОК снял ограничения для союзника России — Беларуси, чьи спортсмены теперь могут соревноваться без каких-либо ограничений и с национальной символикой.
Россия была отстранена от международных спортивных соревнований после вторжения в Украину в 2022 году. В 2023 году МОК приостановил членство Олимпийского комитета России из-за одностороннего признания региональных спортивных организаций на четырёх украинских территориях, аннексированных Россией.
Российские спортсмены могли выступать в качестве нейтральных атлетов на Олимпиаде-2024 в Париже и зимних Играх-2026 в Милане-Кортине, но при условии, что они не поддерживают войну и не связаны с российскими вооружёнными силами или спецслужбами.
В заявлении МОК говорится, что анализ юридической комиссии показал: Олимпийский комитет России больше не включает в свой состав региональные спортивные организации с территорий, находящихся под юрисдикцией Национального олимпийского комитета Украины.
Президент МОК Кирсти Ковентри заявила журналистам, что МОК выступает против «любого насилия и войны» и продолжит поддерживать Украину, но спортсмены «не должны платить за это цену».
Министр спорта России Михаил Дегтярёв приветствовал решение МОК, заявив, что оно должно открыть путь для полного возвращения российских спортсменов на международную арену. «Возвращение нашей страны в олимпийскую семью — это зелёный свет для международных федераций восстановить всех наших спортсменов», — сказал он.
Однако МОК подчеркнул, что россияне по-прежнему будут проходить строгие антидопинговые процедуры для «восстановления доверия мирового спортивного сообщества». МОК также не будет проводить свои мероприятия в России и не будет приглашать российских государственных чиновников. Запрет на исполнение гимна и демонстрацию флага России также сохраняется.