Boston, AQSh – Jahon chempionati chorak finalida Frantsiya va Marokko o'rtasidagi o'yindan 24 soat oldin, rasmiy FIFA muxlislar zonasi demontaj qilingan va yopilgan edi. Ammo marokkolik muxlislar kelishi bilan vaziyat o'zgardi.
Qizil ko'ylaklar va qizil-yashil bayroqlar bilan marokkolik muxlislar tushdan keyin Boston markazida paydo bo'ldi. Ular o'z jamoasiga ishonch bilan to'la va 2022 yilgi yarim finaldagi mag'lubiyat uchun qasos olishni xohlashadi.
“Biz bu jamoaga chin dildan ishonamiz va ular 2022 yilgi azobni yuvishiga umid qilamiz”, dedi Kasablankadan kelgan Ismoil Shauiy. Marokko 2026 yilgi turnirni Braziliyaga qarshi 1:1 durang bilan boshlagan, keyin Shotlandiya va Gaitini mag'lub etgan, Gollandiyani penaltilar seriyasida yenggan va Kanadani 1/8 finalda mag'lub etgan.
Marokkolik muxlislar Frantsiya yulduzi Kilian Mbappe va uning jamoasiga qarshi o'yin qo'rqinchli bo'lishi mumkinligini tan olishadi, ammo bu ularning g'alabaga bo'lgan ishonchini susaytirmaydi. AQShda yashovchi Abdur Rahimning fikricha, hozirgi jamoa 2022 yilgidan ko'ra yaxshiroq tashkil etilgan va murabbiy taktik jihatdan kuchliroq.
Marokko hujumchisi Ismoil Saibari jarohat tufayli chorak finalni o'tkazib yuborishi ma'lum qilindi, ammo muxlislar bu murabbiyning hiylasi bo'lishi mumkinligini taxmin qilishmoqda. “Balki murabbiyimiz Frantsiyaga kutilmagan sovg'a tayyorlagandir”, deydi Rahim.
Boston Common parkida marokkolik muxlislar kechgacha bayram qilishdi. Bir muxlis “FIFA, adolatli bo'l. Marokko qolganini qiladi” yozuvi bilan ko'zga tashlandi. U 2022 yilgi o'yinda berilmagan penalti va Argentina-Misr o'yinidagi VAR mojarosiga ishora qildi.
Frantsiyalik muxlislar deyarli ko'rinmadi, marokkoliklar esa ko'chalarda qo'shiq aytib, raqsga tushib, hatto politsiya kelguniga qadar bayram qilishdi. Agar Marokko g'alaba qozonsa, bayram yanada shovqinli bo'lishi kutilmoqda.

Бостон, США – Менее чем за 24 часа до первого четвертьфинала чемпионата мира между Францией и Марокко на стадионе «Бостон», официальная фан-зона FIFA была демонтирована и закрыта. Однако появление марокканских болельщиков изменило всё.
В красных футболках и с красно-зелеными флагами, марокканские фанаты появились в центре Бостона после полудня. Они полны веры в свою команду и жаждут реванша за поражение в полуфинале 2022 года.
«Мы искренне верим в эту команду и надеемся, что они отомстят за боль 2022 года», – сказал Исмаэль Шауи, приехавший из Касабланки. Марокко начало турнир 2026 года с впечатляющей ничьей 1:1 против Бразилии, затем обыграло Шотландию и Гаити, победило Нидерланды в серии пенальти и разгромило Канаду в 1/8 финала.
Марокканские болельщики признают, что встреча с Килианом Мбаппе и компанией может быть пугающей, но это не ослабляет их веру в победу. Абдур Рахим, болельщик из США, считает, что нынешняя команда лучше организована, а тренер тактически сильнее, чем в 2022 году.
Стало известно, что нападающий Марокко Исмаил Сайбари пропустит четвертьфинал из-за травмы, но фанаты предполагают, что это может быть хитростью тренера. «Возможно, наш тренер приготовил сюрприз для Франции», – говорит Рахим.
В парке Boston Common марокканские болельщики устроили вечеринку до поздней ночи. Один фанат привлек внимание плакатом: «FIFA, будь справедлива. Марокко сделает остальное». Он указал на неназначенный пенальти в матче 2022 года и скандал с VAR в игре Аргентина-Египет.
Французских болельщиков почти не было видно, в то время как марокканцы пели, танцевали на улицах и праздновали до прибытия полиции. Если Марокко одержит победу, праздник будет еще громче и продолжительнее.