Iroqning Najaf shahrida Eronning o‘ldirilgan Oliy Rahbari Oyatulloh Ali Xomayniyning dafn marosimi boshlandi. Minglab odamlar muqaddas shaharga yig‘ildi.
Iroq hukumati chorshanba kunini dam olish kuni deb e’lon qildi, marosimlar mahalliy vaqt bilan ertalab soat 6 da (GMT 03:00) Najafda boshlandi.
Eron shanba kuni Xomayniy uchun olti kunlik ommaviy dafn marosimlarini boshlagan edi, shu jumladan qo‘shni Iroqqa bag‘ishlangan bir kun ham bor.
Uzoq davom etadigan marosimlar AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi fonida kuch va birlikni namoyish etishga qaratilgan. Urush 28 fevral kuni ikki davlatning Tehronga zarbalari bilan boshlandi, natijada Xomayniy va uning bir qancha qarindoshlari halok bo‘ldi.
Eronning muqaddas Qum shahridagi katta yig‘ilishdan so‘ng, Iroq rasmiylari va yuqori martabali siyosatchilar seshanba kuni kechqurun Najaf xalqaro aeroportida Xomayniyning jasadini qabul qilishdi. Tadbirda Eron Prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon va marhum rahbarning katta o‘g‘li Mustafo Husayniy Xomayniy ham ishtirok etdi.
Xomayniyning tobuti Najaf ko‘chalaridan Imom Ali maqbarasiga olib borildi. Imom Ali Muhammad payg‘ambarning kuyovi va birinchi shia imomidir.
Al Jazira muxbiri Jek Xyusonning xabar berishicha, Najaf “Makka va Madinadan keyin shia islomidagi uchinchi eng muqaddas joy”. “Shahar diniy tadbirlar uchun katta miqdordagi ziyoratchilarni qabul qilishga odatlangan va bu tadbir o‘z ahamiyati bo‘yicha ular qatoriga qo‘shilmoqda”, dedi u.
Xyusonning qo‘shimcha qilishicha, Najafdagi motam tutuvchilarning aniq soni noma’lum, ammo yuz minglab odamlarni ko‘rish mumkin.
Xomayniyning dafn marosimi payshanba kuni uning tug‘ilgan shahri Mashhadda (Eron shimoli-sharqida) bo‘lib o‘tadi.
Otasining o‘ldirilishidan so‘ng Oliy Rahbar lavozimini egallagan Mujtabo Xomayniy hali jamoat oldida ko‘rinmagan va marosimlarda qatnashmagan. Rasmiylar uning otasini o‘ldirgan havo hujumlarida yaralanganini aytishgan, ammo jarohatlarning og‘irligi noma’lum.
Najafdan so‘ng Xomayniyning jasadi taxminan 60 km shimoldagi Karbaloga olib ketiladi va u yerda uchinchi shia imomi Husayn va uning ukasi Abbos maqbaralarida yana bir marosim o‘tkaziladi.
Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusining Quds kuchlari rahbari Ismoil Qo‘oniy ikki shia-musulmon mamlakat o‘rtasidagi “ma’naviy bog‘liqlik”ni yuqori baholadi. “Iroq hukumati va xalqi tomonidan ushbu tarixiy voqeaga keng ko‘lamli tayyorgarlik butun dunyoga Iroq va Eron ikki buyuk xalqi o‘rtasidagi ma’naviy bog‘liqlikning chuqurligini ko‘rsatadi”, dedi u.
Iroqlik Muhammad al-Bayotiy bir necha soat yo‘l bosib Najafga kelganini aytib, “Amerika va Isroil kuchiga qarshi chiqqan insonning dafn marosimida qatnashishni o‘tkazib bo‘lmas imkoniyat” deb ta’rifladi.

В иракском городе Неджеф начались похоронные процессии убитого верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи. Тысячи скорбящих собрались в священном городе.
Иракские власти объявили среду выходным днем, церемонии начались в 6:00 по местному времени (03:00 GMT) в Неджефе.
Иран начал шестидневные публичные похоронные церемонии для Хаменеи в субботу, включая день, посвященный соседнему Ираку.
Марафонские церемонии призваны продемонстрировать силу и единство на фоне войны США и Израиля против Ирана, которая началась с ударов двух стран по Тегерану 28 февраля, в результате которых погибли Хаменеи и несколько его родственников.
После массового шествия в священном иранском городе Кум иракские официальные лица и высокопоставленные политики приняли останки Хаменеи во вторник вечером в международном аэропорту Неджефа в присутствии президента Ирана Масуда Пезешкиана и старшего сына покойного лидера Мостафы Хоссейни Хаменеи.
Гроб Хаменеи проследовал по улицам Неджефа к святилищу имама Али, зятя пророка Мухаммеда и первого шиитского имама.
Неджеф — «третье по святости место в шиитском исламе после Мекки и Медины», сообщил корреспондент Al Jazeera Джек Хьюсон из Неджефа. «Город привык к огромному количеству паломников на религиозные мероприятия, и это событие, похоже, входит в число самых значимых».
«Точное число скорбящих в Неджефе неизвестно, но совершенно ясно, что мы видим сотни тысяч», — добавил Хьюсон.
Похороны Хаменеи состоятся в четверг в его родном городе Мешхед на северо-востоке Ирана.
Моджтаба Хаменеи, который стал верховным лидером вскоре после убийства отца, до сих пор не появлялся на публике и отсутствовал на процессиях. Чиновники заявили, что он был ранен в авиаударах, убивших его отца, но степень тяжести его ранений остается неясной.
После Неджефа тело Хаменеи будет доставлено в Кербелу, примерно в 60 км к северу, для еще одной процессии, которая завершится у святилищ имама Хусейна, третьего шиитского имама, и его брата Аббаса.
Исмаил Каани, глава сил «Кудс» Корпуса стражей исламской революции Ирана, высоко оценил «духовную связь» между двумя шиитскими странами. «Обширное планирование этого исторического события иракским правительством и народом показывает глубину духовной связи между двумя великими народами Ирака и Ирана всему миру», — заявил Каани.
Иракец Мохаммед аль-Баяти, который ехал несколько часов в Неджеф, назвал это «не упущенной возможностью участвовать в похоронах человека, который бросил вызов мощи Америки и Израиля».