AQSh hukumati seshanba kuni hindistonlik gangster Lourens Bishnoi va uning Shimoliy Amerikadagi taxminiy o'rinbosari Satinderjit Singxni Kanadada sikh separatisti rahbari Xardip Singx Nijjarni o'ldirishni uyushtirishda aybladi.
2023-yilda sodir etilgan ushbu yuqori darajadagi qotillik o'sha paytda Kanada va Hindiston o'rtasidagi diplomatik munosabatlarni keskinlashtirgan edi.
Ayblovlar AQSh, Kanada va Yevropadagi idoralarni o'z ichiga olgan keng qamrovli xalqaro huquqni muhofaza qilish operatsiyasining bir qismi bo'lib, o'g'irlash, reketlik, tovlamachilik, qurol savdosi, giyohvand moddalar kontrabandasi va qotillikda ayblangan Hindiston bilan bog'liq uchta jinoiy sindikatning 37 a'zosini aybladi.
AQSh advokati Bill Essayli matbuot anjumanida: "Birgalikda ishlagan holda, AQSh, Kanada, Yevropa va Osiyodagi huquqni muhofaza qilish organlari ushbu jinoiy tashkilotlarni qayerda bo'lishidan qat'i nazar, nishonga olish va yo'q qilishga qaror qilgan", dedi.
Ayblanganlarning 10 nafardan tashqari barchasi hozirda hibsda. AQSh rasmiylariga ko'ra, ikki kishi Hindistondagi qamoqxonada o'zlarining global jinoiy sindikatlarini boshqargan.
"Hindistonning eng mashhur gangsteri" deb ta'riflangan Bishnoi 2015 yildan beri Hindistonda qamoqda. Singx esa qochib yurgan deb taxmin qilinadi.
Los-Anjelesda ochilgan federal ayblov xulosasiga ko'ra, Bishnoi va Goldi Brar nomi bilan ham tanilgan Singx 2023 yil 18 iyunda Britaniya Kolumbiyasining Surrey shahridagi sikh ibodatxonasi oldida Nijjarni otib o'ldirishni buyurgan.
Kanada fuqarosi bo'lgan Nijjar Hindistonning Panjob mintaqasida etno-diniy davlat yaratishni talab qiluvchi "Xaliston harakati" tarafdori edi va Nyu-Dehli tomonidan terrorchi deb e'lon qilingan edi.
Kanada politsiyasi avvalroq Nijjarning o'ldirilishi bilan bog'liq holda to'rt hindistonlikni ayblagan edi.

Власти США во вторник предъявили обвинения индийскому гангстеру Лоуренсу Бишнои и его предполагаемому заместителю в Северной Америке Сатиндерджиту Сингху в организации убийства лидера сикхских сепаратистов Хардипа Сингха Ниджжара в Канаде.
Это громкое убийство в 2023 году серьезно обострило дипломатические отношения между Канадой и Индией.
Обвинения стали частью масштабной международной операции правоохранительных органов с участием агентств США, Канады и Европы, в рамках которой были предъявлены обвинения 37 предполагаемым членам трех связанных с Индией преступных синдикатов, обвиняемых в похищениях, рэкете, вымогательстве, торговле оружием, контрабанде наркотиков и убийствах, заявил прокурор США Билл Эссайли на пресс-конференции.
«Работая вместе, правоохранительные органы США, Канады, Европы и Азии полны решимости нацеливаться на эти преступные организации и уничтожать их, где бы они ни действовали», — сказал Эссайли.
Все, кроме 10 обвиняемых, сейчас находятся под стражей. По словам американских чиновников, двое из них управляли своими глобальными преступными синдикатами, находясь в тюрьме в Индии.
Бишнои, описанный как «самый известный гангстер Индии», находится в тюрьме в Индии с 2015 года. Сингх, как полагают, находится в бегах.
Федеральное обвинительное заключение, обнародованное в Лос-Анджелесе, утверждает, что Бишнои и Сингх, также известный как Голди Брар, приказали застрелить Ниджжара возле сикхского храма в Суррее, Британская Колумбия, 18 июня 2023 года.
Ниджжар, гражданин Канады, был сторонником «Движения Халистан», которое призывает к созданию сикхской родины путем выделения этнорелигиозного государства в индийском регионе Пенджаб, и был объявлен Нью-Дели террористом.
Канадская полиция ранее предъявила обвинения четырем гражданам Индии в связи с убийством Ниджжара.
Крупный дипломатический скандал произошел после того, как тогдашний премьер-министр Канады Джастин Трюдо заявил, что канадские власти «активно проверяют достоверные обвинения», связывающие индийских правительственных агентов с убийством. Индия опровергла эти обвинения.