Janubiy Afrikada migrantlarga qarshi norozilik namoyishlari davom etmoqda. Gumanitar tashkilotlar va mintaqa davlatlari hushyorlikka chaqirilgan, chunki o‘zini-o‘zi tayinlagan kuzatuvchilar hujjatsiz migrantlarni qidirmoqda.
Payshanba kuni Yoxannesburgdagi migrantlarga qarshi faollar uyma-uy yurib, ruxsatsiz yashayotganlarni qidirib, topilganlarni politsiyaga topshirdi. Bu haqda Reuters agentligi xabar berdi.
Namoyishchilar barcha hujjatsiz migrantlarni o‘tgan oy oxirigacha mamlakatni tark etishlari uchun norasmiy muddat belgilagan va talablari qondirilmaguncha har payshanba kuni haftalik namoyishlar o‘tkazishga va’da bergan.
Janubiy Afrika dunyodagi eng yuqori ishsizlik darajalaridan biriga ega. Ko‘plab migrantlarga qarshi namoyishchilar ish o‘rinlari yo‘qligi va jinoyatchilikning oshishida chet elliklarni ayblaydi.
Hukumat Afrika davlatlari va inson huquqlari guruhlari tomonidan ksenofobik zo‘ravonlikning kuchayishiga yo‘l qo‘ygani uchun tanqid qilinmoqda. Bu zo‘ravonlik bir necha kishining o‘limiga sabab bo‘lgan.
Xalqaro tibbiy tashkilot “Chegara bilmas shifokorlar” payshanba kuni zo‘ravonlik va “o‘n minglab odamlar”ning ko‘chirilishi ortidan gumanitar ehtiyojlar va sog‘liqni saqlash tizimidagi uzilishlar haqida ogohlantirdi.
Tashkilot ksenofobik zo‘ravonlik va qo‘rqitish natijasida tibbiy yordam olish imkoniyatidan mahrum bo‘lganlarga yordam berish uchun favqulodda choralar ko‘rganini ma’lum qildi.
MSFning ta’kidlashicha, namoyishchilar faqat “hujjatsiz” migrantlarni nishonga olishni da’vo qilsa-da, ba’zi bemorlar qochqinlar, boshpana izlovchilar va hujjatli migrantlar ham nishonga olingani haqida xabar bergan.
“Biz odamlarning ta’qib va zo‘ravonlikdan qochayotganini ko‘rib chuqur qayg‘udamiz va sog‘liq va qadr-qimmat huquqlari poymol qilingan jabrlangan jamoalar bilan birdamlik bildiramiz”, dedi MSF favqulodda vaziyatlar koordinatori Kler Uoterxaus.
“Bizning ustuvor vazifamiz eng xavf ostidagilar uchun sog‘liqni saqlash xizmatlariga kirishni tiklash, ular kimligi va qayerdan kelganidan qat’i nazar”.
49 yoshli malaviyalik erkak MSFga aytishicha, migrantlarga qarshi namoyishchilar uning uyiga kelib, pulini, noutbuki va qimmatbaho narsalarini o‘g‘irlab ketgan. Keyin klinikada unga “chet ellik” ekani uchun yordam berishmagan.
Yoxannesburgning Aleksandra shaharchasida namoyishchilar eshiklarni buzib, hujjatsiz immigrantlar yashiringan uylarga kirgan. Ularni politsiya furgonlariga kuzatib qo‘ygan, jumladan malaviyalik ayol va kichkina bola ham.
Sowetoda migrantlarga qarshi namoyishchilar tayoq va bayroqlar bilan ko‘cha-ko‘yda yurib, hujjatsiz immigrantlarni qidirishni rejalashtirgan. Durban shahrida ham namoyish o‘tkazilgan.
So‘nggi haftalarda o‘n minglab chet elliklar o‘z mamlakatlariga qaytgan. Malavi 38 mingdan ortiq fuqarosi qaytganini, Zimbabve esa 60 mingdan ortiq fuqarosi qaytganini ma’lum qilgan. Yuzlab nigeriyaliklar ham repatriatsiya qilingan.
Janubiy Afrika prezidenti Kiril Ramafosa noqonuniy immigratsiya bo‘yicha jamoatchilik xavotirlarini tan olgan, ammo namoyishchilarni qonunni o‘z qo‘liga olishdan ogohlantirgan.

В Южной Африке продолжаются антимигрантские протесты. Гуманитарные организации и страны региона находятся в состоянии повышенной готовности, поскольку самопровозглашенные дружинники разыскивают нелегальных мигрантов.
В четверг в Йоханнесбурге активисты, выступающие против мигрантов, проводили поквартирные обходы в поисках людей, проживающих в стране без разрешения, и передавали найденных полиции, сообщили журналисты Reuters.
Протестующие установили неформальный срок для всех нелегальных мигрантов покинуть страну до конца прошлого месяца и пообещали проводить еженедельные акции каждый четверг, пока их требования не будут выполнены.
В ЮАР один из самых высоких уровней безработицы в мире. Многие протестующие обвиняют иностранцев в отсутствии рабочих мест и росте преступности.
Правительство подвергается растущей критике со стороны африканских стран и правозащитных групп за неспособность предотвратить рост ксенофобского насилия, которое привело к гибели нескольких человек.
Международная медицинская организация «Врачи без границ» (MSF) в четверг предупредила о растущих гуманитарных потребностях и сбоях в здравоохранении после насилия и перемещения «десятков тысяч людей».
MSF заявила, что начала экстренное реагирование для помощи тем, кто не может получить доступ к медицинской помощи из-за ксенофобского насилия и запугивания.
НПО отметила, что, хотя протестующие утверждают, что нацелены только на «нелегальных» мигрантов, некоторые пациенты сообщали, что беженцы, просители убежища и легальные мигранты также становились объектами нападений.
«Мы глубоко опечалены, видя, как люди бегут от преследований и насилия, и мы солидарны с пострадавшими общинами, чьи права на здоровье и достоинство были подорваны», — заявила Клэр Уотерхаус, координатор MSF по чрезвычайным ситуациям.
«Наш приоритет — восстановить доступ к медицинской помощи для наиболее уязвимых, независимо от того, кто они и откуда».
49-летний малавиец рассказал MSF, что после визита антимигрантских активистов у него украли деньги, ноутбук и ценные вещи, а в клинике отказали в помощи из-за того, что он иностранец.
В поселке Александра в Йоханнесбурге протестующие взламывали двери и входили в дома, где, по их мнению, скрывались нелегалы. Они сопроводили людей к полицейским фургонам, включая женщину с маленьким ребенком из Малави.
В Соуэто протестующие маршировали с палками и флагами, планируя обыскивать дома в поисках нелегальных мигрантов. Демонстрация также прошла в Дурбане.
За последние недели десятки тысяч иностранцев вернулись в свои страны. Малави сообщила о возвращении более 38 000 граждан, Зимбабве — более 60 000. Сотни нигерийцев также были репатриированы.
Президент ЮАР Сирил Рамафоса признал обеспокоенность общественности по поводу нелегальной иммиграции, но предупредил протестующих о недопустимости самосуда.