Kanada Bosh vaziri Mark Karni chorak asrdan ortiq vaqtdan beri birinchi davlat tashrifi bilan Saudiya Arabistoniga keldi. Ottava va Ar-Riyod konchilik va energetika sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishni o‘rganmoqda.
Karni payshanba kuni Turkiyadagi NATO sammitidan so‘ng Saudiya Arabistoniga tashrif buyurdi. U AQSh prezidenti Donald Tramp Kanada iqtisodiyotiga og‘irlik qilayotgan tariflarni joriy etgan bir paytda savdo aloqalarini diversifikatsiya qilish chaqiriqlarini takrorladi.
Tashrif davomida konchilik, energetika va sun’iy intellekt sohalarida kelishuvlar imzolandi. Karni idorasining ma’lum qilishicha, bu kelishuvlar kelasi yil yakunlanadi.
Ikki davlat sog‘liqni saqlash va mudofaa kabi sohalarni qamrab oluvchi 13 ta yangi bitim va anglashuv memorandumini imzoladi. Bitimlarning qiymati 1 milliard dollarni tashkil etadi.
Kelishuvlar orasida Kanada kompaniyalariga Saudiya Arabistonida konchilik va toza energiya loyihalarini ishlab chiqishga yordam beradigan shartnomalar bor.
Karni Saudiya Aramco davlat neft gigantining rahbari Amin Nosir bilan ham uchrashdi. Energetika sohasida ikki davlat suyultirilgan tabiiy gaz, vodorod va uglerodni ushlab qolish va saqlash bo‘yicha kelishuvlar ustida ishlamoqda.
Karni idorasi, shuningdek, u Saudiya Arabistonining energetika va sun’iy intellekt sektorlariga sarmoya kiritish maqsadida “Kanada pensiya fondlari delegatsiyasi”ni boshqarishini ma’lum qildi.
Valiahd shahzoda Muhammad bin Salmon bilan muzokaralarda Karni ikki davlat o‘rtasidagi bir qancha asosiy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan shartnomalarni imzoladi. Bu sobiq Bosh vazir Jastin Tryudo davridagi keskin munosabatlardan keyin sodir bo‘ldi.
Tryudo Saudiya Arabistonining huquq himoyachilari, jumladan, saudiyalik yozuvchi Roif Badaviy va uning singlisi Samar bilan muomalasini tanqid qilgan edi. Bunga javoban Saudiya Arabistoni 2018-yilda Kanada elchisini chiqarib yubordi va savdo-iqtisodiy aloqalarni uzdi.
Ottava va Ar-Riyod 2023-yilda diplomatik aloqalarni tiklay boshladi. Karni jurnalistlarning Saudiya Arabistoni bilan qayta aloqa o‘rnatish haqidagi savoliga shunday javob berdi: “Mamlakat bilan aloqa o‘rnatish, biz uning barcha harakatlariga qo‘shilamiz degani emas.” U shuningdek, “Uzoqdan mamlakatlarni ma’ruzalar o‘qish samarasiz strategiya” ekanini ta’kidladi.

Премьер-министр Канады Марк Карни нанёс первый за четверть века государственный визит в Саудовскую Аравию, поскольку Оттава и Эр-Рияд изучают возможности углубления сотрудничества в горнодобывающей и энергетической отраслях.
Карни посетил королевство в четверг после саммита НАТО в Турции, удвоив призывы к диверсификации торговых связей на фоне введения президентом США Дональдом Трампом пошлин, которые давят на канадскую экономику.
В ходе визита были подписаны соглашения в сфере горнодобычи, энергетики и искусственного интеллекта. Офис Карни заявил, что эти соглашения будут окончательно оформлены в следующем году.
Две страны подписали 13 новых соглашений и меморандумов о взаимопонимании, охватывающих такие сферы, как здравоохранение и оборона. Стоимость соглашений составляет 1 миллиард долларов.
Среди сделок — договорённости, которые помогут канадским компаниям разрабатывать горнодобывающие проекты и проекты в области чистой энергетики в Саудовской Аравии.
Карни также встретился с Амином Насером, главой государственной нефтяной гиганта Saudi Aramco. В энергетической сфере, по данным офиса Карни, две страны работают над соглашениями по сжиженному природному газу, водороду и улавливанию и хранению углерода.
Офис Карни также сообщил, что он возглавит «делегацию канадских пенсионных фондов» для инвестиций в энергетический сектор и сектор ИИ Саудовской Аравии.
На переговорах с наследным принцем Мухаммедом бин Салманом Карни подписал соглашения, направленные на расширение ключевых партнёрств между двумя странами после лет напряжённых отношений при бывшем премьере Джастине Трюдо.
Трюдо критиковал обращение Саудовской Аравии с правозащитниками, включая саудовского писателя Раифа Бадави и его сестру Самар. В ответ Эр-Рияд в 2018 году выслал канадского посла и разорвал торгово-экономические связи.
Оттава и Эр-Рияд начали восстанавливать дипломатические отношения в 2023 году. На вопрос журналистов о решении возобновить контакты с Саудовской Аравией Карни ответил: «Взаимодействие со страной не означает, что мы согласны со всем, что она делает». Он также добавил: «Читать лекции странам издалека — неэффективная стратегия».
Карни также спросили о переговорах с США. На вопрос о прогрессе в торговых переговорах с Трампом он ответил: «Я буду держать вас в курсе».