Turkiyalik tennischi Zeynep Sonmez Wimbledon ikkinchi raundida amerikalik Klara Lyuga 7-5, 6-3 hisobida mag‘lub bo‘ldi. Biroq 24 yoshli sportchi Londonning mashhur maysali kortlarida Falastinga qo‘llab-quvvatlash bildirishning sokin, ammo kuchli usulini topdi.
Turnir tashkilotchilari unga kiyimida Falastin birdamlik nishonini taqishni taqiqlaganidan so‘ng, Sonmez raketkasining torlariga tarvuz mavzusidagi vibratsiya o‘chirgichni o‘rnatdi. Tarvuz Falastin bayrog‘ining ranglari – qizil, oq va qora – bilan bir xil bo‘lib, faollar tomonidan Falastin birdamlik ramzi sifatida qabul qilingan.
Sonmez Turkiyaning Anadolu agentligiga bergan intervyusida tennis ma’murlarining ikkiyuzlamachiligini tanqid qildi: “Men broshka taqib yurardim, endi ruxsat berishmaydi. Ukraina bayrog‘iga ruxsat bor, Falastinga esa yo‘q. Rahbarlar bilan bahslashdim, ammo ular qat’iy rad etishdi.”
Turkiya Yoshlar va sport vaziri Usmon Askin Bak uning harakatini olqishlab, sport insoniy qadriyatlarni targ‘ib qilish vositasi ekanini ta’kidladi. AKP vakili Omer Chelik esa Sonmezni Falastindagi genotsid urushida insoniy qadr-qimmatni saqlab qolgani uchun maqtadi.
Sportchi Turkiyadagi keng qo‘llab-quvvatlashdan minnatdorligini bildirdi. U 2025 yilgi mavsumdagi yutuqlari bilan turk tennis tarixida yangi sahifa ochdi: WTA reytingida 51-o‘ringa ko‘tarilib, Buyukakchayning 60-o‘rin rekordini yangiladi.
Sonmez 2025 yilgi Wimbledon va 2026 yilgi Australian Open turnirlarida uchinchi raundga chiqqan birinchi turk tennischisi bo‘ldi. U Stuttgartda jahonning 8-raqamli Jasmine Paolini ustidan g‘alaba qozonib, faoliyatidagi ilk Top-10 g‘alabasini qayd etdi.

Выступление турецкой теннисистки Зейнеп Сонмез на Уимблдоне-2026 завершилось во втором круге поражением от американки Клэр Лю со счётом 7:5, 6:3. Однако 24-летняя спортсменка оставила яркий след, выразив тихую, но мощную поддержку Палестине на знаменитых лондонских кортах.
После запрета организаторов турнира на ношение броши в знак солидарности с Палестиной, Сонмез закрепила на струнах ракетки виброгаситель в виде арбуза. Арбуз стал символом палестинской солидарности после того, как Израиль подавил демонстрации палестинского флага; его цвета совпадают с цветами флага Палестины.
В интервью турецкому агентству Anadolu Сонмез раскритиковала двойные стандарты теннисных властей: «Раньше я носила брошь, но теперь турниры запрещают. Украинский флаг разрешён, а палестинский — нет. Я спорила с руководителями, но они категорически отказали».
Министр молодёжи и спорта Турции Осман Аскын Бак публично похвалил её жест, отметив, что спорт может продвигать общечеловеческие ценности. Представитель правящей партии Омер Челик также высоко оценил действия Сонмез на фоне «геноцидной войны» Израиля в Газе.
Помимо политического резонанса, Сонмез продолжает творить историю турецкого тенниса. Она поднялась на 51-е место в рейтинге WTA, побив рекорд соотечественницы Бююкакчай. В 2025 году она стала первой турецкой теннисисткой, вышедшей в третий круг Уимблдона, а в 2026 повторила это достижение на Australian Open.
В её активе победа над восьмой ракеткой мира Джасмин Паолини в Штутгарте и первый титул WTA 250 в Мериде (Мексика) в 2024 году. Сонмез заработала 625 019 долларов призовых, одержав 24 победы в 30 матчах сезона.