The New York Times, Daily News va boshqa AQSh ommaviy axborot vositalari federal suddan OpenAI’ga nisbatan sanksiyalar qo‘llashni so‘ramoqda. Bu sun’iy intellekt (AI) va mualliflik huquqi bo‘yicha kurashni kuchaytirib, qiyin ahvoldagi yangiliklar sanoati kelajagini belgilashi mumkin.
Gazetalar ChatGPT yaratuvchisini sud jarayoni uchun muhim dalillarni yashirishda ayblamoqda. Bu ish OpenAI va uning biznes hamkori Microsoft’ning millionlab maqolalardan foydalanib AI texnologiyalarini qanday yaratganiga oid. Asosiy masala: AI chatbotlari axborot manbai sifatida adolatsiz raqobat qilayaptimi va veb-trafikni jurnalistik mehnatsiz o‘zlashtiryaptimi?
Nyu-Yorkdagi federal sudga taqdim etilgan hujjatda OpenAI “obstruktsiyani tanlagani” va AI tizimi mualliflik huquqi bilan himoyalangan kontentdan qanday foydalanganini ko‘rsatadigan ma’lumotlar to‘plami va ChatGPT jurnallarini berishdan bosh tortgani aytiladi. Da’vogarlar suddan kompaniyani “kashfiyotdagi nojo‘ya xatti-harakatlari” uchun jazolashni so‘ramoqda.
New York Daily News advokati Stiven Libermanning so‘zlariga ko‘ra, OpenAI ikki yil davomida o‘quv ma’lumotlar to‘plami va jurnallarida mualliflik huquqi bilan himoyalangan kontentni qidirish qobiliyati haqida “noto‘g‘ri ma’lumotlar” bergan. “Bu harakat suddan OpenAI’ni ChatGPT o‘g‘irlangan jurnalistikaga o‘rgatilganligi haqidagi dalillarni yashirish va yo‘q qilish uchun jazolashni so‘raydi”, dedi Liberman.
OpenAI avvalroq ChatGPT suhbat jurnallarini topshirish foydalanuvchilarning shaxsiy daxlsizligini buzishi mumkinligini ta’kidlagan. OpenAI vakili Drew Pusateri Reuters’ga bergan izohida: “Times’ning ishi zaiflashgani va ular bizga qarshi da’volarni olib tashlashga majbur bo‘lgani sababli, ular bu ishga aloqasi bo‘lmagan odamlarning shaxsiy hayotiga tajovuz qilishda davom etmoqda”, dedi.
The New York Times 2023 yil oxirida OpenAI va Microsoft’ni sudga bergan edi, bu ChatGPT debyutidan taxminan bir yil o‘tib sodir bo‘ldi. 2024 yilda Google qidiruv natijalarining yuqori qismida AI tomonidan yaratilgan xulosalarni joriy qilganida, nashrlarga tahdid yanada aniqroq bo‘ldi. Times’ga boshqa yangilik kompaniyalari ham qo‘shildi.
Bu ish mualliflar, rassomlar va musiqiy yorliqlar tomonidan OpenAI, Anthropic va Meta Platforms kabi texnologiya kompaniyalariga qarshi qo‘zg‘atilgan ko‘plab da’volardan biridir. Times allaqachon AI kompaniyalariga qarshi sud jarayonlariga 28 million dollardan ortiq mablag‘ sarflagan.

The New York Times, Daily News и другие американские СМИ обратились к федеральному судье с просьбой ввести санкции против OpenAI, обостряя борьбу за авторские права в сфере искусственного интеллекта (ИИ), которая может определить будущее кризисной новостной индустрии.
Газеты утверждают, что создатель ChatGPT скрывает важные доказательства в потенциально знаковом судебном процессе о нарушении авторских прав. В центре внимания — как OpenAI и её деловой партнёр Microsoft использовали миллионы новостных статей для создания своих ИИ-технологий. Ключевой вопрос: не создают ли ИИ-чат-боты недобросовестную конкуренцию как источник информации, отвлекая веб-трафик без выполнения журналистской работы?
В ходатайстве, поданном в четверг в федеральный суд Манхэттена, утверждается, что OpenAI «выбрала обструкцию», отказавшись предоставить наборы данных и журналы ChatGPT, которые могли бы показать, как ИИ-система использовала защищённый авторским правом контент. Истцы просят суд наказать компанию за «нарушения в процессе раскрытия доказательств», которые могут исказить улики.
Адвокат New York Daily News Стивен Либерман заявил, что OpenAI в течение двух лет «давала ложные сведения» о своей способности искать защищённый авторским правом контент в обучающих наборах данных и журналах. «Это ходатайство просит суд наказать OpenAI за сокрытие и уничтожение доказательств того, как ChatGPT обучался на украденной журналистике», — сказал Либерман.
Ранее OpenAI утверждала, что передача журналов разговоров ChatGPT может нарушить конфиденциальность пользователей. Представитель OpenAI Дрю Пусатери в ответ на ходатайство газет заявил Reuters: «Поскольку дело Times ослабевает, и они были вынуждены отозвать некоторые иски против нас, они продолжают попытки вторгнуться в частную жизнь людей, не имеющих отношения к этому делу».
The New York Times подала иск против OpenAI и Microsoft в конце 2023 года, примерно через год после дебюта ChatGPT. Угроза для новостных изданий стала ещё более очевидной, когда Google в 2024 году внедрил ИИ-сводки в результатах поиска. К Times присоединились другие новостные компании.
Это дело — одно из многих, поданных правообладателями, включая авторов, художников и музыкальные лейблы, против технологических компаний за alleged misuse of their material. Times уже потратила более 28 миллионов долларов на судебные разбирательства против ИИ-компаний.