AQSh Immigratsiya va bojxona nazorati xizmati (ICE) xodimi Texas shtatining Xyuston shahrida bir erkakni otib o‘ldirdi. Hodisa 1 aprel kuni federal agentlar uning mashinasini to‘xtatmoqchi bo‘lganida sodir bo‘ldi.
Qurbon Lorenzo Salgado Araujo sifatida aniqlangan. ICE ma'lumotlariga ko‘ra, u Meksika fuqarosi va “noqonuniy muhojir” bo‘lib, federal immigratsiya xodimlarining “maqsadli operatsiyasi” chog‘ida hibsdan qochishga uringan.
Marhumning o‘g‘li Ronaldo Salgado ispan tilidagi Telemundo Xyuston telekanaliga bergan intervyusida otasining o‘sha hududda ishchilarni yollash uchun ketayotganida otib tashlanganini aytdi.
ICEni nazorat qiluvchi Milliy xavfsizlik departamenti (DHS) Salgado Araujo mashinasini to‘xtatish buyrug‘iga bo‘ysunmaganini, ICE xizmat mashinasiga urilganini va agentni bosib ketishga uringanini da'vo qilmoqda.
Biroq, avvalgi shunday otishmalarda (Renee Gud va Aleks Pretti o‘ldirilishi) immigratsiya xodimlari hujumga uchraganliklarini aytgan, ammo bu da'volar qattiq rad etilgan edi.
Hodisa joyidagi kuzatuv kamerasi tasvirlarida oq furgon yonida yotgan odam va uni o‘rab olgan xodimlar ko‘rinadi. DHSga ko‘ra, Salgado Araujo mamlakatda noqonuniy yashagani uchun nishonga olingan.
Demokratik kongressmen Silviya Garsiya ICE da'volarini mustaqil va to‘liq tekshirishni talab qildi. Lotin Amerikasi fuqarolari birlashmasi rahbari Xuan Proano ham shaffof tergov o‘tkazilishini so‘radi.
Prezident Donald Trampning immigratsiyani kuchaytirish siyosati boshlanganidan beri federal immigratsiya xodimlari tomonidan kamida oltita o‘lim bilan yakunlangan otishma sodir bo‘ldi. So‘nggi haftalarda ICE hibsga olishlari soni keskin oshgan.

Сотрудник Иммиграционной и таможенной полиции США (ICE) смертельно ранил мужчину в Хьюстоне, штат Техас, когда офицеры пытались остановить его автомобиль. Инцидент произошел 1 апреля.
Погибшим оказался Лоренсо Сальгадо Араухо, которого ICE назвал гражданином Мексики и «нелегальным иммигрантом», пытавшимся уклониться от ареста в ходе «целевой операции» федеральных иммиграционных офицеров.
Сын погибшего, Рональдо Сальгадо, в интервью испаноязычному телеканалу Telemundo Хьюстон заявил, что его отец был застрелен, когда искал работников для найма.
Министерство внутренней безопасности (DHS), курирующее ICE, утверждает, что Сальгадо Араухо проигнорировал приказы остановиться, «врезался в служебный автомобиль ICE, отказался выполнять устные команды и использовал свой автомобиль как оружие, пытаясь переехать сотрудника ICE».
В предыдущих случаях стрельбы, включая убийства Рене Гуд и Алекса Претти в январе, иммиграционные чиновники также заявляли, что их офицеры подверглись нападению, однако эти утверждения оспаривались.
Видеозапись с камеры наблюдения, просмотренная Reuters, показывает человека, лежащего на земле рядом с белым фургоном в окружении офицеров. По данным DHS, Сальгадо Араухо был целью операции из-за нелегального проживания в стране.
Конгрессмен-демократ Сильвия Гарсия призвала к независимому и тщательному расследованию заявлений ICE. Хуан Проано, глава Лиги объединенных латиноамериканских граждан, также потребовал прозрачного расследования.
С начала усиления иммиграционной политики президента Дональда Трампа произошло как минимум шесть смертельных инцидентов с участием федеральных иммиграционных офицеров. На прошлой неделе ICE ежедневно задерживала около 2000 мигрантов по всей стране.