Eron Islom Respublikasi yangi siyosiy davrga qadam qo‘ymoqda. Eronliklar payshanba kuni o‘ldirilgan Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiyni Mashhad shahrida dafn etishga tayyorgarlik ko‘rmoqda.
Uning o‘g‘li va vorisi Mojtaba Xomeneiy hali ham omma oldida ko‘rinmadi. U 28 fevral kuni boshlangan urushda otasini o‘ldirgan AQSh havo hujumida yuzidan jarohat olgani aytilmoqda.
Kichik Xomeneiy — 1979 yilgi inqilobdan keyin Islom Respublikasining uchinchi oliy rahbari — hatto otasining rasmiy motam marosimlarida ham qatnashmadi.
Bu rahbarlik almashinuvi oddiy o‘zgarish emas, balki Ali Xomeneiyning qariyb 40 yillik hokimiyati davomida amalga oshirilgan chuqur institutsional o‘zgarishlarning yakunidir.
Siyosiy tahlilchi Rizo Tolibiyning so‘zlariga ko‘ra, Xomeneiy Islom Respublikasining hokimiyat tuzilmalarini bosqichma-bosqich qayta shakllantirgan. "Oyatulloh Ruhulloh Xumayniydan farqli o‘laroq, Ali Xomeneiy tizimni tizimli ravishda qayta qurishni boshladi", dedi Tolibiy.
So‘nggi 37 yil ichida keksa ruhoniylar va shia seminariyalarining asosiy siyosiy qarorlarga ta’siri sezilarli darajada kamaydi. Ularning o‘rnini xavfsizlik institutlari, Oliy Rahbar idorasi va unga bog‘liq harbiy tarmoqlar egalladi.
Bu o‘zgarish Eronning saylangan institutlari rolini ham o‘zgartirdi. Prezidentlik saylovlari tobora oldindan belgilangan siyosiy doirada o‘tkaziladigan musobaqalarga aylanib bormoqda.
Ali Xomeneiyning olti kunlik motam marosimlarida Islom Respublikasining uch sobiq prezidenti — Hasan Ruhoniy, Mahmud Ahmadinajod va Muhammad Xotamiy — siyosiy elitaning boshqa yetakchi shaxslari bilan birga ko‘rinmadi.
Rasmiy suratlarda xavfsizlik apparati vakillari, xususan, Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) qo‘mondonlari va amaldagi prezident Mas’ud Pezeshkiyon aks etgan.
Pezeshkiyon Mojtaba Xomeneiy bilan yaqin ish munosabatlariga ega ekani aytiladi. U Eron urushini tugatish bo‘yicha muzokaralarda markaziy rol o‘ynagan.
Mojtaba Xomeneiy, davlat matbuotiga ko‘ra, dastlab "printsipial jihatdan" boshqa pozitsiyada bo‘lgan, ammo Pezeshkiyonning kafolatlaridan keyin muzokaralarga rozi bo‘lgan.
2026 yil 14 iyunda AQSh va Eron kengroq kelishuv bo‘yicha muzokaralar uchun asos bo‘ladigan O‘zaro Tushunish Memorandumining loyihasini kelishib oldi.
Biroq, Hormuz bo‘g‘ozidagi so‘nggi keskinlikdan so‘ng, AQSh prezidenti Donald Tramp Tehron bilan muzokaralar kelajagiga shubha bildirdi.
IRGC Vashington bilan keskinlashuvda hal qiluvchi rol o‘ynadi. Tadqiqotchi Mojtaba Najafiyning fikricha, urush IRGCning siyosiy va ijtimoiy kuch sifatida ishonchini sezilarli darajada oshirdi.
Inqiroz mo‘tadil fraksiyalar, jumladan, 2015 yilgi yadro kelishuvini imzolagan sobiq prezident Ruhoniy tarafdorlarining ta’sirini oshirmadi.
Islom Respublikasining mustahkam hokimiyat elitasi Mojtaba Xomeneiy atrofida birlashadimi yoki u o‘zi jiddiy jarohatlar olgani sababli hokimiyat markazlarining quroliga aylanadimi — buni vaqt ko‘rsatadi.

Исламская Республика Иран вступает в новую политическую эпоху: иранцы готовятся похоронить убитого верховного лидера аятоллу Али Хаменеи в его родном городе Мешхед на северо-востоке страны.
Его сын и преемник Моджтаба Хаменеи до сих пор скрывается от публики после того, как получил увечья в результате авиаудара США, убившего его отца, когда 28 февраля началась иранская война.
Младший Хаменеи — третий верховный лидер Исламской Республики после революции 1979 года — отсутствовал даже на официальных траурных церемониях по своему отцу.
Эта передача власти представляет собой нечто гораздо большее, чем простая смена руководства. Это кульминация глубокой институциональной трансформации, развернувшейся за почти четыре десятилетия правления Али Хаменеи.
Политический аналитик Реза Талеби отметил, что Хаменеи постепенно перестраивал структуры власти Исламской Республики. "В отличие от аятоллы Рухоллы Хомейни, который создал систему, основанную на революционной легитимности и личном авторитете, Али Хаменеи начал систематически перестраивать эту систему", — заявил Талеби.
За последние 37 лет влияние старших священнослужителей и шиитских семинарий на ключевые политические решения неуклонно снижалось. На их место пришли институты безопасности, аппарат верховного лидера и связанные с ним политические и военные сети.
Эта трансформация изменила и роль выборных институтов Ирана. По мнению Талеби, президентские выборы все чаще превращаются в соревнования, проводимые в заранее заданных политических рамках.
Во время шестидневного государственного траура по Али Хаменеи ни один из трех бывших президентов Исламской Республики — Хасан Рухани, Махмуд Ахмадинежад и Мохаммад Хатами — не появился вместе с другими ведущими фигурами политического истеблишмента.
Официальные изображения были сосредоточены на представителях аппарата безопасности, особенно командирах Корпуса стражей исламской революции (КСИР), а также на действующем президенте Масуде Пезешкиане.
Считается, что Пезешкиан поддерживал тесные рабочие отношения с Моджтабой Хаменеи. Он сыграл центральную роль в переговорах по прекращению иранской войны.
Согласно заявлению, приписываемому Моджтабе Хаменеи и распространенному государственными СМИ, он "в принципе" придерживался иной позиции, но согласился на переговоры после того, как президент Пезешкиан заверил его, что "защитит права иранского народа и интересы Оси сопротивления".
14 июня 2026 года США и Иран согласовали проект Меморандума о взаимопонимании, который должен был стать основой для переговоров по более широкому соглашению.
Однако после последней эскалации в Ормузском проливе президент США Дональд Трамп поставил под сомнение будущее переговоров с Тегераном, оставив свои дальнейшие шаги неясными.
КСИР сыграл решающую роль в эскалации конфронтации с Вашингтоном. По мнению исследователя Моджтабы Наджафи, война значительно укрепила уверенность КСИР как политической и социальной силы.
Кризис не привел к усилению влияния умеренных фракций, включая сторонников бывшего президента Рухани, подписавшего ядерное соглашение 2015 года.
"Мы, вероятно, станем свидетелями внутренней борьбы за власть внутри Корпуса стражей, и будущее направление Ирана будет вращаться вокруг этой оси", — заявил Наджафи.
Останется ли укоренившаяся элита Исламской Республики сплотиться вокруг Моджтабы Хаменеи и позволит ли ему переопределить ее курс, или же он сам, по сообщениям получивший серьезные ранения, станет инструментом тех же центров силы — покажет время.