AQSh harbiy kuchlari ikki kun ichida Eronga ikkinchi marta keng ko'lamli havo hujumlarini amalga oshirdi. Bu ikki davlat o'rtasidagi mo'rt tinchlik muzokaralari barbod bo'lish xavfini keltirib chiqardi.
Payshanba kuni erta tongda AQSh Eron poytaxti Tehronning bir qancha qismlariga zarba berdi. Bir kun avval esa mamlakatning janubiy shaharlari nishonga olingandi. Ikki kunlik hujumlarda kamida 14 kishi halok bo'ldi, jumladan, Islom Inqilobi Qo'riqchilari Korpusi (IRGC) a'zosi ham bor.
Eron javoban qo'shni Fors ko'rfazi davlatlaridagi AQSh harbiy ob'ektlari va infratuzilmasiga zarba berdi. O'zaro zarbalar almashinuvi Eronning hafta boshida Hormuz bo'g'ozida tijorat kemalariga hujum qilishidan keyin yuz berdi.
AQSh hujumlari marhum Eron Oliy Rahnamosi Oyatulloh Xomeneiyning dafn marosimi davom etayotgan bir paytda amalga oshirildi. U fevral oyida AQSh-Isroil havo hujumlarida halok bo'lgan edi.
AQSh prezidenti Donald Trump NATO sammitida Eron bilan imzolangan anglashuv memorandumi (MoU) "tugagan" deb hisoblashini aytdi. Biroq u tinchlik muzokaralarini hozircha davom ettirishga ruxsat berishi mumkinligini qo'shimcha qildi.
Ekspertlarning fikricha, AQSh Eronga nisbatan boshi berk ko'chaga kirib qolgan va bombardimon taktikasi samarasiz. "Bombardimon ish bermayapti", dedi Bradford universiteti professori Alam Saleh.
AQSh Markaziy qo'mondonligi (CENTCOM) payshanba kuni Eron bo'ylab 90 ga yaqin harbiy nishonga zarba berilganini ma'lum qildi. Bu ikki tomon iyun oyida MoU imzolaganidan beri eng katta keskinlashuvdir.
Chorshanba kuni CENTCOM kechasi 80 ga yaqin Eron harbiy nishonlari yo'q qilinganini e'lon qildi. Bu Eronning Hormuz bo'g'ozida uchta tijorat kemasiga hujumiga javob edi.
Vashington, shuningdek, MoU doirasidagi Eron neftiga nisbatan sanksiyalarni bekor qilishni ham bekor qildi.
Eron Tashqi ishlar vazirligi AQShning o'nlab hujumlarini, jumladan, ikkita temir yo'l ko'prigiga zarba berilishini qoraladi. Vashingtonning Hormuz bo'g'ozidagi kemalarga hujumga javob ekanligi haqidagi da'vosini "yolg'on bahona" deb atadi.
Eron hukumati AQSh hujumlarini "urush jinoyati" deb atadi va urushni tugatishga qaratilgan vaqtinchalik kelishuvni buzganlikda aybladi.
Parlament spikeri Muhammad G'olibof AQShni "zo'ravonlik" taktikalarida aybladi. "Agar ursangiz, zarba olasiz", deb yozdi u.
Tahlilchilarning ta'kidlashicha, MoUning 5-moddasi bo'yicha kelishmovchilik eng katta to'siq bo'lib qolmoqda. Bu modda Eronning Hormuz bo'g'ozini qayta ochishi va tijorat kemalarining erkin o'tishini ta'minlashini nazarda tutadi.
Eron bo'g'ozni nazorat qilishni muzokaralar stolida strategik vosita sifatida ishlatishga intilmoqda. Eronning blokadasi global energiya inqiroziga sabab bo'ldi.
Ikki tomon bir-birini MoU shartlarini buzishda ayblamoqda. Eron AQSh o'z majburiyatlarini bajarmagan deb hisoblasa, Vashington Tehronni kemalarning xavfsiz o'tishini ta'minlamaganlikda ayblaydi.

Вооруженные силы США нанесли второй массированный авиаудар по Ирану за два дня, поставив под угрозу хрупкие мирные переговоры между двумя странами.
В четверг рано утром США нанесли удары по нескольким районам Тегерана, спустя всего несколько часов после бомбардировки южных городов страны в среду. За два дня атак погибли по меньшей мере 14 человек, в том числе один член Корпуса стражей исламской революции (КСИР).
Иран нанес ответные удары по военным объектам и инфраструктуре США в соседних странах Персидского залива. Последний раунд взаимных ударов произошел после атак Ирана на коммерческие суда в Ормузском проливе в начале недели.
Атаки США произошли на фоне многодневных похорон покойного верховного лидера Ирана аятоллы Хаменеи, который был убит в результате авиаударов США и Израиля в феврале.
Президент США Дональд Трамп заявил журналистам на саммите НАТО, что, по его мнению, меморандум о взаимопонимании (МоВ) с Ираном "закончен". Однако он добавил, что, возможно, позволит мирным переговорам продолжаться, оставив процесс в неопределенности.
По мнению экспертов, США зашли в тупик в отношениях с Ираном, и бомбардировки не работают. "Бомбардировки не приносят результата", — заявил Алам Салех, профессор политологии Университета Брэдфорда.
Центральное командование США (CENTCOM) сообщило, что в четверг нанесло удары примерно по 90 военным целям по всему Ирану. Это крупнейшая эскалация с момента подписания МоВ в июне.
В среду CENTCOM заявило, что накануне ночью поразило около 80 иранских военных целей в ответ на атаки Ирана на три коммерческих судна в Ормузском проливе.
Вашингтон также отменил отказ от санкций на иранскую нефть, который был частью МоВ.
Министерство иностранных дел Ирана осудило десятки атак США, в том числе на два железнодорожных моста, назвав утверждения Вашингтона о том, что они были ответом на атаки на суда в Ормузском проливе, "ложным предлогом".
Иранские власти осудили атаки США как "военное преступление" и обвинили Вашингтон в нарушении временного соглашения, направленного на прекращение войны.
Спикер парламента Мухаммад Галибаф обвинил США в тактике "запугивания". "Если вы ударите, получите удар в ответ", — написал он.
Аналитики отмечают, что разногласия по поводу толкования статьи 5 МоВ, касающейся контроля над Ормузским проливом, остаются самым большим камнем преткновения. Статья 5 призывает Иран вновь открыть пролив и обеспечить свободный проход коммерческих судов.
Иран стремится использовать контроль над проливом в качестве стратегического рычага на переговорах. Блокада пролива Ираном вызвала глобальный энергетический кризис.
Обе стороны обвиняют друг друга в нарушении условий МоВ. Иран утверждает, что США не выполнили свои обязательства, возобновив атаки, в то время как Вашингтон обвиняет Тегеран в неспособности обеспечить безопасный проход судов.