Filippinda 'Bavi' to'foni sababli sodir bo'lgan ko'chkilarda kamida 15 kishi halok bo'ldi. Juma kuni ertalab Mindanao orolidagi Sarangani provinsiyasining Malapatan shahrida yuz bergan ko'chkida 10 kishi hayotdan ko'z yumdi.
Mahalliy matbuot xabarlariga ko'ra, janubiy Lanao del Sur provinsiyasida yana bir ko'chkida kamida besh kishi halok bo'lgan. Sarangani qurbonlarining ba'zilari qarindosh bo'lgan, deya ma'lum qildi Malapatan meri Salway Sumbo Jr.
Filippinda 'Inday' deb nomlanuvchi to'fon chorshanba kuni mamlakat mas'uliyat zonasiga kirgan, ammo Tinch okeani bo'ylab shimoli-g'arbiy yo'nalishda harakatlanib, Shimoliy Luzon yaqinida zaiflashgan.
Filippin ob-havo agentligi PAGASA ogohlantirishlariga ko'ra, 'Bavi' to'foni mamlakatga to'g'ridan-to'g'ri urilmasa ham, uning orqa qismi kuchli yomg'ir va keng tarqalgan suv toshqinlarini keltirib chiqarishi mumkin.
To'fon dushanba kuni AQShning Guam va Shimoliy Mariana orollariga zarba bergan, infratuzilmaga zarar yetkazgan, ammo qurbonlar bo'lmagan. Hozirda u Tayvan, Yaponiya va Xitoy tomon harakatlanmoqda.
Tayvanda yuzlab odamlar uylaridan evakuatsiya qilingan, maktab va idoralar yopilgan. Yaponiyaning Ishikava prefekturasida kuchli yomg'ir yog'ayotgani xabar qilingan.
Janubiy Xitoy esa avvalroq 'Maysak' to'fonidan tuzalmoqda, unda to'g'on yorilishi oqibatida 39 kishi halok bo'lgan edi.

На Филиппинах в результате оползней, вызванных тайфуном «Бави», погибли по меньшей мере 15 человек. Оползень рано утром в пятницу обрушился на Малапатан в южной провинции Сарангани на острове Минданао, унеся жизни 10 человек.
По сообщениям местных СМИ, еще как минимум пять человек погибли в результате оползня в южной провинции Ланао-дель-Сур. Некоторые из жертв в Сарангани были родственниками, заявил мэр Малапатана Салвай Сумпо-младший.
Тайфун, известный на Филиппинах как «Индай», вошел в зону ответственности страны в среду, но ослабел, продолжая движение на северо-запад через Филиппинское море вблизи Северного Лусона.
Филиппинское метеорологическое агентство PAGASA предупредило, что, хотя тайфун «Бави» не обрушится на страну напрямую, его хвостовая часть может принести сильные дожди и масштабные наводнения в ряд районов, включая столицу Манилу.
Супертайфун обрушился на тихоокеанские территории США — Гуам и Северные Марианские острова — в понедельник, вызвав повреждения инфраструктуры, но без жертв. Сейчас он движется в сторону Тайваня, Японии и Китая.
На Тайване сотни людей уже эвакуированы из домов, закрыты школы и офисы. В японской префектуре Исикава с утра пятницы идут сильные дожди.
Южный Китай все еще оправляется от тайфуна «Майсак», который обрушился ранее на этой неделе, вызвав наводнения, в результате которых 39 человек погибли из-за прорыва дамбы.